Ja dumajuu!!!!

Ztrastvuit

Olen ajatellut matkustaa täältä pohjoisesta perjantaina Lappeenrantaan ja lauantaina Vainikkalasta Allegrolla Pietariin.
Pitääkö Allegrosta varata paikka ja miten on kätevä siirtyä Lappeenrannasta Vainikkalaan???. Taksi ois turhan kallis;-)!!!

Pietarista en ole varannut majoitusta, mutta olen ajatellut hotellis Moskovaan sopivan???. Onko jollakin antaa jokin hyvä vinkki. Hotelli Moskovan standard huoneen hinta on jotain 80 €?.
Halvempikin majoitus kelpaisi.

Da svidanija

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Millä tulet Lappeenrantaan? Jos junalla, osta lähtiessä lippu Allegroon.
      Jos junalla, voisit ehkä siirtyä Allegroon Kouvolasta (tai jo aiemminkin).

      Majoituksen voi varata esim booking.com-sivun kautta.

      Moskova-hotellin hyvä puoli on metroaseman läheisyys.

      • Privjet

        Tarkoitus olisi tulla henkilöautolla itä-suomea pitkin Lappeentaan. Kaveri jää sinne töihin ja minä menisin Pietariin Vainikkalan kautta,
        Onko Vainikkalassa ravintolaa missä odottaa junaa, tai onko Lappeenrannasta halvempaa kyytiä kuin taksi Vainikkalaa???

        Kyllä hotellin pitää olla mielellään Nevski Prospektin varrella tai ainakin lähellä???. Onhan siel paljon muutakin katsottavaa!!!. Olen ajatellut kävellä sen kadun päästä päähän, 4 km. Siis tänä kesänä;-)


    • venevakuutus

      Vainikkalan asemalla on kahvila.

      Matkahuollon sivulta tai linja-autoasemalta löydät tiedot bussien aikatauluista Lappeenrannasta Vainikkalaan.

      Jos haluat käyttää Booking.comia, sivulla on kartta, joten pystyt valitsemaan majoituksen kartan avulla.

      Onko viisumisi kerta- vai koko vuoden viisumi?

    • OlenMieltä....

      Hotelli Moskova ja tuo hinta ei ole paha.
      Joku Ohtinskaja-hotelli voi olla saman hintainen, mutta kyyläät siellä nevan tuulessa niitä erikoisbusseja, pysäkin vieressä on aikaisempien vuorojen kardaaneja ja renkaita.
      Halpaan hostelliin voi työntyä tupakavereiksi valkovenäläisiä kirves- ja mies työntekijöitä, mahtava jättää kamansa sinne päiväksi.
      Jos siis haet puolueetonta tukikohtaa Pietarista matkan ajaksi, Moskova on hyvä valinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      41
      3040
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2867
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      49
      2491
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      46
      2265
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      25
      2074
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1830
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1749
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1590
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1513
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe