KF6 luokassa sorvataan syliteri ja tasokoneella lohkosta .
Italian tai ruotsin kaasari , viri akselit italiasta.
Italian tai ruotsin kaasari , viri akselit italiasta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
hyvä ku hokasit! mäntätkin muuten sorvataan, pinnoitetaan ja pakataan pahvilaatikkoon myyntiä varten.!?! ja joku perskules viilaa vielä numerot männän päälle. on se niin väärin.
KF6 on kartingin harrastamisen surma.
Tästä olen samaa mieltä.... vielä tulee päivä jolloin liittokin sen joutuu myöntämään. Kiitos edellisen puheenjohtajan.
eiks harrastamisen surma o kilpaileminen, eikä se millä, mitä tai miten harrastaa, joten kilpailut pitäisi sitten kait kieltää?! i
Valinta on kuule ihan omissa käsissä. nyt voi valita raksun, koffin, puffon, jammun, rotaxin, tagin ja brigges strattonin väliltä ja jos lompsa pragaa ja mopo lähtee käsistä, niin kattoo vaan peiliin!!
Mukava nähdä ensiviikon loppuna Hki:ssä, kun on ammatti katsastaja.
mitä kaikkea löytyy ja vaihtuuko kärkipaikat?
No löysikö ammattikatsastaja mitän ja vaihtuiko kärki ?
Mitään erikoista ei moottoreista löytynyt, ammattikatsastaja hoiti hommansa ja eikä kärkikään mitenkään isommin vaihtunut, tasoittui vain ja uusia kuskieja tuli mukaan kärki kahinoihin, Aika erot kuskeilla olivat melkoisen pieniä, finaaleissa näyttävää tasaista kilvanajoa, molemmissa finaaleissa eri voittaja. Nähtiin vauhdikasta tasaista ajoa kärkikuskien välillä. Uusi konemerkki näyttäisi läytyvän monenkin rungosta ja eri runkomerkeistä. Uusi konemerkki LKE moottori nousi heti voittakasuosikiksi Parillan rinnalle ja uhkaajaksi.
Kisajärjestäjäkin onnistui kohtu mukavasti Kiitokset vain heillekkin.
nyt LKE vie ja muut vikisee, ensi keväänä on sitten taas uudet moottorit joita ostellaan 1800€ hintaan että pysytään muidebn kyydissä - tässä karting kf6 tulevaisuus, hyvä AKK
nyt on tärkeetää hoita huolto ja ennenkaikkea varaosapalvelu kuntoon niin on lke viemässä ykköspaikkaa
Eikö KF3:ssa osteta joka vuosi pari uutta 3500 euron konetta ja KF6:sen piti nimenomaan olla valmistava luokka KF3:seen, niin tässähän pitäisi olla huolissaan ettei KF6 valmista vielä ihan riittävästi.
kun voisi palata alkuun, ajaisimme ehdottomasti lensolla. Parillan varaosa myynti ei ole millään kilpailupaikalla, ei edes hesassa? Kun sittaa ja kyssyy osia on vastaus et on tilauksessa mut ei juuri nyt saatavilla! ja tääkin vastaus tosi kikkuseen sävyyn.
Niinpä niin harmittellee se minuakin, kun systeemi ei vain toimi, samaa vastausta olen minäkin saanut osia tilattaessa.
voi teitä... koittakaa ensin ajaa kisakokemusta ja sitten lähteä KV-luokkiin. maailmalla ei todellakaan auta viilatut sylinterit tai kisakireät kaasarit,kuulostaa niin suomisähellykseltä. ne joilla taitoa kyllä löytyy joukosta.. muut harrastakoon
Viimeisimmät viripalikat ja -kaasarit ovat nimenomaan sitä KV-luokkien sähellystä, italianmeininkiä. Jollei niitä ole ei kulku riitä ja sitä ei hanskalla enää paikata, kun kaikki ympärillä on kovia kuskeja.
Kuvaan kuuluu, että parhaita viripalikoita saa ensimmäisenä vaan harvat ja valitut. Kellä on täällä Italian viripajan viimeisimmät palikat on todennäköisemmin kärjessä kuin se jolla niitä ei ole. Näin se vaan menee.
KF 6 on juuri sitä mitä pelättiinkin, rahanpolttoluokka joka tulee pudottamaan harrastajamäärät minimiin jos siitä tulee kansallinen luokka raksun tms. tilalle.
Oikeassa olet, tää KF 6 on väärä tie juuri sinulle, eikä sinun tarvi pelätä mitään, ajelet vain raksulla, moottorina kultamjuna ja jos euroja ei läydy vetelet sitt vaikka jollain muulla. Tuskin ajatuksissasi on koskaan siirtyminen isompiin KF-luokkiin. Voit ajella raksullasi varmaan niitä aluekisoja jatkossakin, osanottomaksut saattavat niissäkin nousta?? pelkäähän sitä
Onpahan typerä rahamiehen kommentti. Katsoo vaan omaa pohjatonta napaansa ja lajin edusta viis. Ei haittaa jos startissa on viis autoo kunhan oma kädetön kultamussukka pääsee ajaan keulilla kunnon budjetilla.
olen mutten ruikuta täällä, harrastan sitä mihin eväät riittää, harrasta sinäkin!
