Eli olen nyt 21-vuotias ja harkitsen lukiota koska aion hakea tulevaisuudessa ammattikorkeakouluun, en ole vielä löytänyt edes töitä mutta on tullut motivaatiota opiskelua kohtaan. Ei lukeminen sillon peruskoulussa paljoa kiinnostanut joten menin sen jälkeen ammattikouluun ja olin pari vuotta töissä mutta sitten alkoi mennä yrityksellä huonosti joten loppui työt. Nyt kun on tullut vähän järkeä päähän niin voisin vaikka aloittaa lukion mutta pelottaa se että kun on päässyt niin monet asiat unohtumaan esim. matematiikan yhtälöt. Lukio mihin ajattelin hakea kyllä antaa ohjausta mutta riittääkö sekään, ammattikoulussa on ei paljoa lukuaineita opiskeltu eli oli lähtötasotesti ja se oli siinä.
Lukiota harkitseva
tuuberi
5115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voit hakea kyllä ammattikorkeaan (ja vaikka yliopistoonkin), jos olet valmistunut amiksesta, eli lukio ei ole välttämätön.
mutta ei välttämättä pääse pääsykokeesta läpi
Hyvin lukiossa pärjää, vaikka ei peruskoulusta kaikkea muistaisikaan. Matikan yhtälöt palautuvat nopeasti mieleen, jos ne joskus osannut. Ainahan voit kuitenkin valita lyhyen matematiikan, jossa ei kovin paljoa tarvitse osata.
Itselläni ensimmäinen vuosi lukiossa on kohta takana enkä kadu päätöstäni lähteä lukioon. Kurssejakin olen tähän mennessä suorittanut mukavat 32 kappaletta ja hyvin on sujunut.
Rohkeasti vain sinne lukioon!
Moikka!:) Suosittelen kyllä sinulle tuota lukiota, siellä pystyy opiskelemaan kuitenkin niin montaa eri ainetta, että siellä yleensä viimeistään löytää sen aineen/alan jota oikeasti haluaa mennä opiskelemaan. Itsekin olen amiksen käynyt, mutta olen haaveillut alan vaihtamisesta jo useamman vuoden.. Menin tänä talvena sitten aikuislukioon, kun en päässyt hakemaani kouluun viime syksynä. Keskiarvo on noussut yläasteen 7.8:sta 9.75:een. Voin sanoa, että motivaatio on ollut ihan eri luokkaa kuin yläasteella! Vaikka tuo aikuislukio onkin ollut välillä aika rankkaa, niin en ole ikinä katunut päätöstäni lähteä lukioon. Siellä se motivaatio vasta nousee! Tsemppiä tulevaisuuteesi, toivottavasti löydät mieleisen alan itsellesi!:) Ps. Jos päädyt menemään lukioon, älä valitse ensimmäiselle jaksolle liian monta kurssia, itse aloitin kahdella ja se tuntui sopivalta..
Niin ja vielä... Vaikka monet asiat on päässyt unohtumaan vuosien varrella, ne tulee taas nopeasti mieleen. Itse ostin esimerkiksi kemian 1-kurssin opiskelua varten yläasteen kemian kirjan, mutta en tehnyt sillä loppupeleissä mitään.. Meillä esimerkiksi juuri tuona kemian kurssin aikanaopeteltiin uudestaan atomin rakenne, kun moni opiskelija ei sitä enää muistanut. Opettajat ovat usein myös halukkaita antamaan tarvittaessa tukiopetusta.