Seagate kusettaa

M-akkara

Seagate on erittäin tietoinen,että sen valmistamat ulkoiset levyt hukkaavat tiedostojärjestelmän (Siis ominaisuus ei vika.)Tämän takia myyvät "edulliseen"hintaan ohjelmaa:FILE RECOVERY for Windows.
Älkää ostako Seagaten vehkeitä!
Nii toi ohjelma maksaa 99$.

15

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jackkron

      Jaa, olen jo toistakymmentä vuotta käyttänyt Seagate:n levyjä. Nytkin niitä pyörii 8 kpl pöytäkoneessa, 4 kpl kahdessa läppärissä, kolme tyttären koneessa ja yksi ulkoisessa kotelossa. Yhtään Seagate:n levyä ei ole hajonnut itselläni 35 vuotisen ATK urani aikana. Kun käyttötunnit levyllä lähenevät 10000 tuntia, levy vaihdetaan uudempaan.

      -J-

      • Anonyymi

        "Kun käyttötunnit levyllä lähenevät 10000 tuntia, levy vaihdetaan uudempaan."

        Seagaten levyt ovat aivan paskoja, ainut levymerkki, joka hajoaa kertalaakista ilman että tiedostoja saa pelastettua millään.

        10 000 h on vain alle 14 kuukautta, se on sama kuin auto hajoaisi heti sisäänajon jälkeen, minulla on monen muun merkkisiä levyjä jotka ovat pyörineet 24/7 jo reilusti yli 8v ilman ongelmia, 65 000 tunnin countterit jo toiselle kierrokselle ja nekin joissa ongelmia on ollut, on 'hajoamisen' jälkeen ollut vielä niin toimivia, että niistä on saanut otettua imagen, vaikka olisi jäänyt smart datat seuraamatta.

        Seagaten levyistä se ei onnistu juuri koskaan kun hajoavat kertalaakista niin, etteivät enää vastaile lainkaan väylältä tuleviin käskyihin, niin että paskoja ovat ja oikeuteen pitäisi vetää koko pulju.


      • Anonyymi

        Kolumnisti David Frenchin mukaan Kiovan pitäisi lopettaa eteneminen. Ukrainan komento uskoo kuitenkin, että pian tulee käännekohta, joka edistää "todellista läpimurtoa", toimittaja tarkensi. Samalla kirjailija muisteli natsi-Saksan kevään vastahyökkäystä vuonna 1918, jolloin se haavoittui lukuisten hyökkäysten seurauksena.

        French lisäsi, että länsi on alkanut vähentää tukeaan Ukrainalle. Kuten toimittaja selitti, tämä tilanne voi vaikuttaa myös Kiovan hallinnon tappioon.


      • Anonyymi

        -J-=Kollivapunen=kollimaattori


    • 06bbfI

      Kiintolevy ei tiedä tiedostojärjestelmistä yhtään mitään. Se vain lukee ja kirjoittaa halutun sektorin datan.

    • M-akkara

      Nonih taas eilen kosahti Barracuda 1Tb 7200.11.
      Onneksi tehdastakuu on voimassa ensvuoden syyskuulle ja Hard Disk Sentinel varoitti ajoissa,kerkisin kopioida tiedot muualle.
      "Odotettavissa oleva elinaika:12vrk."

      • M-akkara

        Lisäys edelliseen.Myös toinen samanlainen oireilee.Elinaika 243vrk.
        Loput kaikista kuudesta levystä ovat 100% terveitä.


      • tyyli käyttää ?

        "Nonih taas eilen kosahti Barracuda 1Tb 7200.11."


        niin makkara, kannattaisiko katsoa peiliin ja havaita,
        toisilla ne hajoilee kaikki mikä nyt yleensä voi vikaantua,
        toisilla ei oikeastaan mikään,
        taitaa olla kotikasvatus syynä.

        Toki, ei sekään kivaa ole jos kaikki kestää, juuri hävitimme markka-aikana ostettuja video- ja digikameroita ja 1994 ostettu polttavan cd-aseman,
        oikein sydäntä raastaa heittää täysin toimivaa pois.

        .


      • M-akkara
        tyyli käyttää ? kirjoitti:

        "Nonih taas eilen kosahti Barracuda 1Tb 7200.11."


        niin makkara, kannattaisiko katsoa peiliin ja havaita,
        toisilla ne hajoilee kaikki mikä nyt yleensä voi vikaantua,
        toisilla ei oikeastaan mikään,
        taitaa olla kotikasvatus syynä.

