Terve!
Juu elikkä semmosta kummaa että auto on 1992 astra 1.6 8v koneella ja syö satasella 12-13litraa. Tämä ei vissii ihan normaalia ole että osaisiko joku kertoa mikä vikana?
Autoon vaihdettu sytytyspuola johto, tulpat ja tulpanjohdot ja hatut ja uus ilmasuodatin myös.
Kaupunkiajoa tulee enimmäkseen ajeltua ja sitä suht rauhallisella tyylillä.
Elikkä apuja kiitos jos sais kulutusta pienemmäksi.
13l/100km kulutus 1.6 8v?!?
14
2248
Vastaukset
- opelixi-kuski.
aikas vanha alkaa olla opelisi. 19 vuotta. Aika vaihtaa ? Tuolla edes enää metallin arvoa. 2000-luvun opeleita saa 2-3tonnilla jo. ruosteettomia ja vielä pitkään kulkukunnossa olevia.
Meinaakko että tuolla ajelisin jos vaa rahaa löytys, heh en todellakaan mutta nyt puhutaanko tuosta ongelmasta jos joku osais auttaa.
Nii ja unohin tuohon ilmotukseen sen verran laittaa että auto juuri katsastettu että päästöissä ei ongelmia. Eikä myöskään vuoda eikä haise bensa ellei aukaise tankinkorkkia ja nuuhkaise.
JA että autossa tuntuu pientä nykimistä kun alta 2tonnin kierroksen lähtee kiihdyttämään sillain hissukseen. ja vielä semmoinen kun ajaa ja kierrokset on n.3000:ssa ja painaa kytkimen pohjaan niin kun kierrosmittari saavuttaa nopeasti 2000kierrosta sen jälkeen mittari laskee todella hiljaa hieman alle 1000. Joskus se jää sen 1000kierroksen yläpuolelle.
Olisko että ryyppy menee/jää välissä päälle ja välissä menee pois päältä?- öpeliksi.
tämänikäinen opel. Kaasuttimella varustettu, ei vielä ruisku ? Anywei.... taitaa olla kulumavikaa, kaasarissa tai sitten nuissa ruiskuissa.
Jos kaasarimalli, niin.. voisko olla , että pumpun kalvo rikki. ja bensaa valuisi/tihkuisi öljyjen sekaan, josta se sitten kulkeutuu palotilaan ja poistuu putken kautta/ huohotuksen kautta. Lisääntyykö öljyt ? ( kun bensaa kulkeutuisi öljyjen sekaan ). Laahaako jarrut, aiheuttaen ylim. kulkuvastusta. Rengaspaineet ? Tai sitten tankki/letkut vuotaa tihuuttaa bensaa. Tai siten naapurin mopopojat "lainaa" autosi tankista bensaa ?? kaasuttimella juuu.
pitääpä tarkistaa tuo pumpun kalvo millä mallilla se on.
ja jarrut ei laahaa ja rengaspaineet kohillaan eikä naapurin pojat lainaa ku oon asetellu tankinkorkin sillain että nään jos sitä korkkia on auottu.- Ei sitte
tasan varmasti ole kaasutinta vaan on joko Multec CFi ykspistesuihku tai Multec M monipistesuihku.
- etukorttiblues
ettei sittenkin... gasoliinisäiliö uudennihkeässä astrassasi vuoda / ruostunut puhki & tihuuttaa kallista benzziiniä ?? pitkin maantietä.. ???
ps. ABC mainostaa vielä radiossa, että "....tankkaat edulliset polttonesteet ja syöt napasi täyteen myös edullisesti, ABC-palveluasemalla ..." Pakkohan se uskoa, että edullista on, S-etukortin omistajalle .
- 211125547568
Sellainen veikkaus, että moottorin lämpötila anturi on sökönä ja ruisku luulee koko ajan että kone on kylmä pitäen seoksen rikkaalla. Siksi bensaa kuluu.
eli onko se sitte sama anturi mikä näyttää mittaristossa koneen lämmön? vai onko niitä 2? toinen kertoo ruiskulle ja toinen kuskille paljo lämpöjä.
- ei ole
sama. mielestäni tämä ruiskulle tietoa antava on jossain imusarjan tietämillä. vaihdoin joskus omaani, samanlaiseen. tarkkaa paikkaa en muista. tosin sen vaihdosta ei ollu minun ongelmaan apua.
elikkä siis se anturi imusarjan lähellä on eri anturi entä se anturi joka näyttää mittarossa lämpöjä? Muistakko ku ostit ni oliko se kalliski? sehä ei tiijä että se vaikka mulla auttais tähän mun bensansyöntiongelmaan.
Ku tosiaan ihme ja kumma ku auto on seissy yön yli tai niinkauan kunnes kone on kylmä ja lähtee ajamaan ni vastaa kaasuun ja lähtee liikkee ku laittaa tallan pohjaan isolla vaihteella mutta kuumalla koneelle se sitte muuttuu. ei taho kiihtyä ja isolla vaihteella ja kaasu pohjaan ni ei tapahdu mittään. tuntuu että se saa liikaa bensaa tai sitte liikaa ilmaa.- 211125547568
Tässä on se anturi josta oli puhetta. Löytyy termostaattikotelon päästä, imusarjan alta.
http://kauppa.motonet.fi/motonet/tuotteet/373128/34
- eri anturi
näyttää mittaristoon lämpötiloja. ei mielestäni ollu ku n.15 € osa. tarkkaa hintaa en muista, on jo vuosia aikaa. etsin silloin vikaa tasakaasulla nykimiseen ja löysin sen tulpista.koeta opel club finlandin sivuja.
- s'aku
Mulla tekee -96 2.0l vectra samaa. Nykii lähtiessä, ennenkuin antaa "nilkkaa", tyhjäkäynnillä joskus kierrokset heittelee. Ei kylläkään kuluta noin paljoa kun aloittajan auto... Missähän vois olla vikaa?
- Astra******
Syö 13 l/100km?? Tämän pitäisi juoda tuo annos bensaa ei syödä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488