Kaksi naista. ensimmäisen kanssa yksi lapsi ja toisen kanssa kaksi tulossa, eivät siis vielä syntyneet. Ensimmäinen jäi vain tyttöystäväksi ja toinen on avovaimo toistaiseksi.
omaisuutta:
omaa omaisuutta kertynyt vuosien varrellaa rahaksi vähän yli 10 000 euroa.
asun nykyisen kanssa vuokralla ja auto on pankin.
Ongelma: ex haluaa lapselleen tuota kymppitonnia ja jos ei muuten saa niin vaatii lapselle hänen lakiosaansa. Ilmeisesti pelkää lapsensa perinnön puolesta. Lapsi on alaikäinen.
Kysymys 1: Mikäli maksaisin lapselle lakiosa nyt, niin paljonko se olisi?
Kysymys 2: Jos maksan lapselle lakiosan niin onko kuoltuani hänen kohdallaan asia siinä vai nähdäänkö nyt tekemä lahjoitus ennakkoperintönä.
omaisuutta:
omaa omaisuutta kertynyt vuosien varrellaa rahaksi vähän yli 10 000 euroa.
asun nykyisen kanssa vuokralla ja auto on pankin.
Ongelma: ex haluaa lapselleen tuota kymppitonnia ja jos ei muuten saa niin vaatii lapselle hänen lakiosaansa. Ilmeisesti pelkää lapsensa perinnön puolesta. Lapsi on alaikäinen.
Kysymys 1: Mikäli maksaisin lapselle lakiosa nyt, niin paljonko se olisi?
Kysymys 2: Jos maksan lapselle lakiosan niin onko kuoltuani hänen kohdallaan asia siinä vai nähdäänkö nyt tekemä lahjoitus ennakkoperintönä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Käsken exäsi vetää vitun päähänsä. Ei ole olemassa mitään mystistä "lakiosaa" ennen kuin sinä olet kuollut! Eikä exällesi kuulu paskan vertaa miten rahasi käytät, kunhan elatusmaksut hoidat. Myöskään lapsellasi ei ole mitään oikeutta rahoihisi niin kauan kuin olet elossa (muuta kuin että olet vastuussa hänen elatuksestaan elatusmaksujen kautta).
Etkä tietenkään pysty poistamaan lapsesi oikeutta sinulta tulevaan perintöön maksamalla hänelle jotain nyt. Omaisuutesihan voi olla vaikka miten suuri sitten kun joskus kuolet. Siinä vaiheessa tulee sitten kyse siitä lakiosasta, ja silloinkin vain siinä tapauksessa että olet tehnyt testamentin joka nimenomaan syrjäyttää tämän ensimmäisen lapsen.
Jos et mitään testamenttia tee, niin kaikki lapsesi perivät yhtä suuren osan omaisuudestasi.
Siitähän tässä juuri on kyse. Kukaan ei tiedä paljonko minulla on sitten joskus.
Minua kiinnostaakin tietää että, jos nyt käsittääkseni ainoa elossa oleva lapseni ja perilliseni saa jotain niin miten se huomioidaan, kun potkaisen tyhjään.
Ottaen huomioon tilanteen nyt, säästöni muodostavat suuren osa varallisuudestani, mutta vuosien päästä tilanne ei välttämättä ole näin.
Kysymys olikin että pelataanko vanhin lapseni ulos tulevasta perinnöstä mikäli minun eläessäni hänelle vaaditaan ennakkoon tästä nyt olevasta varallisuudestani lakiosan verran, mikä lienee puolet.
Olettaen että olen ymmärtänyt lakiosan ja enakkoperintöjen merkitykset oikein.
Pyydän että ne jotka näkevät tarvetta moralisointiin jättäisivät vastaamatta kuin myös ne jotka eivät osaa antaa asiaan lakiin perustuvaa vastausta. Esittämäni kysymykset eivät ainakaan oman tahtoni mukaan tule realisoitumaan.