        Toki, ei sekään kivaa ole jos kaikki kestää, juuri hävitimme markka-aikana ostettuja video- ja digikameroita ja 1994 ostettu polttavan cd-aseman,
        oikein sydäntä raastaa heittää täysin toimivaa pois.

        .

        Mikä mun kotikasvatuksessa mättää.Olen syntynyt vuonna 1955 tukkapölly,koivuniemenherra ja remmiapeli ovat tuttuja? Lisäksi maksan kaikki kuluni itse?
        Lisäksi nämä levyt ovat olleet ainoastaan varastolevyjä,eli niille on ainoastaan tallennettu tiedostoja,eli ei lisätty/poistettu jatkuvasti.
        Ainiin käyttöjärjestelmä on:win 7 Enterprise 64bit.


      • Sellaset-setit
        tyyli käyttää ? kirjoitti:

        "Nonih taas eilen kosahti Barracuda 1Tb 7200.11."


        niin makkara, kannattaisiko katsoa peiliin ja havaita,
        toisilla ne hajoilee kaikki mikä nyt yleensä voi vikaantua,
        toisilla ei oikeastaan mikään,
        taitaa olla kotikasvatus syynä.

        Toki, ei sekään kivaa ole jos kaikki kestää, juuri hävitimme markka-aikana ostettuja video- ja digikameroita ja 1994 ostettu polttavan cd-aseman,
        oikein sydäntä raastaa heittää täysin toimivaa pois.

        .

        Voi hyvä torvelo, kaikkien tavaroiden arvo tekee U:n muotoisen käyrän, elektroniikassa tämä käyrä on varsin nopea. Jo nyt sinun markka-aikaisten kameroiden arvo on varmaan ainakin neljäsosa ostohinnasta, muutaman vuoden päästä rahat saa sitten takaisin kaksinkertaisina.

        Roskakoriin, voi hyvä päivä...


    • fundamentalist

      "Älkää ostako Seagaten vehkeitä!"

      Paljon olen niitä ostellut eikä vielä yksikään hajonnut.
      mm. tuossa sivupöydällä nyt jo iäkäs (v. 1995 hankittu
      win95-kone) hoitelee apuhommia ja siinä on sisällä
      alkuperäiset 2 kpl Seagate-kiintolevyjä.
      Ei ikinä edes yhtä BadBlockia.

    • Jalaa

      Yks ainoa Seagate on mennyt itellä rikki, ja sekin taisi hajota liiasta lämmöstä. Levy oli joku 200 Gt:n malli. Vanhin Seagate mikä iteltä löytyy, niin on Seagate Barracuda ATA IV 60 Gt, ja toimii yhtä hyvin kuin uutena. Käytössä on 1 kpl 500 Gt:n Seagaten 7200.10 ja 1 kpl Seagaten 120 Gt:n levyjä, 1 kpl 250 Gt: Seagate 7200.10, ja nämä toimivat ihan ilman kitinöitä.

      • M-akkara

        Se tämä "hehkulamppuhuijaus" on saavuttanut Seagatenkin.Mun vanhimmat levyt (Sg:t) ovat vuodelta 2000 ja toimivat moitteetta edelleen. Toi hajonnut on käyttöönotettu 11/2007 ja oireileva on nuorempi.
        Lisäksi ne majailevat Antec Sonata kotelossa silikonitassujen päällä jäähdytysilman tuloaukon takana.HD Sentinel kertoo niiden maksimilämmöiksi 43 astetta.
        Että tämmönen tapaus.


    • Seagate Barracudien "aikapommi" on toki tiedossani, mutta heidän oma ohjelmointivirheensä eräissä malleissa ja helppo korjata itsekin firmwarepäivityksellä mikäli sen tekee ennen pommin laukeamista. Sen jälkeen menee vähän veemäiseksi... ; )

    • Seagate-ja-Maxtor

      https://en.wikipedia.org/wiki/Maxtor
      Kehnoista kovalevyistä kuuluisa Maxtor teki konkurssin ja Seagate yrityksen osti 2006. Olisiko niin että tämän jälkeen Seagate möi omalla merkillään Maxtorin varastoa pitkän ajan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      222
      5494
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5064
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      27
      4871
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      125
      2108
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1817
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1677
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      34
      1676
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1597
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe