Sanovat ko. aineen olevan ihanteellista rasvahappokoostumuksensa suhteen. Kammoan kolesterolilääkitystä, joten otin rypsiöljyä aamuisin lusikallisen koko talven ajan. Kolesterolini nousi 7,3 een entisen 6,8n sijaan. Olin ankara itselleni muiden rasvojen kanssa. Rypsiöljy osoittautui vääräksi valinnaksi.
Rypsiöljypettymys
23
4496
Vastaukset
- rypsirapsiropsi
- bgyhnujmk
Eräs tieto väittää, että rypsiöljy on myrkkyä, ja pitäisi suosia pikemmin kylmäpuristettua neitsyt-oliiviöljyä. Itse lopetin rypsärin käytön, kun luin öljyistä syvemmin.
- diettti.
Mitä muita ruokavaliomuutoksia teit?
- ap.
Lipsuin hiukan margariinin käytöstä voin (voimariinin) suuntaan. Muuten dieettini on kasvis- kala- siipikarjapainotteinen. En koske makkaraan enkä juuri pihviinkään. Nämä periaatteet ovat aina olleet käytössäni. Kolesterolini nousu tuli yllätyksenä näissä oloissa.
- syökää kasviksia
"""Kjell Lindroos on YLE:n suomenruotsalaisen puolen toimittaja, joka teki loistavan ohjelman siitä, mitä diabeetikon ravintosuosituksista ajatellaan lahden eri puolilla. Ei ihme, että ollaan rajoittamassa FST:n toimintaa, sillä se häiritsee tavisten rauhaa.
vimeo.com/24004754 (video)
Ohjelmassa esiintyvät professori Fredrik Nyström Linköpingistä, lääkäri Andreas Eenfeldt, joka on kirjoittanut vhh:sta (LCHF), vanhempi diabetesta sairastava naispotilas, jonka vointi oli hiilihydraattirajoituksen jälkeen oleellisesti parantunut ja sitten sokerina (tai pitäisikö sanoa tärkkelyksenä) pohjalla meidän oma Mikael Fogelholm, joka ei ole edes lääkäri.
Nautin toimittaja Lindroosin eleettömästä tyylistä tehdä yksinkertaisista elementeistä huippuluokan dekkari, jossa jo puhujien ilmeet kertoivat, mistä on kysymys. Nyström oli järkyttynyt kuultuaan, mitä nämä fogelholmit Suomessa kansalle tuputtavat. Kaikesta näkee, että Nyström on huippuluokan kliinikko, jonka rinnalla fogelholmit ovat mitättömyyksiä. Ohjelmassa Fogelholm selvästi valehtelee ja jää siitä vielä kiinni. Ruumiin kieli ja kasvot ovat paljonpuhuvia.
Kaksi linkkiä aiheeseen, joissa Lindroos kertoo ohjelmanteon taustoista. Diabetesliitto hyppi seinille, kuten saattoi odottaa. Liittohan on yrittänyt systemaattisesti tuhota myös meikäläisen Pirkanmaan poliisin hiljaisella myötävaikutuksella. Establismentin väkivalta on olennainen osa tämän maan hallintomallia. THL:n pääjohtajakin jaksaa soitella jatkuvasti TV-yhtiön johtajille, että pankaa se Heikkilä helvettiin sieltä. Maa saa sitä, mitä haluaa. Pää pussiin, niin ongelmat häviävät, eikä tarvitse rasittaa päänuppiaan. Ajattelu tekee kipeää, ja oman uskomusjärjestelmän hajoaminen on kammottava asia. """
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=233- 9+1
Ehkä noihin Suomen Diabetesliiton ja Fogelholmin touhuihin tulee sopivaa vastapainoa, jos Uusi Diabetesyhdistys saadaan perustettua. Kiinnostusta ainakin nettikirjoittelujen perusteella on.
http://sundqvist.blogspot.com/2011/05/perustetaan-uusi-valtakunnallinen.html
- purePähkinää
Saitko kuitenkaan tarpeeksi pehmeää rasvaa? Sitä pitää nimittäin syödä yllättävän paljon - yksi lusikallinen päivässä ei vielä auta. Kaikkiaan sitä hyvää perhmeää rasvaa pitäisi saada 50-60 g päivässä ainakin. Riippuu koosta ja enenrgiankulutuksesta. Entä liikunta? Kuidun määrä? Ruokavalio ei tosiaan saa olla liian vähärasvainen kunhan laatu on hyvää. Otapa ja kokeile uudelleen. Ja niinkin voi olla, että kolesterolisi ei reagoi ruokavaliomuutokseen, jos maksan kolesterolitehtaat ovat päättäneet oikein urakalla ruveta lykkämään sitä matkaan. Ota myös jonkkun verran pähkinöitä' ruokavalioosi; saksanpähkinät ovat parhaita, niitä puoli kourallista päivässä.
- tulehdus.
Maksa tuottaa kolesterolin ei ruoka. Ruoka vaikuttaa n. 5%
Runsaat hiilihydraatit nostaa kolesterolia sekä rasvojen puute.
Margariini on terveysriski.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm - d-vita
EI OLE.
