Yö syötöt vähemmäksi..

Auttakaaaa!

Meillä on reilu 6kk ikäinen hurmaava vauveli. Tällä hetkellä hän syö öisin rinnasta 3 kertaa. Mietin, että voiko tässä vaiheessa vähentää viel yö syönnin määrää, 1-2? Kuulee paljon siitä kuinka jotkut eivät tässä vaiheessa syö enää olenkaa öisin.. Meijän vauveli on ollut kova syömään. Kiinteät aloitettiin antaa 2vk sitten ja silloin yö syötöt väheni puolella. Kiva helpotus se oli, mutta eipä ois pahitteeksi jos sais viel vähemmäksi. Olen tehnyt niin, että en anna vauvalle rintaa jos edel.syönnistä on alle 2h. Välillä se tyytyy tuttiin tai silittelyyn tai on muutaman kerran sitten herännyt kun ei oo tullu tissiä. Ja iltapuuroa syö hedelmäsoseen kera n.klo20. Nukkumaan hän käypi n.klo 21-22. Mietittytää vaan, että miten kauan tämä yö syöminen oikein jatkuu.. Itse olisin valmis lopettaa rinta ruokinnan, mutta yöllä se on niin kätevää antaa rinnasta..
Vinkkejä, neuvoja!!!

2

197

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtyfdgvx

      Meillä vauva täyttää huomenna 7kk ja syö vielä useimmiten kerran aamuyöstä, mutta pari kertaa on nukkunut jo täydet yöt. Imetys loppui 1vko sitten kun ei maito enää riittänyt, syötiin jatkuvasti yöllä 3-5kk iässä ja kun aloin antaa kunnolla 4-5krt/vrk kiinteitä 6kk iässä, niin yösyötöt väheni 4-5 kerrasta yhteen yösyöttöön. Terkkari sano sillo jo 5kk iässä, ettei sen ikäinen tarvitse enää syödä 4 kertaa yössä ja että yösyötöistä voi vieroittaa 6kk iässä jos lapsi saa 4-5krt päivässä kiinteitä. Yöllä on helpompi antaa rintaa, mutta meillä vauva ei suostunut sitten enää yölläkään enää tissille, joten siirryin nyt pulloon. Esikoista imetin niin kauan kuin söi yöllä ja sitten kun lopetti itse yösyötöt 7kk iässä, niin loppui imetyskin samalla.

    • adfdfa

      Jotkut vaavit pitää vierottaa yösyönnistä, toiset lopettaa sen ihan itse. Joskus vierotus kestää kuukausia. On ihan yksilökohtaista miten tuo menee. Voit kokeilla vierotusta, mutta jos siinä väsyy viikossa enemmän kuin yösyötöissä, niin kannattaa koittaa myöhemmin uudestaan. Ei tuon ikäinen, jos syö jo ihan vakaasti kiinteää ruokaa, tarvitse niitä yösyöntejä. Se on vain tapa päästä äidin lähelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      123
      776
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      706
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      678
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      583
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      577
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      526
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      517
    9. 26
      491
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      53
      473
    Aihe