Huoneiston käyttötarkoituksen muutos

Paakari1976

Yritys hankki kiinteistöosakeyhtiöstä osakehuoneiston, jonka käyttötarkoitus on yhtiöjärjestyksessä määritelty toimistoksi. Tontti on kaavassa tyyppiä "ATY", joka tarkoittaa asunto, julkisten palvelujen ja ympäristöhäiriötä aiheuttamattomien teollisuusrakennusten kortteliksi.

Yhtiö suunnittelee ostamaansa huoneistoon yritystoimintaa, joka kunnan rakennusvalvonnasta saadun lausunnon mukaan on kaavan osoittaman toiminnan raameissa. Taloyhtiön hallitus ei yhtiön hakemaa käyttötarkoituksen muutosta kuitenkaan hyväksynyt. Onko osakkeen ostaneella yhtiöllä, jota edustan, mitään mahdollisuuksia saada oikeutus huoneiston käyttötarkoituksen muutokselle yritys-/teollisuustoimitilaksi?

Kyseessä ei siis ole ravintolan eikä myymälän perustaminen. Muutostyöt tiloissa tehtäisiin osakehuoneiston ostaneen yhtiön lukuun. Tila on omalla sisäänkäynnillä varustettu ja soveltuisi kaavailtuun käyttöön. Onko taloyhtiön hallituksen mielivaltaan vastaan mitään järjellisiä mahdollisuuksia?

Hyviä ja asiallisia neuvoja otetaan vastaan!

1

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma-Lupa

      Huoneiston tai tilan käyttötarkoituksen muutos vaatii aina rakennusluvan vaikka se sinällään olisikin kaavan sallimissa rajoissa. Jos esim. asuinhuoneesta tehdään työtila, siihen täytyy saada rakennuslupa. Tämä siis nimenomaan viimeisimmän kiinteistöstä jätetyssä lupakuvassa merkittystä käyttötarkoituksesta.
      Rakennuslupahakemuksen voi yhtiömuotoisessa kiinteistössä jättää taas vain talo/kiinteistöyhtiön luvalla tai valtuuttamana. Ei siis ole käsittääkseni mitenkään mahdollista että voisit saada muutoksen ilman yhtiön suostumusta. Et voi saada lupaa yhtiömuotoiseen kiinteistöön vain pelkästään oman hakemuksesi perusteella. Jos hallitus ei ole myöntyväinen asiaan, on minun mielestäni ainoa mahdollisuus saada asia yhtiökokouksen käsiteltäväksi ja saada myönteinen päätös sitä kautta. Jos sinulla on kiire, lue yhtiöjärjestys läpi ja katso sanotaanko siinä jotain oikeudesta vaatia ylimääräisen yhtiökokouksen kutsumisesta koolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      36
      4314
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      144
      2598
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      101
      2182
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1704
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1676
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1440
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1426
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1378
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1331
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      76
      1313
    Aihe