Princen paras

fsfs

Princen paras biisi on mielestäni "The Beautiful Ones". Siinä on hyvät koruttomat melodiat ja korvaa miellyttävä nelisävelsointupainotteinen soinnutus. Säkeistö on f-duurissa ja kertosäkeistö f-mollissa. Kappale on yksinkertainen sinällään, mutta popmusiikkihan on. Taiteellisesti kappale on suunnaton: Prince laulaa ja kone-orkestraatiosovitus pelittää punnitusti, viimeistellysti ja ajattomasti.

Nothing Compares 2 U on helmi Connorin versiona. Todettakoon kuitenkin että sikäli kun se on Princen sävellys, niin se mahtuu kyllä myös parhaimmistoon melodisesti ja soinnuilta.

4

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JakanutTotuudenjooo

      Mutta Pyrple Räin kuulostaa kertosäkeestä neliöjuuri toiseen kuunneltuna oravan nussimiselta. Ö-luokan vokaalit aiheuttavat lähinnä oksennus reaktion ja liiallisuuksiin mennyt kitaran rimputtelu pilaa jo alusta alkaen biisin mahdollisuudet. Biisi kaipaisi enemmän y-möllissä oloa ja suunnattomasti kaljaa. Sanottakoon, että Princen musiikilliset lahjat eivät riitä edes yhteen hienoon pop-biisin sävellykseen. Mitäs on levy-yhtiön orja. Voi Voi..

      Tohtori musiikkiherra

      • prince on kova jätkä

        Olet täysin väärässä.


    • Daddy Pop

      Minä olen myös aina tykännyt kyseisestä kappaleesta, etenkin laulajana Prince revittelee tässä biisissä loppua kohti yhä hurjemmin. Mutta eipä Purple Rainilta yhtään heikkoa raitaa löydy. Se oli 1980-luvun paras albumi, mitataan sitä sitten biiseillä, kitaransoitolla tai laululla.

    • prince on kova jätkä

      Purple Rain on Princen hienoin biisi. The Beautiful Ones on myös todella mahtava. Purple Rain levy oli 80-luvun hienoin elokuva ja albumi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      100
      3596
    2. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      114
      2239
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2073
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1817
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1536
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      19
      1022
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1016
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      940
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      892
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      850
    Aihe