Mikähän mahtaa olla vikana, kun oireet ovat seuraavat:
MacBook on kytketty langattomaan verkkoon Airportin avulla. Airportista menee kaapelit stereoihin. MacBookin molemmista kaiuttimista kuuluu normaalisti. Samoin stereoiden molemmat kaiuttimet soittavat CD:ltä tai radiosta.
Mutta kun musiikki tullee tietokoneelta, stereoista kuuluu vain toisesta kaiuttimesta. Ja sama juttu niin iTunesin kuin CD:nkin kanssa.
Kysymys siis kuuluu, missä vika ja miten sen voisi korjata?
Kiitos kaikille vastaajille jo etukäteen!
Äänen ulostulossa ongelma
5
97
Vastaukset
Vika kuulostaisi olevan joko kaapelissa tai liitännöissä. Tuleeko siitä Airportista vain toinen äänikanava, vaikka minkä kaapelin liittäisi?
- Apple-Aloittelija
Airportissa on kiinni jakoliitin, jossa RCA-piuhat ovat kiinni. Kokeilin eri vaihtoehtoja: Toinen piuha ei soita musiikkia kummastakaan jakoliittmen reiästä. Toinen piuha soittaa musiikkia vain toisesta kaiuttimesta.
Kävin kyselemässä viisaammiltani ja ensimmäinen epäili tietysti Applea. Toinen epäili, että vika on vahvistimen liittimessä. Kolmas epäili, että vika olisi siinä jakoliittimessä.
Toivon viimeistä vaihtoehtoa, koska sehän ei maksa kuin muutaman euron. Mikäs on sinun veikkauksesi? - Apple-Aloittelija
Apple-Aloittelija kirjoitti:
Airportissa on kiinni jakoliitin, jossa RCA-piuhat ovat kiinni. Kokeilin eri vaihtoehtoja: Toinen piuha ei soita musiikkia kummastakaan jakoliittmen reiästä. Toinen piuha soittaa musiikkia vain toisesta kaiuttimesta.
Kävin kyselemässä viisaammiltani ja ensimmäinen epäili tietysti Applea. Toinen epäili, että vika on vahvistimen liittimessä. Kolmas epäili, että vika olisi siinä jakoliittimessä.
Toivon viimeistä vaihtoehtoa, koska sehän ei maksa kuin muutaman euron. Mikäs on sinun veikkauksesi?Kävin ostamassa uuden jakoliittimen, mutta ongelma ei siltikään poistunut. Johan on merkillistä.
- 1stMacFiin
Kyllähän tuo on merkki siitä, että se johto Expressistä jakoliittimeen on joko viallinen tai ei jostain syystä ole pohjassa. Mulla on kokemusta molemmista.
- Apple-Aloittelija
Jakoliitin on kiinni Expressissä ja siitä siis lähtee RCA:t stereoihin. Kuten jo kerroin, ostin uuden jakoliittimen ja kaikki liittimet ovat taatusti pohjassa.
Että mitäs ehdotatte seuraavaksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823333
- 1023046
- 532272
- 211741
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201705Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111650Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61548Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221468Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131391Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381374