Me tarvitsemme kolesterolia:
http://www.iskelma.fi/index.php?option=com_sbsprogram&tmpl=program&cid=7
» Terveyden tukipilarit vko 22, osa 2 - Kauralese...
Sun pitää lisätä kauralesettä ravintoosi. Suosittelen mysliä, ja siihen kauralesettä Tulos ei tule heti, mutta pidemmällä aikavälillä.
Mulla on viljaton myslki ja teen sen itse. Poikkeuksen tekee ainoastaan tuo kauralese. - kauraleena
Juu, kauran beteglukaani on tehokas kolesterolin alentaja yhdessä pehmeän rasvan kanssa. Siis joka päivä kauralesepuuroa.
Jos me yli 8 kolesterolivammaiset käyttäisimme kaikkia annettuja ns.ohjeita,söisimme oliiviöljyä,kaurajauhoja ja vihanneksia,joskus juhlapäivinä saisimme palan kanaa tai lohta. Herkkunappuloina punariisiä ja D-vitamiiniä.
-Kumpa joku keksisi miellyttävämmät neuvot.
- 0048j
Lusikallisella rypsi- tai millään muullakaan öljyllä ei ole minkäänmoista merkitystä juuri mihinkään. Samantekevää, lykkääkö sen suuhunsa tai perseeseensä. Lapsellista kuvittelua!
- ei margariinia
Rypsissä on liikaa Omega 6 , joka aijeuttaa tulehdusta ja näinollen se ei ole terveellistä.
Kolesteroli ei johdu eläinrasvasta.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm- KeskipäivänNakeltaja
Toisaalta rypsiöljystä saa Omega-6 ja Omega-3 suhteessa 2:1. Mikä on melko hyvä, kun miettii mitä muita vaihtoehtoja on.
Oliiviöljy: 19:1
Aur.kukkaöljy: 139:1
Soijaöljy: 7:1
Palmuöljy: 45:1
Maissiöljy: 53:1
Voi: 3:1 (eli ainut kilpakumppani)
Jotain muuta vielä(?).
Laskettu Finelin tiedoista.
Jos mietti näitä Omegoja, niin Rypsiöljy on selkeesti paras vaihtoehto, jos voita ei lasketa. Toistaalta, itse käytän kyllä oliiviöljyä ruoan kanssa ja Rypsiöljyä vain paistamisessa. Luotan enemmän oliiviöljyyn. Tuotetaanhan se oliiveista, joita on varmaan syöty kautta aikojen, mutta rypsiä on hankala syödä.... - 1514
KeskipäivänNakeltaja kirjoitti:
Toisaalta rypsiöljystä saa Omega-6 ja Omega-3 suhteessa 2:1. Mikä on melko hyvä, kun miettii mitä muita vaihtoehtoja on.
Oliiviöljy: 19:1
Aur.kukkaöljy: 139:1
Soijaöljy: 7:1
Palmuöljy: 45:1
Maissiöljy: 53:1
Voi: 3:1 (eli ainut kilpakumppani)
Jotain muuta vielä(?).
Laskettu Finelin tiedoista.
Jos mietti näitä Omegoja, niin Rypsiöljy on selkeesti paras vaihtoehto, jos voita ei lasketa. Toistaalta, itse käytän kyllä oliiviöljyä ruoan kanssa ja Rypsiöljyä vain paistamisessa. Luotan enemmän oliiviöljyyn. Tuotetaanhan se oliiveista, joita on varmaan syöty kautta aikojen, mutta rypsiä on hankala syödä....Ongelma on rypsiöljyn sisältämä suuri absoluuttinen määrä omega-6-rasvahappoa. Kasvipohjainen omega-3 muuttuu hyvin huonosti elimistön tarvitsemiksi EPA:ksi ja DHA:ksi. Tästä johtuu pääasiassa rypsiöljyn epäsuotavuus.
Vaikka oliiviöljyssä on näennäisesti huonompi omega-3/omega-6, on se parempi vaihtoehto kuin rypsiöljy pienen absoluuttisen omega-6:n takia.
Kalaöljyssä on EPA ja DHA valmiina. Kalaöljyä onkin nautittava runsaammin rypsiöljyn kanssa kuin oliiviöljyn kanssa, jotta EPA DHA:n suhde on hyvä omega-6:een nähden.
Yleensäkään omega-6:n saamisessa ei ole ongelmaa. Paremminkin on ongelma, että sitä saa liikaa. - voita
1514 kirjoitti:
Ongelma on rypsiöljyn sisältämä suuri absoluuttinen määrä omega-6-rasvahappoa. Kasvipohjainen omega-3 muuttuu hyvin huonosti elimistön tarvitsemiksi EPA:ksi ja DHA:ksi. Tästä johtuu pääasiassa rypsiöljyn epäsuotavuus.
Vaikka oliiviöljyssä on näennäisesti huonompi omega-3/omega-6, on se parempi vaihtoehto kuin rypsiöljy pienen absoluuttisen omega-6:n takia.
Kalaöljyssä on EPA ja DHA valmiina. Kalaöljyä onkin nautittava runsaammin rypsiöljyn kanssa kuin oliiviöljyn kanssa, jotta EPA DHA:n suhde on hyvä omega-6:een nähden.
Yleensäkään omega-6:n saamisessa ei ole ongelmaa. Paremminkin on ongelma, että sitä saa liikaa.Juuri näin.
Ja tuota alfalinoleenihapon muuttumista EPA:ksi ja DHA:ksi ei tutkita yhtään missään.
Joten luonnottomat öljyt pois ja luonnolliset rasvat kehiin. - KeskipäivänNakeltaja
1514 kirjoitti:
Ongelma on rypsiöljyn sisältämä suuri absoluuttinen määrä omega-6-rasvahappoa. Kasvipohjainen omega-3 muuttuu hyvin huonosti elimistön tarvitsemiksi EPA:ksi ja DHA:ksi. Tästä johtuu pääasiassa rypsiöljyn epäsuotavuus.
Vaikka oliiviöljyssä on näennäisesti huonompi omega-3/omega-6, on se parempi vaihtoehto kuin rypsiöljy pienen absoluuttisen omega-6:n takia.
Kalaöljyssä on EPA ja DHA valmiina. Kalaöljyä onkin nautittava runsaammin rypsiöljyn kanssa kuin oliiviöljyn kanssa, jotta EPA DHA:n suhde on hyvä omega-6:een nähden.
Yleensäkään omega-6:n saamisessa ei ole ongelmaa. Paremminkin on ongelma, että sitä saa liikaa.Toisaalta, kyse on pikemmin siitä, paljonko sitä öljyä aikoo vetäistä sisäänsä. Jos haluaa olla öljyn suurkäyttäjä, niin silloin Rypsiöljy ei taida olla se paras vaihtoehto. Kyllähän Oliiviöljyäkin suurkuluttamalla saa helposti enemmän Omega-6 kuin mitä vähemmän Rypsiöljyä käytettäessä.
- oikea balanssi
Minä laitan ruokalusikallisen kylmäpuristettua rypsiöljyä puuron joukkoon. Leivälle laitan beceliä, joskus leviä. Pellavansiemenrouhetta syön ruokalusikallisen päivässä ja muutaman maapähkinän myös. Näillä muutoksilla kolesteroliarvo putosi 7,4 stä 6 teen vajaassa puolessa vuodessa. Muuten syön kaikkea kotiruokaa myös voita ja naudanlihaa.
- syön voita
""""Tämän suuren kolesterolihujauksen rinnalla on kulkenut toinen sivujuoni, jota voi sanoa aidoksi tieteeksi. Yhdysvaltalainen tutkijalääkäri Ronald Krauss kiinnitti huomiota LDL:n ristiriitaisiin vaikutuksiin kliinisessä työssä. Hän havaitsi, että LDL on jaettavissa alaryhmiin. Ryhmä A on isorakkulainen (jalkapallo) ja ryhmä B on pienirakkulainen (golfpallo) Ryhmä A suojelee verisuonia ja pienirakkulainen B muodostaa ongelman, mutta vain silloin, jos se hapettuu (ox-LDL). On myös todettu, että B-ryhmä hapettuu herkästi, joten käytännössä B on aina haitallinen. B- ryhmää lisää hiilihydraattien lisäksi myös kasvirasvat (linolihappo).""""
Margariini = rypsi, rapsi, auringonkukka = linolihappo = Omega 6, joka hapettuu herkästi
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=237- 1518
Veren triglyt kertovat kutakuinkin luotettavasti myös LDL-partikkelien koosta. Jos veren TRIGL on matala ( hyvä), niin LDL-partikkelien koko on myös pääosin isokokoista eli vaaratonta tai jopa edullista. Iso LDL arvo ei siis kerro kaikkea, vaan TRIGL on myös huomioitava.
Yleensäkin, jos HDL on riittävän korkea ja TRIGL alhainen, on kaikki hyvin riippumatta LDL:n ja kokonaiskolesterolin arvosta. Poikkeuksen muodostavat todella korkeat arvot.
Triglyseridiarvot nousevat hiilihydraattien syömisestä. Mitä vähemmän hiilihydraatteja, sitä parempi TRIGLin kannalta.
- ei tulehdusta
Lisäksi kannattaa pyytäämittauttamaan herkkä CRP.
Herkkä CRP (hs-CRP, 'high sensitivity')
Menetelmä, jolla voidaan mitata luotettavasti pienempiä CRP-pitoisuuksia kuin rutiinikokeella. Lievästi koholla oleva CRP (rajana käytetään usein arvoa 2 mg/l) on sepelvaltimotaudin ja muiden valtimosairauksien riskitekijä. Sen arvellaan kuvastavan alkavaa valtimotautia, johon liittyy valtimonseinämän tulehdus. - TiinaTu
Moi. Myös koodilla NEN425 saa tuon 5$ alennuksen ensitilauksesta iherb.comista.
http://www.iherb.com/?rcode=NEN425
Kiitos jos käytät tätä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?6052759Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671446- 1061444
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831370- 1381246
- 1111218
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1351023- 941006
- 48930
- 47871