Kiinnostaisi,että mikä on keskimääräinen yksityislääkärin vastaanottohinta Turkissa? (Tuskin nyt Suomen hintatasoa kuitenkaan?).
Pääseekö myös vastaaotolle odottaessa vai meneekö hitaammalla aikataululla?
Pääseekö myös vastaaotolle odottaessa vai meneekö hitaammalla aikataululla?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lääkärit on pirunpaljon kalliimpia Välimeren lomakohteissa kun Suomessa.
100 fakta,itse koettuna
100 euroa vai prossaa? Toi pirun paljon ei kerro mitään. Tarkenna, mitä maksoit Turkissa, muuta maat eivät kiinnosta nyt.
Kun itse jouduin käymään kusadasissa lääkärissä ( poskiontelotulehdus)
oli lääkärin lasku resepteineen 250 lt ( 125 € )
Sitten apteekista haettu antibiotti kuuri 32€
vakuutus maksaa!
Ilman matkavakuutusta ei kannata lähteä mihinkään kun koskaan ei tiedä jos sairastuu tai tulee jotain muuta. Hyvä vakuutus niin ei tarvitse itse ensin maksaa ja sitten vasta kotimaassa saa korvauksen. Kun on vakuutus niin eipä paljon tarvitse pohtia mitä se maksaa.
Samaa mieltä olen minäkin aikaisempien kommentoijien kanssa. Yksityisten lääkärin taksat ovat turkissa korkeat, joten ilman vakuutuksia ei pidä reissata, jos ja kun jotakin sattuu. MItään tarkkoja summia en osaa minäkään sanoa, mutta itse jouduin alanyassa viime kesänä 2 vuorokaudeksi sairaalahoitoon yksityiseen can hastanesiin. (tuttu nelosen matkaoppaat sarjasta). Oma vakuutukseni maksoi kaiken heti, joten koko lystin kokonaishintaa en koskaan saanut selville, mutta vahva epäilys on euroissa neljä numeroisesta summasta.Onneksi tosiaan on se vakuutus, sillä eipä ainakaan mulla olisi ollut löydä tuhansia siellä pöytään vältämättämästä sairaalahoidosta.