olen mielestäni aika suvaitsevainen, ja itsekin ulkomaalaisen vaimo. Olen ymmärtänyt että romani kulttuurissa vanhempia kunnioitetaan ja siisteyttä jne. Lapsemme muutama ystävä on romani. Käyttäytyvät siivosti kun olemme kotona, mutta kun emme ole sotkitaan kuin siat, menään makuuhuoneeseen pyörimään sänkyyn, haistatellaan naapureillemme ja sotkitaan pihat roskilla, riitatilanteissa uhataan lastamme ja kotiamme omilla sukulaisillaan. Olen sanonut suoraan että en halua heidän olevan lapsemme kanssa koska käyttäytyminen on niin huonoa. Oppivatko he oikeasti kotoaa tuollaiset käytöstavat????
romani lapset
8
597
Vastaukset
- =I=
Enemmistökulttuurin tavat ja arvot eivät yksinkertaisesti kuulu romanikulttuuriin, eikä niitä haluta omaksua saati noudattaa.
Näin on aina ollut, ja on aina oleva. - Saat mitä tilaat
Älä ihmeessä anna lastesi tai itses olla missään tekemisissä mustalaisten kanssa on lapsia tai ei muuten joudut sinä tai lapses vaikeuksiin ennemmin tai myöhemmin. On paljon kokemusta ja he ovat ja heidän tapansa todella törkeitä ja vaarallisia ja ne eivät ole uskollisia valkolaisille. Ja paskat ne kunnioittaa vanhempia..tiedän pari tapausta missä omat pojat puukottivat isänsä ja muita eri perheiden jäseniä vanhempia pahoinpidelty vanhojen sukuriitojen vuoksi. Niihin ei voi luottaa ne varastaa, valehtelee, haistattelee, ei käy kouluja, ei osaa käyttäytyä piste.
Oo sujaitsevainen kun siihen on syytä, älä ole tyhmä! - RomaniÄiti..-
En ainakaan näe itseäni tuollaisena enkä omia lapsiani mitä edellä oleva kirjoittaa. Meillä oli kotona kova kuri ja sitähän piti noudattaa. Rehellisyys oli kaiken a ja o. Koulutus ja työ oli päämääränä tavoittaa. Outoa että käsityksesi kaikista romaneista on tuollainen. Harmillista. Minut ainakin opetettiin kunnioittamaan toista ihmistä, oli hän minkä ikäinen, kokoinen tai värinen hyvänsä. Kiitos vanhemmilleni, nuo opit ovat kantaneet ja pysyneet tähän päivään asti. Toivottavasti osaan ne ohjata myös omille lapsilleni. Saan kannustettua opiskelemaan ja työelämään sekä opetettua kunnon arvot.
Joskin myönnän että itse olen hieman epäluuloinen maahanmuuttajia kohtaan, mutta en silti tökerö käytöksinen.
ps. En ole itse, enkä anna lasteni olla mainitsemiesi kaltaisten romanien kanssa missään tekemisissä vaikka itse kuuluun samaan kansaan. Järjen käyttö on sallittua kuten myös jonkunlainen ihmistuntemus yksilöittäin eikä koko kansanryhmää kohtaan. - allan siipeiliä
kotona kova kuri...jus joo voisitko opettaa lapsilles myöskin työn tekoa ja verojen maksamista omilla rahoilla elämistä,vai opetatko jo miten sosiaalitoimiston laput täytetään että saadaan rahat elämiseen muiden suomalaisten veron maksajien piikkiin.
- mie vaa
Meillä asuu naapurissa romaneja. Osa on juuri sellasia mihin kaikki romanit luokitellaan, mutta osa on kohteliasta, rehellistä ym.
Lapseni saavat leikkiä osan kanssa mutta osan kanssa ei. He ovat kyl itsekin huomanneet eron eikä ole kyseenalaistaneet kieltoani.
Eikä nämä "kiltit" romanilapset tule kylään jos vanhempia ei ole kotona. Käsittääkseni heidän vanhempansa ovat sanoneet että aikuinen pitää olla talossa jos sinne menee.- hihhhihhhihhheii
joo kyllä asia on niin että joka sortissa meissä löytyy niitä haistattelijoita ja muita natkuja! olen aina pitänyt omaa poikaani oikein hyvätapaisena. on aikuisten aikana niin viisas ja kohtelias,ja mitä mun korvani kuuli kun kävelin takapihan kautta kerran kotiin mitä en ennen tehnyt.. juippi veti röökiä(mitä ei ikinä mukamas menis polttamaan kun aiemmin kysyin)huuti niin kauheita sanoja vieruspartsille ettei ees tänne voi kirjottaa. kyseessä aivan hyvätapaisen valkolaisperheen kiltti poika 16v.että jokaisessa meissä elää pieni kettu..
- Anonyymi
Lapsella on oikeus turvalliseen ja väkivallattomaan kasvuympäristöön. Kiusaaminen ja väkivalta ovat vakavia rikoksia, ja lapsella on oikeus suojeluun ja apuun. Lastensuojeluviranomaiset ovat velvollisia turvaamaan lapsen oikeudet ja huolehtimaan hänen hyvinvoinnistään.
- Anonyymi
Itse en anna lasteni olla romanien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853962
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.513268Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603012Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,612936SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772464Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52286Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251974Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621951Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1621918- 911311