HELPPO ohjelma videon tekoon?

???

Onko kellään tiedossa sellaista Macille sopivaa ohjelmaa, joka olisi äärimmäisen helppokäyttöinen ja jolla voisi liittää still-kuvia musiikkiin tahdistaen kuvat vaihtumaan halutuissa kohdissa ja koota siten oman musiikkivideon? Älkää tarjotko iMovieta, iMovie on mahdoton käyttää, sillä ei voi tehdä musiikkivideota eikä mitään muutakaan.

8

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari vaan

      Tuo kommenttisi kertoo paljon...
      Jollet iMoviella osaa videota osaa tehdä niin turhaa helpommasta haaveilla.

      Puhun muuten kokemuksesta....

      • ???

        Kuten sanoin, iMoviella ei voi lisätä musiikkia still-kuviin eikä tahdistaa kuvia vaihtumaan musiikin tahtiin. Niin, etsin siis HELPPOA videonteko-ohjelmaa. Mistä löytyisi? Täytyyhän niitä olla kolmansien osapuolien toimesta.


      • Vaari vaan
        ??? kirjoitti:

        Kuten sanoin, iMoviella ei voi lisätä musiikkia still-kuviin eikä tahdistaa kuvia vaihtumaan musiikin tahtiin. Niin, etsin siis HELPPOA videonteko-ohjelmaa. Mistä löytyisi? Täytyyhän niitä olla kolmansien osapuolien toimesta.

        "Kuten sanoin, iMoviella ei voi lisätä musiikkia still-kuviin eikä tahdistaa kuvia vaihtumaan musiikin tahtiin. Niin, etsin siis HELPPOA videonteko-ohjelmaa. Mistä löytyisi? Täytyyhän niitä olla kolmansien osapuolien toimesta."

        Jos kolmannen osapuolen ohjelmat olisivat helppoja ja halpoja niitä olisi sinulle ehdoteltu pilvin pimein.
        Tuskin löydät helpompaa kuin iMovie, tai voithan sinä löytää, mutta et noin monipuolista, ihan totta.
        Toiseksi, mitähän olen tehnyt väärin iMoviessa kun olen juuri tehnyt tuollaisia juttuja joita väität ettei niitä voi tehdä. Homma kun oli vielä helppoa.
        Kannattaisikohan sinun tutustua ohjelmaan, siellä ylhäällä on ohjevalikko josta löytyy ohjeita.... jollet tiennyt.


    • Tuskinpa iMovieta helpompaa on olemassa millekään käyttöjärjestelmälle. Mitäpä jos tutustuisit huolellisesti sen ohjeisiin?

    • 1stMacFinn

      Ei tälle kannata vastata, saati neuvoa. Ei auta yhtään, ei onnistu vaikka auttais kädestä pitäen.

      Kysyy tätä samaa muutaman kuukauden välein täällä eikä millään onnistu.

      Trolli mikä trolli.

    • 11+4

      Et olisi osannutkaan: kuvittelethan mm. että Garageband avaa MP3-tiedostoja.

      Trolllit tietävät edes jotain, Finnimäkki ei tiedä mitään.

      Mutta kerro toki, miten tuo kysytty tehdään. Saa Raatokullikin kertoa, jos osaa. Vaan ei osaa hänkään.

      Naurettavia pellepojuja!

    • 1stMacFinn

      Mitä sä koitat höpistä? Eikö muka Garagebandilla pysty muokkaamaan mp3-tiedostoja? Koetas nyt huvikses vetää GB:n ikkunaan joku ehjä mp3:n. Siihen se tulee ja sitä voit muokata sydämes halusta. Toki se on vain yksi raita eikä esim. laulu ja tausta erikseen, mutta normi GB:n temput sille voi tehdä. Jos ei sulta onnistu, en voi mitään.

      iMoviessa avaa uusi projekti, vedä ja pudota kuvakirjastosta ne kuvat, iTunes-kirjastosta (tiedäthän, se nuottikuvake iMovien ikkunassa) vedät ja pudotat sen musiikin projekti-ikkunaan ja sitten valitset kullekin kuvalle halutut näkymisajan, tiedäthän, siitä kuvan hammasratas-ikonin takaa. Leike-osaan kohtaa Kesto haluttu sekuntimäärä. Toista joka kuvalle ja siinä se. Tai sitten pistät musiikkiin ne iskumerkit vaikka tarkkuuseditoirissa M-näppäimellä.

      Onhan toi liian vaikeaa, ei siinä mitään. Tota on yritetty tänä vuonna nyt kolme tai neljä kertaa. Muut osaa, kysyjä ei.

      • Anna nyt trollin sentään kehua toisia trolleja, yhtenäisyydessähän niittenkin voima lienee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4848
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2711
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2504
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1933
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1832
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      88
      1661
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1612
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      1532
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1348
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe