Loukkasin kaasoani :(

Morsian 07/2011

Tää on vähän hassu juttu, mutta nyt mulla ei taida olla enään kaasoa ollenkaan. Väänsin "hauskaa" läppää häitä porukalla suunniteltaessa mun kaason laktoosi-intorelanssista ja heitin monta kertaa juttua, että mulla ei ole KAASOA vaa KAASU, koska sillä on se pieruongelma eli laktoosiintorelanssi.

Nyt se sano mulle, et se ei halua olla mun kaaso enään, koska nyt kaikki muutkin on alkanut sanoa sitä kaasuksi mun esimerkin mukaan. Mä olen mukamas ristinyt sen uudestaan kaasuksi. On mulle kauhea häpeä, jos se ei ees tuu mun häihin. Enhän mä nyt tosissaan sanonu, että se ois mikään kaasu, kunhan leikittelin sen laktoosi-intorelanssilla ja sanalla kaaso. Muutenkin jännittää häät ihan sairaasti ja sit vielä tää!

19

1325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iramannas

      Hermot ne on kiirellä kaasollakin, koska hän varmasti on nähnyt paljon vaivaa taatakseen sinulle huolettoman ja ikimuistoisen hääpäivän. Mitäpä jos tarjoaisit kaasollesi lounaan ja pyytäisit rehdisti anteeksi. Kaasu nimityskin varmasti unohtuu ajankanssa ja muille ystävillekkin voit vinkata, että se ei nyt ollutkaan niin hyvä heitto. =) Tsemppiä ja varmasti kaaso antaa anteeksi, koska varmasti hän itsekkin on joskus tahtomattaan keksinyt huonoja läppiä. Niistä tosin ei kannata muistutella vaan pyytää rehdisti anteeksi.

      • helenakrisse

        Just noin, vie lounaalle ja pyydä rehdisti anteeksi luvaten samalla, että teet sen myös muille porukkaan kuuluville selväksi ao. läsnäollessa. Kyllä se siitä.


      • Morsian 07/2011

        No en kyl suoraan sanottuna rupea mitään lounaita tarjoomaan, kun hääbudjetti on tiukka muutenkin. Oon jo kysyny yhtä toista kaasoksi, jos tää alkuperäinen ei kerran suostu.


      • usko-matonta
        Morsian 07/2011 kirjoitti:

        No en kyl suoraan sanottuna rupea mitään lounaita tarjoomaan, kun hääbudjetti on tiukka muutenkin. Oon jo kysyny yhtä toista kaasoksi, jos tää alkuperäinen ei kerran suostu.

        No ohhhoh! Halvalla lähtee ystävyys! Lounas maksaa kympin pintaan, ja todella voisit sen tarjota kun kerran ystävääsi loukkasit. Onko hääbudjetissasi oikeasti joku koriste tai pikkuleipä tärkeämpi?

        Jos olisin itse verisesti loukannut omia sydänystäviäni niin tarjoaisin vaikka viiden tähden illallisen jos se estäisi heitä poistumasta elämästäni ja olemaan vielä kaasona.


    • ei intorelantikko

      Ihan oikein sellaselle pieruämmälle :DDDDD

    • Å ~~

      Olikse sitten hauskaa läppää, jos toisesta tuntuu pahalle? Ota opikses, ja ymmärrä tyhmyytesi. Ja joku on vielä menossa naimisiin sun kanssa? Huh heijaa.

    • yks eukko vaa.

      Kuules nyt, suttura! Mä oon menny elämäni aikana 3 kertaa naimisiin, enkä oo vielä toistaseks tarttenu ketään mua pukemaan. Ite oon vaatteet pääleni saanu ja ite oon ne kans riisunu.
      Jos et pääse naimisii ilman kaasoja ja kaasuja, sun om paree pysyy vanhanapiikana.
      Että sillee!

    • minävaan83

      onpas huumorintajuton kaasu. Jotkut ei vaion osaa nauraa itselleen, säälittävää. Ei kait nyt todellinen ystävä herranjumala tuollasesta suutu :D

      Tsemppiä kuitenkin, toivottavasti löydät huumorintajuisen jalat maassa kaason :)

      • sinävaan83

        "Ei kait nyt todellinen ystävä herranjumala tuollasesta suutu"
        Niin sanoo yks toinen idiootti nimeltään "minävaan83"
        Ei saatana, vieläkö 2010-luvulla on olemassa tuollaisia kusiaivoja!
        Muuten surullista, mutta siinähän ovat kaksi samanlaista löytäneet toisensa, oikeat "todelliset ystävät"! Me muut ihmiset pysytään vähän helvetin kaukana tuollaisista paskiaisista.


    • että sellaista

      Jaa, miltäpä itsestäsi tuntuisi kun jostain ominaisuudestasi jolle et voi mitään tehtäisiin lentävä pila? Tuskin olet täydellinen. Hermostuneisuuteenkaan on turha vedota, eiköhän aika normaalia ole monellekin häiden alla.
      Vaan hyviä neuvoja sait kuinka pyytää anteeksi läsnä olleiden sekä lounaan kera.
      Ennen kaikkea ettei jää ystävääsi kalvamaan ja saat itse rauhan.
      "Ei kai todellinen ystävä tuollaisesta suutu" Niin entäpä näin, ei todellinen ystävä heittele tuollaisia. Aloittaja tosin on pahoillaan herjastaan, moni muu ei ehkä edes tajua hävetä.

    • maisteri m.

      Aloittaja on tyhmä huora. Kuka tommosen kanssa muka menis naimisiin? Ei kai niin tyhmiä jätkiä ole olemassakaan?

      • maisema-arkkitehti

        Mä luulen, että se on lesbohuora, joka haluu rekiströityyn parisuhteeseen toisen lesbohuoran kaa.
        Ei tommonen idiootti ketään miestä vois saadakaan.


      • Kartiokangas
        maisema-arkkitehti kirjoitti:

        Mä luulen, että se on lesbohuora, joka haluu rekiströityyn parisuhteeseen toisen lesbohuoran kaa.
        Ei tommonen idiootti ketään miestä vois saadakaan.

        Loukkaat ensin toistuvasti ihmistä asialla, jolle hän ei voi mitään ja sitten alat pelätä ,ettei hänestä olekkaan sinulle hyötyä. Enpä haluaisi sinun kaltaisiasi ihmisiä elämääni. Olet MOUKKA.


    • lbgö,ml

      No mitäs oot nii helvetin tyhmä! Oot oikee pieruämmä!

    • Näin on!

      KYLLÄ TOI ALOITTAJA ON YKS TÄYSI KUSIPÄÄ!
      (Siinä kaikki lyhyesti ja ytimekkäästi siitä sanottuna.)
      Ja tommonen vielä naimisiin, ei ole silläkään miesparalla kaikki ihan kohdallaan.

    • Kaasulles

      Kylläpä on tyhmä ja lapsellinen kaaso sulla. Jos ei ymmärrä huumoria niin on väärä ihminen tuohon tehtävään.

    • ...

      Ton vitsailun vois vielä ymmärtää jos se tapahtuis kahdestaan, mutta mieti vaan kuinka noloa se on sille kaasolle vielä porukassa. Se ei voi asialle mitään. Emmäkään kertaa enempää tommosta kuuntelis jos se oikeesti ois ongelma mistä sitte vitsaillaan.

    • Vanha juttu!!

      ALOITUS ON PROVO!

      Kas tässä sama aloitus kolmen vuoden takaa tältä palstalta:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/5939154

      Aloittajalla ei ilmeisesti parempaa tekemistä ole, kuin lammitellä vanhoja riitoja uudella nimimerkillä...

    • kenen häpeä?

      Häissä ei välttämättä tarvitse olla kaasoa. Voit myös hoitaa järjestelyt itse tai palkatulla työvoimalla. Ystäviä kuitenkin tarvitset. Joten nyt äkkiä pyytämään ystävältä anteeksi ja hyvittämään virheesi jotenkin, ja sittenkin vaikka hän ei enää suostuisikaan kaasoksi. Kaason voi myös korvata toisella, mutta ystävyys on ihan oikeasti korvaamattoman arvokasta.

      Valitit että on SINULLE kauhea häpeä, jos ystävä ei tule häihin. Tämä kertoo jotain sinusta. Entä miten kauhea häpeä on hänelle joutua huomion kohteeksi kaasuongelman takia - siitähän sinun pitäisi nyt olla enemmän huolissasi kuin itsestäsi. Ja siitä että olet pahoittanut ystäväsi mielen,

      Suuttuminen tuollaisesta "leikinlaskusta" on hyvinkin ymärrettävää, koska nimenomaan pieruongelmat ovat niin arkaluontoisia, että niihin ei pitäisi kenenkään kiinnittää huomiota. Eikä laktoosi-intoleranssille mahda mitään, joten pilkkaaminen on siksikin todella ilkeää. Pahinta on pilkata toisten kuullen, jolloin asia leviää muittenkin korville. Virheesi myöntäminen, lahja tai jotain muuta rahanarvoista hyvitystä saattaisi ehkä auttaa häntä unohtamaan ilkeytesi - olet sen nyt hänelle velkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      72
      2739
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      25
      2488
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      42
      2181
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      2016
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1507
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1363
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1042
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      28
      984
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      798
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      99
      791
    Aihe