Suomesta tekijää?

Löytyykö suomesta tekijää ns. Timber Frame rungolle?

http://www.google.fi/search?q=timber frame&hl=fi&biw=2144&bih=1091&prmd=ivnsbl&source=lnms&tbm=isch&ei=SNTeTZfqA8amhAfot5zGCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CCEQ_AUoAQ
8370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

TF:lle ei paljon tekijöitä Suomessa ja suomalaisista TF-tuotteista suurin osa kuvittelee myyvänsä tuotteitaan etupäässä vientiin. Siinä mielessä kysymyksesi on oikealla palstalla, että TF:n teolliseen valmistukseen soveltuvat tuotantolinjat (Suomessa) ovat useimmiten juuri hirsitalovalmistajien käytössä, tosin viimeisimmät kolme linjaa on taitanut hankkia eräs precut-alihankkija.

Itse en ole pitänyt tapanani ottaa kantaa yritykiin tai kauppamerkkeihin, joten tässäkin yhteydessä jätän luettelon TF-valmiudet omaavista tehtaista laittamattta tähän. Totean kuitenkin, että hakusanana voisi käyttää TF-valmistukseen käytettävistä vehkeistä fiksuinta - hundegger. Google löytää tuolla sanalla aika montakin sellaista suomalaisyritystä, joissa on HD-kalustoa käytössään, samoista yrityksistä siis voisi kuvitella löytyväksi ne vähäiset TF-toimittajat.

Äänestä

Kiitos vinkistä.

Äänestä

Minäkään en nyt tässä yhteydessä halua sen suuremmin ottaa kantaa yrityksiin ja kauppamerkkeihin, joten jätän hakukoneluettelon laittamatta ja sanon vain että hakukoneet ovat oivallinen apu asiassa.

Itsekin olen tutkaillut puurakentamisen erilaisia vaihtoehtoja. Muutamilta nettisivuilta luin pilaripalkki -rakentamisesta sekä perinteisistä puuliitoksista, ja vaikka tietoa oli aika niukasti saatavilla nimenomaa Suomessa tehtävästä tuotannosta, niin tekniikka sinänsä kiinnostaa.

Rakennusprojekti on suunnittelussa vasta aivan ajatustasolla, mutta hyvähän näitä vaihtoehtoja on tarkastella.

Onko ketjun aloittajalla asia edennyt? Minkälaista torppaa on tarkoitus toteuttaa?

Äänestä
  • .
    >>>puurakentamisen erilaisia vaihtoehtoja. Muutamilta nettisivuilta luin pilaripalkki -rakentamisesta sekä perinteisistä puuliitoksista>>>

    olisko linkkejä noille sivuille?

    Äänestä

Jaahans, sitä on katteltu Grand Designsia jaa saatu inspiraatiota. On meinaan sen verran yleinen saarilla, että oisko karkeesti joka kolmannessa jaksossa noitten 9 tuotantokauden ajalta käytetty :)

Äänestä

Käsityönä tekevät nämä kaverit ja joku Tampereen lähellä, jonka osoitetta en tiedä.

Eli www.timberframepros.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarvis löytää... kirjoitti:

Löytyykö suomesta tekijää ns. Timber Frame rungolle?

http://www.google.fi/search?q=timber frame&hl=fi&biw=2144&bih=1091&prmd=ivnsbl&source=lnms&tbm=isch&ei=SNTeTZfqA8amhAfot5zGCg&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CCEQ_AUoAQ

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu