Sormien pureminen

Olisiko kenelläkään neuvoa, miten saisi 5 kuukauden ikäisen birmapojan lopettamaan sormien puremisen? Se puree myös varpaita, mutta se loppuu aina heti, kun se saa ruokaa. Sanon aina "ei" kun sormien pureminen alkaa ja joskus se auttaa hetkeksi, mutta jatkuu taas hetken päästä.

Kiitos jo etukäteen!

4

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenelläkään ei ilmeisesti ole minkäänlaista vastattavaa tähän?

    • kittanpenduja

      onkohan kisu oppinut, että pureskelemalla sormia ja varpaita se saa aina ruokaa, ja tekee osaksi sen vuoksi... Eikä tajua että sinuun koskee eikä sinusta tunnu kivalta. En tiedä, mutta meidän 3kk ikäinen kissa lopetti kynsimisen ja raapimisen, kun älähdin aina kivusta niin että se huomasi että se oikeasti sattuu... Aina välillä se vielä innostuu kesken leikkien jos menee koskemaan, mutta kun älähdän ja annan sormien olla enkä vedä pois, niin pentu heti hellittää ja kopeloi tassuillaan ilman kynsiä. Saattaa välillä alkaa nuollakin sitten ja puskeutua kuin pyytääkseen anteeksi? Kissa saa kyllä purkaa leikkitappeluviettejään toisen kissan kanssa, niin ei ole siksikään kimpussa. Ei kannattane ruokkia pentua heti kun se käy kiinni.

    • Kivusta kiljahteluakin on kokeiltu, kuten kissan kasvattaja neuvoi tekemään. Toisen kissan kasvattaja taas oli sitä mieltä, että pentu saattaa säikähtää huutamista ja alkaa pelätä. Hän oli sitä mieltä, että "ei" on parempi tapa. Birmalla siis on ragdoll riehuntakaverina, joten mistään tekemisen puutteestakaan ei ole kyse.

      Ja se varpaiden pureminen on tosiaan aika häiritsevää, kun itse yrittää tehdä ruokaa ennen töihin lähtöä ja samalla jalkaa kaluaa kissanpentu. Ruokakupin täyttäminen on ollut ainoa keino saada jalanpureminen loppumaan. Sormia taas se saattaa purra ihan ollessaan sylissä.

      • meillä on ainakin mennyt tuo vaihe ohi, ihan ajan kanssa niin kissoilla kuin koirillakin :) Toki se aina auta ja sekiljahtaminen ja kieltäminen on kyllä iahn toimivia ja hyväksi havaittuja meilläkin :)

        Onnea kissan kasvatukseen :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5103
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2321
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      2018
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      49
      1895
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1710
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1286
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      117
      957
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      866
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      303
      831
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      664
    Aihe