Mitä tulee ex:ni niin hän ei ole seko. Hän osaa manipuloida ihmisiä tahtoonsa, mutta ei osaa pitää huolta raha-asioistaan.
No kyllä se exäsi aika seko on kun tässä vaiheessa kuvittelee että lapsellasi olisi oikeus johonkin kummalliseen "lakiosaan", kun sinä olet vielä hengissä! On kyllä tietämys ja termit niin hakusessa että ei paremmasta väliä.
"Kysymys olikin että pelataanko vanhin lapseni ulos tulevasta perinnöstä mikäli minun eläessäni hänelle vaaditaan ennakkoon tästä nyt olevasta varallisuudestani lakiosan verran, mikä lienee puolet."
Ja kuten sanoin, ei ole mitenkään mahdollista vielä eläessään antaa lapselle minkäänlaista "lakiosaa" joka jotenkin estäisi hänen perimisoikeutensa myöhemmin.
Voit toki antaa lapsellesi lahjan, vaikka koko tuon 10 000 jos haluat. Kun joskus kuolet, tuo hänen saamansa lahja voidaan katsoa ennakkoperinnöksi. Se siis vähentää hänen perintöosaansa tasan tuon 10 000 euroa, ei yhtään enempää. Sitä paitsi voit lahjakirjassa määrätä, että tuota antamaasi lahjaa ei tulla aikanaan ottamaan huomioon ennakkoperintönä.
Ei tässä tietenkään pelata millään prosenttiosuuksilla, että kuinka paljon lahjoittajan kulloisestakin omaisuudesta kukakin on missäkin vaiheessa saanut!
Ja se 10 000 euroa vähentää sitä tulevaa perintöä juuri sen 10 000 euroa. Mitään inflaatiokorjauksia ei käytetä. Jos kuolet 40-50 vuoden kuluttua, niin sillä summalla taitaa saada kahvikupin maksettua, sämpylän kansssa tehnee jo tiukkaa.
Joko olet kuollut? Sano sille exälle että perinnöt jaetaan vasta sen jälkeen kun olet heittänyt lusikan nurkkaan, mennyt vuorten taa jne........
Tämähän on melkein yhtä hauska juttu kuin se vanha kysymys neuvokkipalstalle: "Onko todellakin niin, että toisen maalle ei saa rakentaa? Kysyy nimimerkki "Paalutinko turhaan?"
Exäsi voisi kysyä että "Onko todellakin niin että ex-ukkoni täytyy kuolla ennen kuin voimme ryhtyä jakamaan perintöä ja lakiosia? Kysyy nimimerkki "Visalaskukin tulee kohta".
Exhän voi vaatia mitä tahtoo, mutta sinun ei tarvi maksaa. Mikään pykälä ei velvoita maksamaan ennakkoperintöä tai siis lahjoittamaan varallisuutta toiselle. Itse määräät omaisuudestasi kuolemaasi asti
Entäs jos kuvio menee näin - lahjoitat tuon 10 000 euroa vanhimmalle lapsellesi, kaksoset syntyvät ja sinä kuolet auto-onnettomuudessa kaksi päivää kaksosten syntymän jälkeen. Aika tyhjä olo saattaisi nykyisellä avokillasi olla tilanteessa, jossa järjestäisi hautajaisiasi ja miettisi millä maksaa eläminen, kun olet pienenkin pesämunan jo antanut pois.
Jos haluat antaa lahjan vanhimmalle lapsellesi, miksi et odota, että kaksoset ovat syntyneet, kaikki on lapsilla ok ja sitten lahjoitat jokaiselle lapselle saman verran? Eikö se olisi kaikille lapsille tasapuolista?
Muuten olen samaa mieltä jo aikaisempien mielipiteitten kanssa - MAHDOLLISET perinnöt jaetaan vasta kuoleman jälkeen.