Syksyllä tarkoitus matkustaa Sri Lankalle, Ahangamaan :) Jos ihmisillä on kokemusta maasta, hienoja paikkoja tiedossa missä kannattaa käydä,, tai mitä kannattaa puuhastella loman aikana niin kertokaa ihmeessä :) ja paljon kannattaisi varmata rahaa noin vajaa kolmen viikon reissuun :) KIITOS!
Vastaukset 2
kolome viikkua vilahtaa sukkelhaan
son sielä eteläsä sisämaa aika ankian näköstä, kuivuuen koittelemaa tasankua. ko tienvarresa on myyntilava päällänsä palijon saviruukkuja, nii seisahtukkaa ihimeesä. net myyvä puhvelinmaijosta hapatettua jugurttia ja on herkullista.
palijonhan sielä kateltavvaa on. jos etelästäpäin lähtee, niin kyllä ainaskin Yala ja Udawalawe kannattis käyvä kattomasa. jäläkimmäisesä enimmäksheen norsuja mutta niitä sitten onki palijon. Yalan eläimistö on rikhaampi, saattaa nähä joitaki isoja kissojaki. safarille kannattee lähtiä aamuhämärissä.
molen kerran ajellu junala Gandystä Ellaan ja son tosi hieno väli. ja sehän on tosi kaunista koko se ympäröivä vuoristoalue ja Horton Plains.
Kandy on kans kerrasa kaunis kaupunki. kansantanssiesitys kannattee kattua ja Sri Dalada Maligawassa (Hammastemppeli) olla oikeen harthaana. ja olishan siinä palijon muutaki katottavvaa. ainaski Royal Botanical Gardens of Peradeniya olis ihan käymisen arvonen paikka.
Sigiriyan linnotus kans kerrasa kiva kohe. olis minusta vain parhaimmilhaan auringonlaskun aikhaan. mutta ehottomasti kannattee valuttaa net pari litraa hikiä ja kavuta pääle.
Polonnaruwu , kaunis ja tyylillä entisöity alue, onhan se UNESCOn valavonnasa ja rahotuksella tehty. Anuradhapura ehkä jopa vielä vaikuttavampi.
tieten Gallen linnotus on ihan must mutta sehän on siinä meleko lähelä Ahangamaa.
niitä Spice Gardeneitahan net aina haluaa esitellä. mikäpäse siinä kuhan muistaa että non ihan pelekkiä rahastuspaikkoja.
Pinnawella on minusta turistirysä viimisenpääle mutta son vain minun mielipije.
rahat tahtoo mennä aina kaikki ;-) .mutta eipä se ihan mahotonhalapa maa oo. jos reissaa ophaan kans autola, niin satka (€) päiväsä kahelta vois olla kohtuullinen. ja sillä saapii matkat, (vaatimattoman) majotuksen ehkä myös sisäänpääsymaksut.
oikeen mukavaa matkaa:
perapappa- tipitii88
kiitos sinulle plajon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34604Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 36502
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok106467Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427