Missä kaupunginosassa nukkua, missä herkutella?

Floriatosca

Olen matkaamassa puolisoni kanssa elokuussa Irlantiin. Valtaosa reissusta kuluu länsirannikolla, mutta Dubliniin suuntaamme kolmeksi päiväksi. Tiedättekö vinkata Dublinin ytimessä mukavaa aluetta tai hotellia, jossa kannattaisi majoittua? Arvostamme persoonallisuutta ja lämminhenkisyyttä. Millainen alue on Liberties, entä Saint Stephen? Lienevätkö edes niin sanottua keskustaa?

Olemme myös herkkusuita, joten otan mielelläni vastaan vinkkauksia maistuvista ravintoloista. Olisi mukavaa tutustua paikkoihin, jotka eivät ole hurjimmilla turistialueilla.

Kiitän teitä, Dublin-tuntijat!

7

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cavaradossi

      Kaikkea täällä kysytäänkin.

    • liljalotta

      Nuo mainitut taitavat olla varsinaista laita-aluetta, eivät sano mitään. Parasta on kyllä etsiä oma majoituksensa ihan omin voimin, ei tuollaisesta voi kukaan sivullinen ottaa vastuuta.
      Kokonaista ravintolaakaan ei voi syödä, ei isolla rahallakaan!!!

    • Floriatosca

      Ihan pieniä vinkkejä tosiaan vain kysyin kokeneilta Dublinin-kävijöiltä, kuten täällä Suomi24:n matkustusosiossa tavataan tehdä - ilman odotuksia vastuunotosta. Joka tapauksessa matka meni hienosti. Mainio hotelli löytyi omin voimin O'Connell-streetin varrelta, ja ravintolatkin olivat mukavia. St Stephen's green osoittautui komeaksi puistoalueeksi, jonka lähettyvillä on kauniita ja vilkkaita Yrjöjen aikaisia kortteleita.

      • Yrjön aika edessä

        Kyllä ne saattavat yökätä kadulle, etenkin perjantai iltaisin sitä näkee kuin suomessakin.


      • pypsi

        Haluaisitko vinkata siitä hotellista?


    • toinen provoilija?

      Ei siellä nukuta kaupunginosissa vaan hotelleissa tai vähintään B&B-majoituksissa.

    • mikä temppu!

      Kokonaisen ravintolan syöminen kuulosta hurjalta tempulta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      119
      3277
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      52
      2843
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2374
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1922
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1554
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1258
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1104
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      916
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      888
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      146
      842
    Aihe