Ja dumajuu!!!!

Ztrastvuit

Olen ajatellut matkustaa täältä pohjoisesta perjantaina Lappeenrantaan ja lauantaina Vainikkalasta Allegrolla Pietariin.
Pitääkö Allegrosta varata paikka ja miten on kätevä siirtyä Lappeenrannasta Vainikkalaan???. Taksi ois turhan kallis;-)!!!

Pietarista en ole varannut majoitusta, mutta olen ajatellut hotellis Moskovaan sopivan???. Onko jollakin antaa jokin hyvä vinkki. Hotelli Moskovan standard huoneen hinta on jotain 80 €?.
Halvempikin majoitus kelpaisi.

Da svidanija

4

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 22

      Millä tulet Lappeenrantaan? Jos junalla, osta lähtiessä lippu Allegroon.
      Jos junalla, voisit ehkä siirtyä Allegroon Kouvolasta (tai jo aiemminkin).

      Majoituksen voi varata esim booking.com-sivun kautta.

      Moskova-hotellin hyvä puoli on metroaseman läheisyys.

      • Privjet

        Tarkoitus olisi tulla henkilöautolla itä-suomea pitkin Lappeentaan. Kaveri jää sinne töihin ja minä menisin Pietariin Vainikkalan kautta,
        Onko Vainikkalassa ravintolaa missä odottaa junaa, tai onko Lappeenrannasta halvempaa kyytiä kuin taksi Vainikkalaa???

        Kyllä hotellin pitää olla mielellään Nevski Prospektin varrella tai ainakin lähellä???. Onhan siel paljon muutakin katsottavaa!!!. Olen ajatellut kävellä sen kadun päästä päähän, 4 km. Siis tänä kesänä;-)


    • venevakuutus

      Vainikkalan asemalla on kahvila.

      Matkahuollon sivulta tai linja-autoasemalta löydät tiedot bussien aikatauluista Lappeenrannasta Vainikkalaan.

      Jos haluat käyttää Booking.comia, sivulla on kartta, joten pystyt valitsemaan majoituksen kartan avulla.

      Onko viisumisi kerta- vai koko vuoden viisumi?

    • OlenMieltä....

      Hotelli Moskova ja tuo hinta ei ole paha.
      Joku Ohtinskaja-hotelli voi olla saman hintainen, mutta kyyläät siellä nevan tuulessa niitä erikoisbusseja, pysäkin vieressä on aikaisempien vuorojen kardaaneja ja renkaita.
      Halpaan hostelliin voi työntyä tupakavereiksi valkovenäläisiä kirves- ja mies työntekijöitä, mahtava jättää kamansa sinne päiväksi.
      Jos siis haet puolueetonta tukikohtaa Pietarista matkan ajaksi, Moskova on hyvä valinta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3811
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      80
      2413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2350
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1925
    6. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      33
      1646
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1580
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1396
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    Aihe