nimi postilaatikkoon, mutta miten

benny b

Ulkona olevasta postilaatikosta irtosi nimilappu. Postilaatikko on vanhaa maliia. muovinen ja siinä eräänlainen kehikko osoitelappua tai vastaavaa varten. Kehikon koko on 2,5 x 21,5 cm.
Olen kuullut, että tällaisia ositelappuja (metallisia tai muovisia, tehdään suutarinliikkeissä, mutta en ole vielä löytänyt Vantaalla suutarinliikettä, joka niitä tekisi.
Hätäratkaisuna on ollut pätkä ilmastointiteippiä, johon on kirjoitettu nimi, mutta nimi tahtoo huuhtoutua pian pois ja pian sen jälkeen irtoaa ilmastointieippi.
Mistä tällaisia postilaatikon nimilappuja kannattaa mennä kysymään?

12

8419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ökn ökn ö-,nö -n

      Jaa.

      Noissa pikasuutareissa on kilpikaiverrusta, Tiksin Cittarissa ainakin on sellainen, pikasuutari ja Jumbossa ja on niitä vähän kaikkialla. En muista mitä maksaa, ei se hirvittävän paljoa ole.

    • Jossunen+++

      Itse tilasin tuollaisetn muovisen kilven jostain nettikaupasta. Maksoi 7 €.

    • suosittelen!

      Me ei välitetty siitä osoitekehikosta, sehän on ihan liian pieni postinkantajan näkökulmasta, nehän rapsauttavat nykyään suoraan autosta postin laatikkoon.

      Tein tietokoneella aika ison lapun jossa nimi ja osoite sekä raami, ja laminoin sen. Lidlistä esimerkiksi saa silloin tällöin ostaa halpoja laminointikoneita. Kyllä on selvä nimikilpi, siisti eikä tarvi hävetä. Kaksipuolisella vahvalla mattoteipillä kiinni laatikkoon niin ei irtoa kovilla pakkasillakaan. Ei ainakaan vielä ole (n 2v) aurinkokaan haurastuttanut sitä muovia, saa nähdä, miten kauan kestää.

    • tarranumero/kirjain

      Meillä postinjakaja viis viisaa siitä lukeeko laatikossa nimi mutta osoite pitää olla, siis talon numero ja huoneiston kirjain (asumme rivitalossa). Kuulemma osoitteen perusteella jaetaan posti, ei nimen.

    • turhaa nimiä

      Ei posti ole kiinnostunut kenenkään nimistä. Talonumero riittää. Jos useampi huoneisto niin myös huoneisto numero

    • Itella sucks

      Itella jakaa postin nykyään ihan miten sattuu. Jatkuvasti saa olla kiikuttamassa naapureiden posti heidän luukkuihin.

    • *Milla*

      Text Mark-tussilla (ei vesiliukoinen) kestää melko pitkään. Ajan mittaan vesi, lumi, auringonvalo haalistavat, mutta helppo vahvistaa
      kynän jälki uudelleen.

      • *Milla*

        Jos nimikilven haluat, googleta nimikilvet, nimilaatat, valmistajia
        löytyy useampia.


    • 22331144

      postista saa ilmaiseksi niitä kehikoita johon nimi tulee

    • Mukavia kylttejä
    • aura75

      ei onkelmia nimilapusta mutta lumet pois laatikon edestä,aurasin 4vuotta kysyin naapurilta jos joku muu nyt ottaisi hoitaakseen lumen aurauden.hiljaista tuli kas kas yllätys veivät laatikot eri paikkaan posti antoi sinauksen että silleen.

    • hessu45697

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe