kääpiövillakoira

PÖÖÖF

olen hankkimassa ehkä kääpiövillakoiraa, ja haluaisin tietää kuinka usein aikuista kääpiövillistä täytyy käyttää tarpeillaan? olen koulussa 8-15, kestääkö villis sen ajan?

10

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MM

      Justiinsa. Tää pissa- ja kakkajuttu ei ole mitenkään rotukohtainen. Koira kun koira oppii kyllä tuon ajan pidättelemään kun se vaan sisäsiistiksi ensin opetetaan. Ja toki koira pitää käyttää aamulla lenkillä tarpeillaan ja iltapäivällä kun kotiin tulee.

      Jotenkin tosta sun kysymyksestä voi tulkita, että ihan perusjutut (sellaset mitä olis hyvä tietää ENNEN ku sen koiran ottaa) on sulta vähän hakusessa. Käy kirjastosta lainaamassa koirakirjoja, ihan laidasta laitaan, kouluttamisesta/kasvattamisesta, koirista yleensä, rodusta jne. Ennen kuin pentu kotiin tulee, niin suosittelen lukemaan ainakin sellaisen teoksen kuin Tuire Kaimion "Pennun kasvatus". Hyvä perusteos, ihan myös kotiin ostettavaksi, koiran hankkimisesta, ja kasvattamisesta pennusta aikuiseksi koiraksi.

    • PÖÖÖF

      en tarkottanut että rotukohtanen juttu olis :)). koiran kokoa vaan havainnollistin rodulla, kun sehän on selvää että pieni koira pidättää vähemmän aikaa kuin iso. ja perusjutut ei ole hakusessa, koiria nytkin kaksi, mutta ne ovat isoja :)

      • ....

        Itselläni on sekä iso, että pieni (ei tosin tuota rotua, mutta pikkukoira kumminkin) ja ihan yhtä lailla se pieni jaksaa pidätellä kuin isokin.

        En nyt menis ihan lopullisesti allekirjoittamaan, ainakaan oman kokemukseni perusteella, tota pieni koira jaksaa pidätellä vähemmän aikaa kuin iso koira-juttua. Pienellä koiralla on kyllä pienempi rakko, mutta toisaalta se myös vähemmän juo ja syö, eli kerryttää sinne rakkoon tavaraa kuin iso koira. Eli sanoisin, et aikalailla samalla lailla jaksaa pidättää, koira ku koira. Eri asia sitte tietysti on se mihin on tottunut, oppinut jne.


      • 12+18
        .... kirjoitti:

        Itselläni on sekä iso, että pieni (ei tosin tuota rotua, mutta pikkukoira kumminkin) ja ihan yhtä lailla se pieni jaksaa pidätellä kuin isokin.

        En nyt menis ihan lopullisesti allekirjoittamaan, ainakaan oman kokemukseni perusteella, tota pieni koira jaksaa pidätellä vähemmän aikaa kuin iso koira-juttua. Pienellä koiralla on kyllä pienempi rakko, mutta toisaalta se myös vähemmän juo ja syö, eli kerryttää sinne rakkoon tavaraa kuin iso koira. Eli sanoisin, et aikalailla samalla lailla jaksaa pidättää, koira ku koira. Eri asia sitte tietysti on se mihin on tottunut, oppinut jne.

        Pienellä koiralla on joo pienempi rakko kuin esim irlanninsusikoiralla, mutta koko koira on pienempi. Ei niillä ole fyysisesti mitenkään superpieni rakko muuhun kroppaan verrattuna, joten aivan samalla lailla se elimistö toimii kaikilla, koiran koosta riippumatta.


      • prööf

        Meinaatko että 156cm pitkän aikuisen ihmisen pitää käydä useammin vessassa kuin vaikkapa 198cm pitkän?


      • kfdjdg
        prööf kirjoitti:

        Meinaatko että 156cm pitkän aikuisen ihmisen pitää käydä useammin vessassa kuin vaikkapa 198cm pitkän?

        :DDD


    • 11+14

      Miten ihmeessä olet tullut tulokseen että pieni koira pidättää vähemmän aikaa kuin iso??? Pennut joo pidättää vähemmän kuin aikuiset, eli iällä on merkitystä, EI sen koiran koolla. Hohhoijaa...

    • Neuvonantaja

      No, koirahan pitäisi viedä ulos siinä yhden kahden aikaan eli sinuna ajattelisin nyt tarkkaan. Joutuisit varmaan joka päivä korjata pissoja lattialta...

    • orfkerp

      HEI HALOO! Tottakai pienemmät koirat eivät pysty pidättämään niin pitkään kuin isot koirat!

    • pikkuisia 3-6 kg

      Meillä lähdetään töihin klo 7,30 ja tullaan kotiin joskus klo 17 aikaan .

      Kyllä kaikki kääpiöt pitää pissit sisällä ja odottaa emännän kotiin tuloa.

      Koolla ei oo väliä . Se on totuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      472
      3515
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      21
      2875
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      145
      2714
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2175
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      187
      2029
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      13
      1914
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      152
      1891
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      99
      1734
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      49
      1531
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1440
    Aihe