Missä kaupunginosassa nukkua, missä herkutella?

Floriatosca

Olen matkaamassa puolisoni kanssa elokuussa Irlantiin. Valtaosa reissusta kuluu länsirannikolla, mutta Dubliniin suuntaamme kolmeksi päiväksi. Tiedättekö vinkata Dublinin ytimessä mukavaa aluetta tai hotellia, jossa kannattaisi majoittua? Arvostamme persoonallisuutta ja lämminhenkisyyttä. Millainen alue on Liberties, entä Saint Stephen? Lienevätkö edes niin sanottua keskustaa?

Olemme myös herkkusuita, joten otan mielelläni vastaan vinkkauksia maistuvista ravintoloista. Olisi mukavaa tutustua paikkoihin, jotka eivät ole hurjimmilla turistialueilla.

Kiitän teitä, Dublin-tuntijat!

7

674

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cavaradossi

      Kaikkea täällä kysytäänkin.

    • liljalotta

      Nuo mainitut taitavat olla varsinaista laita-aluetta, eivät sano mitään. Parasta on kyllä etsiä oma majoituksensa ihan omin voimin, ei tuollaisesta voi kukaan sivullinen ottaa vastuuta.
      Kokonaista ravintolaakaan ei voi syödä, ei isolla rahallakaan!!!

    • Floriatosca

      Ihan pieniä vinkkejä tosiaan vain kysyin kokeneilta Dublinin-kävijöiltä, kuten täällä Suomi24:n matkustusosiossa tavataan tehdä - ilman odotuksia vastuunotosta. Joka tapauksessa matka meni hienosti. Mainio hotelli löytyi omin voimin O'Connell-streetin varrelta, ja ravintolatkin olivat mukavia. St Stephen's green osoittautui komeaksi puistoalueeksi, jonka lähettyvillä on kauniita ja vilkkaita Yrjöjen aikaisia kortteleita.

      • Yrjön aika edessä

        Kyllä ne saattavat yökätä kadulle, etenkin perjantai iltaisin sitä näkee kuin suomessakin.


      • pypsi

        Haluaisitko vinkata siitä hotellista?


    • toinen provoilija?

      Ei siellä nukuta kaupunginosissa vaan hotelleissa tai vähintään B&B-majoituksissa.

    • mikä temppu!

      Kokonaisen ravintolan syöminen kuulosta hurjalta tempulta!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1436
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1041
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      650
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe