nyt on kaksi vaihtoehto aluetta, Vaalimaa camping tai Virolahdella oleva Hurpun tilan pihaleirintä. kertokaahan kokemuksia alueista ja kumpaan kannattaisi mennä matkailuautolla?
Vaalimaa
16
3562
Vastaukset
- hurpun tila
me käytiin viimekesänä matkailuautolla molemmissa paikoissa katsomassa ja päätettiin jäädä hurpun tilalle koska vaalimaa campingissä oli romaaneja. hurpussa niitä ei isännän sanojen mukaan koskaan ole ollut koska alue on niin kaukana päätieltä toisin kuin vaalimaa camping johon romaanejen on helppo ja ihanteellinen tulla.
- karavaanari 2347
suosittelen hurpun tilaa koska se on merenrannalla ja hiekkapohjainen ranta on aivan ihana ja muutenkin alue on ns.väljempi kuin vaalimaa camping ja plussana myös että teltta paikat eivät ole caravan alueella kuten vaalimaa campingissä. menisin itse hurpun tilalle.
- arihak
Vuodesta 2003 Vaalimaa Campingissä käyneenä ihmettelen edellisiä viestejä ja niissä esitettyjä väitteitä. Liekö tarkoituksella toista aluetta kohtaan, -eri nimimerkit, mutta yhtenevästä kirjoitustavasta päätellen sekä kysymys että vastaukset yhden henkilön kirjoittamia?
Rauhallisella, siistillä, jämptin ja reilun isäntäväen pitämällä Vaalimaalla on ollut mukava tavata sinne aina uudelleen tulevia "liikkuvia" karavaanareita. - ajo ohjeet
jos Hurpun tilalle meinaa mennä niin muistaakseni nuo caravan oppaassa mainitut ajo ohjeet eivät pitäneet paikkaansa eli Helsingin väylältä E18 käännytään Virolahden keskustaa. ajetaan keskustan läpi tietä 3513 josta käännytään vasemmallekirkon tielle ja kirkonkylältä jatketaan hurpun tietä perille asti. pois tullessa kannattaa ehdottomasti ajaa upeaa rannikko tietä 3513 ravijoen,klamilan ja simonmäen kautta Haminaan.
- mitä?
Vaalimaa camppingissä romaaneja? Olen käynyt siellä yli kymmenen vuotta ja yhtään kertaa en ole romaaneja nähnyt, suosittelen vaalimaata.
- retkeilijä lännestä
Vaalimaata suosittelen myös vaikka sitä kamerakyttäystä en hyväksykkään. Rauhallinen kaunis paikka. Yksi viikonloppu oltu toista ei tule. Hurppu vapaamieleisille sopi. Kauniita paikkoja molemmat. Vaalimaalla turhan tiukka kuri.
- Karavaanariksiko
Vaalimaa oli ok. Kiva oli saada vaunu ihan merenrannan viereen. Menen toistekkin.
- ei enää koskaan
Olin kerran en erehdy toiste. Isänät tutkii kaikki tekemiset ja tekemättä jättämiset kameralla sis valvontakameralla. Kyylää ja ihmettelee kaikkea muijansa kanssa. Menee jo salakatselun puolelle. Täysin outo paikka.
- Anonyymi
Huh, onko mökeissäkin kameroita sisällä
- entturvamies
Oliskoon näillä muutamilla menny hommat vähän hämärän rajamaille ilman kameroita.?
Miten sitten suu pannaan jos vaunuunne murtaudutaan poissa ollessanne?
Olisin mielissäni siinä vaiheessa jos edes jostakin olisi saatavissa kamerakuvaa.
Turvallisuuttahan se on vaan.
Ei pidä tehdä mitään sellaista,jota ei kamera kestä.
Olen sitä mieltä ja mielissäni valvonnasta,joka ehkäisee tehokkaasti juoppojen käytöstä yms häiriköintiä.
Kameroille kiitos,saan nukkua rauhassa! - 36v karavaanari
Ei pidä mennä paikkoihin joissa isäntä ei luota karavaanareihin.
Juoppojen käytöstä yleensä se on vakiporukka ketkä häiritsevät melullaan.
Kamerat paikallaan portin pielessä mutta jos joka askelta kytätään se on salakatselua. Oltiin kerran isäntä tuli sanomaan jopa puiden liikakäytöstä. Tyly paikka ja joka vieraasta joutuu maksamaan 10 euroa per henkin jos ovat yli 2 tuntia. Paska paikka. Menimme kaveriporukalla kun ystävällä on mökki siinä lähellä. Ajateltiin yöpyä ja tarjota illalla grillattavaa 6 hengelle siis istua iltaa vaihteeksi meidän auton edessä viiniä ja hyvää ruokaa nauttien. Olisi tullut niin kalliiksi että ei edes ajateltu kutsua vaan mentiin heidän mökilleen,, ruokinemme ja viineinemme. Pikkasen odottaisin isäntäväeltä muutakin kuin kuria. Ohjeita tulee ettei tolkkua. Ja jos isäntä sanoo ettei ole väliksikään ettei ihmiset tule niin alue ei tule kauan olemaan pystyssä. - mukavaa seuraa
Paljon reissanneena olen kahdesti ollut samalla leirintäalueella romaanien kanssa, kerran tulivat ihan viereiselle paikalle. Ihmettelen kun täälläkin joku kirjoittaa ettei voinut jäädä johonkin missä oli romaaneja.
Oma kokemukseni molemmilla kerroilla oli tosi mahtava, sain kunnian tutustua heihin (3 tunnin turinatuokio viimeeksikin), ja täytyy vaan sanoa, että olivat upeita ja mukavia ihmisiä. Seuraavan kerran kun näen leirintäalueella niin menen varmasti viereiselle paikalle. - Mökkinukkuja
Taitaa hurpun isäntä mustamaalata kilpailijaa täällä.
Kamerat on kaikkialla ja ne on hyvästä. - Karavaanar
Hyvä yritys markku
- Anonyymi
Hurppu ehdottomasti
- Anonyymi
Hurpun tila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252970Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351154- 701088
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3521034Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21965Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808