Moottoripyörän kuristaminen

Kiukkuherra92

Itselläni on vielä vuosi siihen että saisin ajaa yli 25kw kokoisia pyöriä mutta ajattelin hommata sellaisen jo kesäkuussa. Muistaakseni luin jostain palstalta että esim ennen 1999 vuoden pyöriä saisi itse kuristaa kotona vai mitenkö se meni?

Kysymykset siis ovat että kuinka kuristan pyöräni 25kw kokoiseksi kotikonstein jolloin saisin papereihin 25kw vuodeksi. Hoitavatko pyörien merkkihuollot kuristuksia vai missä voin hoitaa ammattilaisen avulla kuristuksen ja paljonko nämä yleensä maksavat?

Kyseessä on siis 650cc suzuki enska.

3

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuristaja....

      Sitähän voi koittaa hommaamalla kantee sinne imukurkkuihin sellaset ilmamääräsuppilot mitkä tungetaan sinne imukurkkuihin?
      ja pakoputkeen tunget vaikka jotain kanssa...

    • kiukkuherra9332

      Jos kuristan pyörän kotikonstein niin tarvitsenko jotain todistusta siitä että olen kuristanut pyörän vai riittääkö se että varaan ajan muutoskatsastukseen ja vien pyörän sinne vai miten nämä menevät..?

    • ripethepooh

      ODOTA VUOSI!

      EI oo mitään järkee rupee kuristelemaan ja sitten muutoskatsastamaan pyörää.
      Tulee kalliiksi, katsastus saattaa vaatia kaiken näköistä mitä ei tajuukkaan. Ja lopputuloskin on "hiinä-ja-hiinä".

      Ja sitten vuoden päästäkö aattelit tehä saman toisinpäin? Ja maksaa taas!
      EI JÄRKEÄ!!!

      Katsastuksen vaatimuksista kandee reippaasti vaan ottaa puhelin kouraan ja soittaa lähimmälle katsastusasemalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe