Alkoholi

Al

Moi en käytä suuresti alkoholia käytän viikonloppuna vain yhtenä päivänä en jatka seuraavana päivänä.Mun mies sanoi tässä yksi lauantaina että mulla on alkanu maistumaa tämä viina enemmän kun ennen joka viikon loppuna minä olin ottanut.Aloin miettimään mieheni sanontaa ja olihan se oikeassa mun suhteen.Niin minä päätin olla juhannukseen saakka selvin päin.Nyt oli ensimmäinen viikon loppu selvin päin.Kysyisin että jos otat joka viikon loppuna yhtenä iltana olenko menossa väärään suuntaan?

11

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yBBy

      Tuollainen viikonlopputinaaminen on täysin "normaalia". Kyllä jokainen sitten tajuaa kun juominen on lähtenyt käsistä, tai ainakin pitäisi tajuta.

    • fksljl34ht45hlytlh6

      Minä en käytä viinaa ollenkaan. Kaljaa kyllä juon.

      Joskus tein pontikkaa mutta tuhosin laitteet koska huomasin että aina on kirkasta 58% vieressä kun herää, eikä elämästä tule oikein mitään silloin.

    • Riippuu tietty sen yhden päivän annostelun määrästä, että onko se pullo-pari tai sikspäkki kaljaa vai kolmen vartin leka väkevää vai jotain muuta. Ja millainen känni tulee.

      Juomishistoriallakin on merkityksensä: onko sinulla aiemmin ollut ongelmia alkoholin kanssa?

      Määräaikaiset raittiudet ovat huono ratkaisu.

      • yks paavo

        Missämielessä "määräaikaiset raittiudet ovat huono ratkaisu" ?

        Mielestäni on hyvä, jos ainakin välillä antaa maksalle aikaa ja samalla aivojen kemiat myös puhdistuvat parempaan suuntaan.

        Ei määräaikaisen raittiuden tarvitse merkitä kaikille sitä, että sitten juodaan entistä vauhdikkaammin. En puhu itsestäni, vaan yleisesti. Olenko täysin väärässä ?

        Ei tuo ap.n kerta viikossa niin pahalta kuulosta. Kyllä ihmisen täytyy relata välillä. Jos puoliso ei juo, niin tokkopa tuota itsekään viittii niin perusteellisesti ryvetellä.


    • Mulqvist

      Itse juoppouduin jokaviikonloppu-kaavalla.
      Siinä kaavassa pitkällä aikavälillä käy se tunnettu ilmiö, eli toleranssi kasvaa ja määrät kasvavat.
      Sitten aikanaan tulin tilanteeseen, että pelkät viikonloput eivät juomiseen riittäneetkään.
      Siitä se alamäki lähtikin.

      • Sama tilanne

        Miten siinä kävi, pystyitkö vähentään vai oliko lopetettava kokonaan?

        Alussa se oli kerta vikossa ja nykyään alkaa olemaan niin että onkin se kerta viikossa selvä päivä.

        En tässä vaiheessa uskalla tehdä niin suurta päästöstä että lopettaisi kokonaan mutta pari kuukautta aion olla vesiselvänä. Tekee helvetin tiukkaa tunnustaa että nyt alkaa viinan takia jo tulla pahoja ongelmia. Aina ennen kuvitteli että niitä tulee muille vain. Se juominen ei tunnu enään mukavalta niin kuin silloin kun sitä vielä tapahtui harvakseltaan. Sen kun pystyisi pitämään joka toisessa viikonlopussa niin olisin ikionnellinen. Huomasin että sitä alkaa hakemaan kaikenmaailman syitä juoda jo viikollakin. Ennen merkkasin kalenteriin ne juomapäivät, nyt en ole sellaisestakaan kontrollista enään välittänyt. Viinalakkoa olen ennenkin kokeillut ja pysyy se juomisen määrä jonkin aikaa hanskassa. On se määräaikainenkin lopettaminen parempi kuin ei lopeta ollenkaan. itselläni ei ole kolmeen vuoteen ollut mitään viinalakkoja ja koko aika mennyt siihen kun peittelee alkoholi ongelmaansa. On se vaan kumma kuinka pahaan jamaan sitä voi mennä ennen kuin totuutta haluaa nähdäkkään omasta juomisestaan. Alkaa olla tasapaino- ongelmia, huimaa rappusia noustessa ja mitä kaikkee muutakin.


    • dffegf

      mitiä luuletta 40 kg kaveri ja joi 8 tölkkiä III olutta ?

    • 136 kg

      sammui.

    • trtuhgf

      nojoo, seurasin tapahtuu kerrostalosta ja tämä 40 kg hepppu ei sammunu ihmeellista

    • juuh,,,

      Itse olen ottannut joitain vuosia joka vkl. ja nykyään yritän joka toinen vkl vaan ottaa. Yleensä otan aivan perseet, joka on ongelma tapa. Jos pari olutta otat kerran viikossa, niin OK. Mutta joka vkl käänit, ei ok...

      Äkkiä huomaa että vkl ei voi olla selvinpäin. eli jonkin asteen alkoholi ongelma, ei alkoholisto mutta ongelma silti..

      Kerran kuukaudessa riittäisi hyvin dokailuun. Jos ei voi olla yli viikkoa ilman juomista, niin silloin kantsii muuttaa tapojaan.. Itse otan seuraavaksi jussina..

    • Keittiöpsykologiaa.
      Tämä ihan yleisesti kirjoitettuna.

      Useinkaan ei huomata että taustalla voi olla pelkästään se, että puoliso haluaa viikonloppuna yhteistä aikaa ja ei se humalaisen kanssa onnistu kovin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18184
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5072
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4717
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4620
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4440
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      67
      4332
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3903
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3565
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2844
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2559
    Aihe