Vahvistin->subbari->kaiuttimet= impedanssit?

Noobisubbailija

Kummeksuttaa selainen seikka, johon ei valmistajan ohjeläpyskästä eikä ahkerasta googlettamisesta huolimatta näytä löytyvän ratkaisua, eli seuraava:

Jos vahvistimeen (putki) kytketään sekä aktiivisubwoofer että pienet jalustakaiuttimet kaiutinliitäntöjen kautta, niin pitääkö subwooferin ja kaiuttimien olla samaa impedanssia? Vahvistimessa ei siis erillistä subwoofer-liitäntää tms turhaa discohömppää. Vaihtoehtoina on joko 4 tai 6 ohmia. Subwoofer on 6 ohmia ja kaiuttimet taas 8. Miten käy? Kumpaan kaiutinlähtöön subwoofer pitää kytkeä vai voiko sitä kytkeä rikkomatta joko vahvistinta tai kaiuttimia?

Eli selkeämmin: joko
8 o -> 6 o -> 8 o
tai
4 o -> 6 o -> 8 o

Kummalla tavalla on parempi mahdollisuus että vahvistin ei rasitu liikaa vai onko sillä subbarin impedanssilla ylipäätään mitään merkitystä, koska eihän se subbari "käytä" vahvistimen tehoja vaan päästää signaalin lävitse ja napsii matkalla jotain infoa? Oonko aivan mettässä?

4

653

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selostaja.

      nuo impedansi jutut on selostettu eri palstoilla satoja kertoja. ihme jos ei googlella tai muulla haulla löydy.

      • eikö..

        olekin?


      • kvg?

        Itsekin koitin pikaisesti googlella löytää subbarin vaikutuksesta vahvarin impedanssiin, mutta arvaa löysinkö? Niin, missään tapauksessa en aio neuvoa ap kirjoittajaa:)


    • Ei vaikuta subbari vahvistimen impedanssiin. Erillinen subbarivahvistin joka on tarkoitettu kotikäyttöön kannattaa olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      214
      2133
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      51
      1280
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1147
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      353
      714
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      38
      705
    Aihe