Sri Lanka

tipitii88

Syksyllä tarkoitus matkustaa Sri Lankalle, Ahangamaan :) Jos ihmisillä on kokemusta maasta, hienoja paikkoja tiedossa missä kannattaa käydä,, tai mitä kannattaa puuhastella loman aikana niin kertokaa ihmeessä :) ja paljon kannattaisi varmata rahaa noin vajaa kolmen viikon reissuun :) KIITOS!

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolome viikkua vilahtaa sukkelhaan

      son sielä eteläsä sisämaa aika ankian näköstä, kuivuuen koittelemaa tasankua. ko tienvarresa on myyntilava päällänsä palijon saviruukkuja, nii seisahtukkaa ihimeesä. net myyvä puhvelinmaijosta hapatettua jugurttia ja on herkullista.

      palijonhan sielä kateltavvaa on. jos etelästäpäin lähtee, niin kyllä ainaskin Yala ja Udawalawe kannattis käyvä kattomasa. jäläkimmäisesä enimmäksheen norsuja mutta niitä sitten onki palijon. Yalan eläimistö on rikhaampi, saattaa nähä joitaki isoja kissojaki. safarille kannattee lähtiä aamuhämärissä.

      molen kerran ajellu junala Gandystä Ellaan ja son tosi hieno väli. ja sehän on tosi kaunista koko se ympäröivä vuoristoalue ja Horton Plains.

      Kandy on kans kerrasa kaunis kaupunki. kansantanssiesitys kannattee kattua ja Sri Dalada Maligawassa (Hammastemppeli) olla oikeen harthaana. ja olishan siinä palijon muutaki katottavvaa. ainaski Royal Botanical Gardens of Peradeniya olis ihan käymisen arvonen paikka.

      Sigiriyan linnotus kans kerrasa kiva kohe. olis minusta vain parhaimmilhaan auringonlaskun aikhaan. mutta ehottomasti kannattee valuttaa net pari litraa hikiä ja kavuta pääle.

      Polonnaruwu , kaunis ja tyylillä entisöity alue, onhan se UNESCOn valavonnasa ja rahotuksella tehty. Anuradhapura ehkä jopa vielä vaikuttavampi.

      tieten Gallen linnotus on ihan must mutta sehän on siinä meleko lähelä Ahangamaa.

      niitä Spice Gardeneitahan net aina haluaa esitellä. mikäpäse siinä kuhan muistaa että non ihan pelekkiä rahastuspaikkoja.

      Pinnawella on minusta turistirysä viimisenpääle mutta son vain minun mielipije.

      rahat tahtoo mennä aina kaikki ;-) .mutta eipä se ihan mahotonhalapa maa oo. jos reissaa ophaan kans autola, niin satka (€) päiväsä kahelta vois olla kohtuullinen. ja sillä saapii matkat, (vaatimattoman) majotuksen ehkä myös sisäänpääsymaksut.

      oikeen mukavaa matkaa:
      perapappa

      • tipitii88

        kiitos sinulle plajon :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      385
      3253
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1526
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1322
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      965
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      857
    Aihe