Vaalimaa

nyt on kaksi vaihtoehto aluetta, Vaalimaa camping tai Virolahdella oleva Hurpun tilan pihaleirintä. kertokaahan kokemuksia alueista ja kumpaan kannattaisi mennä matkailuautolla?
163639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

me käytiin viimekesänä matkailuautolla molemmissa paikoissa katsomassa ja päätettiin jäädä hurpun tilalle koska vaalimaa campingissä oli romaaneja. hurpussa niitä ei isännän sanojen mukaan koskaan ole ollut koska alue on niin kaukana päätieltä toisin kuin vaalimaa camping johon romaanejen on helppo ja ihanteellinen tulla.

Äänestä

suosittelen hurpun tilaa koska se on merenrannalla ja hiekkapohjainen ranta on aivan ihana ja muutenkin alue on ns.väljempi kuin vaalimaa camping ja plussana myös että teltta paikat eivät ole caravan alueella kuten vaalimaa campingissä. menisin itse hurpun tilalle.

Äänestä

Vuodesta 2003 Vaalimaa Campingissä käyneenä ihmettelen edellisiä viestejä ja niissä esitettyjä väitteitä. Liekö tarkoituksella toista aluetta kohtaan, -eri nimimerkit, mutta yhtenevästä kirjoitustavasta päätellen sekä kysymys että vastaukset yhden henkilön kirjoittamia?

Rauhallisella, siistillä, jämptin ja reilun isäntäväen pitämällä Vaalimaalla on ollut mukava tavata sinne aina uudelleen tulevia "liikkuvia" karavaanareita.

Äänestä

jos Hurpun tilalle meinaa mennä niin muistaakseni nuo caravan oppaassa mainitut ajo ohjeet eivät pitäneet paikkaansa eli Helsingin väylältä E18 käännytään Virolahden keskustaa. ajetaan keskustan läpi tietä 3513 josta käännytään vasemmallekirkon tielle ja kirkonkylältä jatketaan hurpun tietä perille asti. pois tullessa kannattaa ehdottomasti ajaa upeaa rannikko tietä 3513 ravijoen,klamilan ja simonmäen kautta Haminaan.

Äänestä

Vaalimaa camppingissä romaaneja? Olen käynyt siellä yli kymmenen vuotta ja yhtään kertaa en ole romaaneja nähnyt, suosittelen vaalimaata.

Äänestä

Vaalimaata suosittelen myös vaikka sitä kamerakyttäystä en hyväksykkään. Rauhallinen kaunis paikka. Yksi viikonloppu oltu toista ei tule. Hurppu vapaamieleisille sopi. Kauniita paikkoja molemmat. Vaalimaalla turhan tiukka kuri.

Äänestä
  • Vaalimaa oli ok. Kiva oli saada vaunu ihan merenrannan viereen. Menen toistekkin.

    Äänestä

Olin kerran en erehdy toiste. Isänät tutkii kaikki tekemiset ja tekemättä jättämiset kameralla sis valvontakameralla. Kyylää ja ihmettelee kaikkea muijansa kanssa. Menee jo salakatselun puolelle. Täysin outo paikka.

Äänestä
  • Huh, onko mökeissäkin kameroita sisällä

    Äänestä

Oliskoon näillä muutamilla menny hommat vähän hämärän rajamaille ilman kameroita.?

Miten sitten suu pannaan jos vaunuunne murtaudutaan poissa ollessanne?
Olisin mielissäni siinä vaiheessa jos edes jostakin olisi saatavissa kamerakuvaa.
Turvallisuuttahan se on vaan.

Ei pidä tehdä mitään sellaista,jota ei kamera kestä.

Olen sitä mieltä ja mielissäni valvonnasta,joka ehkäisee tehokkaasti juoppojen käytöstä yms häiriköintiä.
Kameroille kiitos,saan nukkua rauhassa!

Äänestä

Ei pidä mennä paikkoihin joissa isäntä ei luota karavaanareihin.
Juoppojen käytöstä yleensä se on vakiporukka ketkä häiritsevät melullaan.
Kamerat paikallaan portin pielessä mutta jos joka askelta kytätään se on salakatselua. Oltiin kerran isäntä tuli sanomaan jopa puiden liikakäytöstä. Tyly paikka ja joka vieraasta joutuu maksamaan 10 euroa per henkin jos ovat yli 2 tuntia. Paska paikka. Menimme kaveriporukalla kun ystävällä on mökki siinä lähellä. Ajateltiin yöpyä ja tarjota illalla grillattavaa 6 hengelle siis istua iltaa vaihteeksi meidän auton edessä viiniä ja hyvää ruokaa nauttien. Olisi tullut niin kalliiksi että ei edes ajateltu kutsua vaan mentiin heidän mökilleen,, ruokinemme ja viineinemme. Pikkasen odottaisin isäntäväeltä muutakin kuin kuria. Ohjeita tulee ettei tolkkua. Ja jos isäntä sanoo ettei ole väliksikään ettei ihmiset tule niin alue ei tule kauan olemaan pystyssä.

Äänestä

Paljon reissanneena olen kahdesti ollut samalla leirintäalueella romaanien kanssa, kerran tulivat ihan viereiselle paikalle. Ihmettelen kun täälläkin joku kirjoittaa ettei voinut jäädä johonkin missä oli romaaneja.
Oma kokemukseni molemmilla kerroilla oli tosi mahtava, sain kunnian tutustua heihin (3 tunnin turinatuokio viimeeksikin), ja täytyy vaan sanoa, että olivat upeita ja mukavia ihmisiä. Seuraavan kerran kun näen leirintäalueella niin menen varmasti viereiselle paikalle.

Äänestä

Taitaa hurpun isäntä mustamaalata kilpailijaa täällä.
Kamerat on kaikkialla ja ne on hyvästä.

Äänestä

Hyvä yritys markku

Äänestä

Hurppu ehdottomasti

Äänestä

Hurpun tila

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalihurppu kirjoitti:

nyt on kaksi vaihtoehto aluetta, Vaalimaa camping tai Virolahdella oleva Hurpun tilan pihaleirintä. kertokaahan kokemuksia alueista ja kumpaan kannattaisi mennä matkailuautolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu