Suunnittelen lähtöä Art in Tansania-organisaation kautta vapaaehtoistyöhön/lomalle Tansaniaan syksyllä 2011 osana vuorotteluvapaa- vuottani.
Olisi kiva vaihtaa ajatuksia ja mahdollisesti saada matkasuunnitteluseuraa. Otapa yhteyttä, mikäli sinulla on sama maa kohteena. Aloittanen Zansibarilla.
Tansaniaan syksyllä 2011
6
667
Vastaukset
- laz712
Täällä ollaan ja takasin ei kyllä oo tulemista! :) Pangani reggae festival samoihin aikoihin.. siellä nähdään! :)
- Mr. Beberu
Hei! En missään nimessä suosittele Art in Tanzanian kautta lähtemistä!!!
Moni on ollut reissuunsa pettynyt, kun hommat eivät luista ihan niinkuin pitäisi.
Rahojen kanssa on ollut ongelmia ja yllätyksiä on tullut. (tosin afrikassa tulee aina).
Myöskin kannattaa huomioida, ettei Dar es Salaam (missä Art in Tanzania pääosin toimii) ole ihan kevyimpiä matkakohteita ensikertalaiselle afrikassa tai muutenkaan.
Otappa yhteyttä Tanzania Volunteersiin Moshissa ja aloittele reissu Kilimanjaron juurelta :)
http://www.tanzaniavolunteers.com/ - Terhi_
No voihan nyt!
Sattuipa hassusti että tulin tämän keskustelun lukaisemaan! Palasin juuri kyseisen Art in Tanzania järjestön matkalta ja meitä oli noin kymmenkunta muutakin suomalaista samassa porukassa. Reissu oli kertakaikkiaan mahtava! Teimme ensin safarimatkan Serengetin luonnonpuistoon, N'gorongoroon ja Lake Manyaraan, jonka jälkeen vietimme lopun aikaa Sansibarin saarella. Raha-asioiden kanssa ei ollut vaikeuksia. Päinvastoin säästin rutkasti varatessani matkan suoraan kyseiseltä järjestöltä, sillä aika moni matkatoimisto taitaa hankkia Tansanian matkat juuri kyseisieltä järjestöltä.
Matkamme aikana tapasimme Art in Tanzania järjestön vapaaehtoistyöntekijöitä Moshin kaupungissa sekä Dar es Salaamin kapungissa. Suurin osa heistä taisi olla eripuolilta Eurooppaa, ylipäätänsä toiminta näytti olevan kansainvälistä.
Hassua että joku edes viitsii mustamaalata näinkin hienoa kansalaisjärjestöä, vielä kun Suomalaiset itse sitä vetävät. Kehotankin harkitsemaan kahteen kertaan Mr. Beberun kirjoittamien kommenttien motiiveja ja hänen promoamaan verkkosivua :)- safarilleko
ja tässä taas kotimaisia luotettavia järjestäjiä - usean safarin kokemuksella ja näiden kanssa ei koskaan ole ollut ongelmia
http://www.olympia.fi/
http://www.kontiki.fi/
http://www.aventura.fi/
http://mandalatravel.fi/
ja näihin sisältyy lennot hintaan
- Pelkät matkat ?
Voiko tämän jäsjöstön kautta tilata vain matkan, jos menee pelkästään lomalle?
Jos voi minkä hintaista on? - makules
Tanzania is the nice place and i proud to be a citizen, your welcome to Tanzania nice place, please fill free to ask any thing about my Country.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1394735Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv772706Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?851717Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91186- 48924
- 66902
- 21883
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122873Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75862Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799