Olisiko kenelläkään neuvoa, miten saisi 5 kuukauden ikäisen birmapojan lopettamaan sormien puremisen? Se puree myös varpaita, mutta se loppuu aina heti, kun se saa ruokaa. Sanon aina "ei" kun sormien pureminen alkaa ja joskus se auttaa hetkeksi, mutta jatkuu taas hetken päästä.
Kiitos jo etukäteen!
Sormien pureminen
4
173
Vastaukset
Kenelläkään ei ilmeisesti ole minkäänlaista vastattavaa tähän?
- kittanpenduja
onkohan kisu oppinut, että pureskelemalla sormia ja varpaita se saa aina ruokaa, ja tekee osaksi sen vuoksi... Eikä tajua että sinuun koskee eikä sinusta tunnu kivalta. En tiedä, mutta meidän 3kk ikäinen kissa lopetti kynsimisen ja raapimisen, kun älähdin aina kivusta niin että se huomasi että se oikeasti sattuu... Aina välillä se vielä innostuu kesken leikkien jos menee koskemaan, mutta kun älähdän ja annan sormien olla enkä vedä pois, niin pentu heti hellittää ja kopeloi tassuillaan ilman kynsiä. Saattaa välillä alkaa nuollakin sitten ja puskeutua kuin pyytääkseen anteeksi? Kissa saa kyllä purkaa leikkitappeluviettejään toisen kissan kanssa, niin ei ole siksikään kimpussa. Ei kannattane ruokkia pentua heti kun se käy kiinni.
Kivusta kiljahteluakin on kokeiltu, kuten kissan kasvattaja neuvoi tekemään. Toisen kissan kasvattaja taas oli sitä mieltä, että pentu saattaa säikähtää huutamista ja alkaa pelätä. Hän oli sitä mieltä, että "ei" on parempi tapa. Birmalla siis on ragdoll riehuntakaverina, joten mistään tekemisen puutteestakaan ei ole kyse.
Ja se varpaiden pureminen on tosiaan aika häiritsevää, kun itse yrittää tehdä ruokaa ennen töihin lähtöä ja samalla jalkaa kaluaa kissanpentu. Ruokakupin täyttäminen on ollut ainoa keino saada jalanpureminen loppumaan. Sormia taas se saattaa purra ihan ollessaan sylissä.meillä on ainakin mennyt tuo vaihe ohi, ihan ajan kanssa niin kissoilla kuin koirillakin :) Toki se aina auta ja sekiljahtaminen ja kieltäminen on kyllä iahn toimivia ja hyväksi havaittuja meilläkin :)
Onnea kissan kasvatukseen :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481