Harrastaminen ei ole kallista. Kilpaurheilu on.
Ei toi rahamies mitenkään haise, hän vain toteuttaa itseään, oli kommentitkin asiallisia. Ei kenenkään tarvi siirtyy kutosiin jos ei rahkeet (€) riitä. Ihan kiva on vaan harrastella ja ajella niitä pikkukisojakin, missä taustarahottajia ei liiemmälti tarvi. Saattaapi koko perhekin olla tyytyväinen ku euroja jää vähän muuallekkin.
Ja olipas sinulle harvinaisen agressiivinen ote lastesi harrastuksiin, toivottavasti pysytkin poissa kisapaikoilta ominen mielipiteinesi, tänne tietysti voit purkautua omalla tyylitajullasi ja yrittää viedä asioita eteenpäin.
Just tää ajatusmalli vie laajan pohjan pois kartingista ja siitä tulee suppean eliitin hupia. Et ehkä ole ymmärtänyt että kaikki tai ainakin melkein kaikki harrastavat kartingia menestyminen mielessä ja jos pikkuluokissa tarvitaan kohtuuttomat europanostukset ajamiseen niin massa ja samalla suurin osa lahjakkuuksista katoaa lajin piiristä. Paras olisi että pikkuluokissa pärjätään pikkupanostuksilla ja lahjakkuudet siivilöityvät esiin ja uskaltavat sitten laittaa ehkä perheen kantokykyyn ylimitoitettuja panostuksiakin SM ja kv vaiheessa kun niitä panostuksia oikeasti tarvitaan.
Hei. Ehän me tarvita kun Häkkisen lapset ajamaan. Rahoitus ei oo taatusti ongelma, tietotaito sekä suhteet löytyy ja perimässäkin luulisi olevan lahjoja.
Mihin muita p-aukisia harrastajia tarvitaan, kun kolmea suomalaista enempää ei F1:een ole koskaan mahtunu ja siinäkin oli pari-kolme liikaa kun asiaa vähän suhteuttaa?
Sitä paitsi, kun on rahaa, ei tarvi ruikuttaa lajin kalleutta.
Miksi sulla ja mulla ei ole rahaa? miks yleensä kaikki maksaa niin maan perkeleesti ja hinnat nousee jatkuvasti.olisko kannatanu opiskella, nii olis päästy osinkoihi käsiks.
mitä hittoo se auttaa täällä ruikuttaa.tuleeko siitä parempi olo ja enempi massii?
eiks kannatais toimii ja tehrä asial jotain eik vaa jauhaa pasoo!?
Olisikko neuvonu Räikkösen, Kovalaisen, Häkkisen ja Salon iskiä kanssa opiskelemaan ja tienaamaan osingoilla? Ois poikien ajot jääny pikkuluokkiin jos iskien osinkotienestejä olis pitäny odotella.
Olikko sie niitä jo sillo opastamassa?no hyvä! Eipä nuo kuule ruikuttaneet, vaan paiskivat hommia! ei ne kato rutinalla ja haukkumalla nuo hommat parane! vai pareneeko?
Sitä vaan et mitä helkkaria sie täällä kitiset. onhan se ihan ok, jos se antaa sulle kuningas fiilikset ja vallan tunteen, mutt ei se auta mitään! ei ainakaan vie siun uraa eteenpäin.
Unhoit muuten jei jein listasta, niin ja roosperin.
Niin sitä vaan että ei ois koffi kutosessa riittäny Räikkösille sisävessasta tinkimine vaan ois ehkä pitäny myydä koko kosla ja siirtyy telttamajotukseen...
voi hyvä tavaton. nyt oot kuule ollu väärässä paikassa väärään aikaan, voi kuule kyllä ne pahimpia ruikuttajia ne roope ankat on, ettäs tiiät!
uskomatonta potaskaa! ihan sama millä ajat, niin rahan meno on ihan susta itestä kii!
Eipä sinulla sitten ole kilvanajosta juurikaan kokemusta tai ymmärrystä.
en tiä missä oot oppis ammentanu, mut latase ny valttikortit pöytään kilvanajaja!
Mistä viimeisimmät viripalikat kutoskoneeseen, mitäs olis kaupan, ku kisapaikalla kuka ei puhu mittää, ei katastuska.
mää voisin tiskikoneen kautta pyöräyttää parit silinterit `90 luvun tapaan.... ;)
ja mamma tykkää... =)