Että kun nyt maanantaina saan uudet näyttikset (sapphire 6870 toxic) näiden vanhojen (xfx 4890) tilalle. Niin tarviiko nämä vanhat ajurit poistaa ja asentaa uudet tilalle?. Mitä tuossa amd sivustoa kattelin niin samanlainen nimi näyttää olevan nuilla 6870:kin ajureilla (catalyst 11.5).
Näyttisten ajuri kyssäri
atiamd...
384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaikka ajuripaketilla on sama nimi (catalyst ) ei tarkoita että ne olisi samat ajurit.
Ennen uusien asennusta pitää ehdottomasti poistaa kaikki vanhat, muutoin voi ja tuleekin ongelmia.
Jou, ainakin xp:ssä piti poistaa vanhat ajurit tai ei päässyt työpöydälle asti, en tiedä jos vaikka seiska olis fiksumpi ja tekis linuxit mutta varmempaa on poistaa vanhat ajurit ennen uuden näytönohjaimen asennusta.
Ei siinä mitään epäröintiä ole että pitääkö vai eikö poistaa. Termiä "varmempaa" ei ole olemassakaan tässä tapuksessa, vaan termi "Ehdottomasti pitää poistaa", oli sitten XP tai Win7. Kun kerran valmistaja AMD.kin neuvoo ohjeissaan että ennen uusien asennusta tulee poistaa ehdottomasti vanhat ajurit ja kaikki niiden rippeetkin.