Puoli vuotta Vilnassa

kkkkkkat

Heippa Vilnaexpertit!

Muutan puoleksi vuodeksi Vilnaan loppukesästä, ja olen kiinnostunut asunnonvuokraukseen liittyvistä käytännönasoista. Toivottavasti joku osaa auttaa.

Paljonko ovat kalustettujen yksiöiden ja kaksioiden hinnat keskustassa?
Jos asunnon vuokraa keskustan ulkopuolelta, onko joukkoliikenne toimivaa ja tehokasta? Onko olemassa tietttyjä alueita, joihin ei yksinasuvan naisen tule muuttaa?

Mikäli jollakulla sattuu olevemaan vuokravälittäjien yhteystietoja tai jopa vapaata asuntoa/vuokrahuonetta, olen kiinnostunut kaikista vaihtoehdoista! :)

Myös muu yleistieto Liettuasta, liittyen siellä pidempiaikaiseen olemiseen otetaan mielenkiinnolla vastaan!

3

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vilnis

      Labas
      Tervehdys taalta Vilniuksesta. Itse tulin tanne puoleksi vuodeksi kahdeksan vuotta sitten ja olen viela samalla reissulla. Tassa vahan vastauksia:
      Koska tulet aika lyhyeksi ajaksi niin asuntoa on parasta hakea valittajalta elikka esim Oberhaus on suuri ja luotettava ja samalla valtyt paperisodalta (joka on muuten melkoista valilla) Naujamiestas/Senamiestas alueelta saat asunnon 600-1000 lt hintahaarukassa. Rautatieaseman aluetta kannattaa valttaa jos et ole kovin extreame henkinen. Mielestani lahioihin ei kannata menna vaikka sielta saa kampan 300-600 lt mutta matkat keskustaan vie aikaa ja ruuhka-aikana bussit on erinomaisen hitaita ja taysia.

      Voit muuten laittaa viestin Vilnan Suomalaisen killan Facebookiin ja kysaista sielta jos jollakin on asunto tiedossa. Noissa asunnoissa kannattaa muistaa etta ilmoitettu hinta on yleensa ilman, vetta, kaasua, energiaa etc. Noista tulee yleensa noin 20% lisahintaa asumiseen. Pankkitilin avaaminen on helppoa ja Suomalaiset kortit kelpaa rahannostoon jokaisella automaatilla (taalla tuo pankkien infra on kehittyneempaa kuin Suomessa). Yleinen hintataso on halpa, normaaliasiat hoituu helposti ajatuksella etta euro on lita (eurolla saa 3,4528 lt), lounaan saa 10 lt, oluen 5 lt etc.

      Tama keskustan alue on mukavan pieni ja kaikki on kavelymatkan paassa. Hyva kaupunki asua ja myos suuria puistoja loytyy aivan keskustan tuntumasta.

    • kkkkkkat

      Kiitoksia paljon kattavasta vastauksesta. Oberhausin sivut näyttävätkin hyvältä, ja ehkä kirjoitan myös killan sivulle! Kiitti vielä! :)

      • Vilnis

        Nera uz ka. Taalla on helppo viihtya, tervetuloa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      184
      5055
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1701
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      126
      1490
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1393
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1100
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      299
      957
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      191
      926
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      770
    Aihe