Itse olen siirtynyt tekemään virtuaalisia pienoismalleja. Tietokoneella olevilla 3d työkaluilla saa valmistettua vaikka mitä ja perjaatteessa kaikkea luomaansa voi tutkia 3d ympäristössä. Valmiit mallit voi sitten vaikka liittää tietokonepeleihin, elokuviin, animaatioihin... Tuotoksia löytyy: http://kkaunela.webs.com
Virtuaalisia pienoismalleja
3
199
Vastaukset
- GTuristi
Hienoja kuvia.
Itse olen yhdistellyt virtuaaliset mallit ja oikeat pienoismallit esim. siten että pelaan PS3:n Gran Turismo 5 autopeliä ja omistan monesta siinä pelissä esiintyvästä autosta 1/43 pienoismallin joita myös kuvailen ulkona luonnonvalossa :) Aika hauska päästä "ajamaan" virtuaalisesti, myös kojetaulunäkymällä noita pienoismalliautoja :D- asdderbi123
Kiitos. Olisi kiva nähdä tuotoksiasi. Itselläni on myös pari pienoismalli autoa ja ne näyttää mukavan aidoilta. Jos maasto on sopivan sopusuhtainen auton koon kanssa on vaikea todeta auton olevan pienoismalli.
- GTuristi
asdderbi123 kirjoitti:
Kiitos. Olisi kiva nähdä tuotoksiasi. Itselläni on myös pari pienoismalli autoa ja ne näyttää mukavan aidoilta. Jos maasto on sopivan sopusuhtainen auton koon kanssa on vaikea todeta auton olevan pienoismalli.
No tuonne Playstationin Gran Turismo foorumeille on tullut laitettua muutamia kuvia, tuossa esim. sisällä "dioraamassa" kuvattuja autoja ja vastaava auto Gran Turismossa :)
http://community.eu.playstation.com/t5/Gran-Turismo/Show-off-your-cars/m-p/12324342#M100166
ja
http://community.eu.playstation.com/t5/Gran-Turismo/Show-off-your-cars/m-p/12082936#M88071
Tuolla sivulla lähes sivun lopussa yksi Volvo S60 pienoismalli kuvattu ulkona ja vastaava auto GT5:ssa :)
http://community.eu.playstation.com/t5/Gran-Turismo/Show-off-your-cars/td-p/11909058/page/41
Pienoismalliauto voi näyttää yllättävän aidolta maastossa jos se on sopivalle korkeudelle nostettu ja kameran syvyysterävyys olisi laaja jottei aito maasto olisi taustalla täysin sumentuneena, onnistunee vain järjestelmäkameralla, itselläni on vain tavallinen digipokkari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637