Typistys rajoittaa

Uunokaksiviisi

Hei!

Typistäminen on kielletty Suomessa. Jostain luin, että typistetyn koiran on käytännössä mahdotonta pärjätä mm. näyttelyissä sellaisissa maissa, joissa typistys on kielletty.
Olen ajatellut hankkia koiran, jonka todennäköisesti joudun ulkomailta hankkia Suomalaisen surkean geenipoolin vuoksi. Varmaan voinen kasvattajalle (kun sen unelmayhdistelmän joskus löydän) vinkata, että jättäisi yhden pennuista typistämättä, kyseessä rotu jonka typistelyä harrastetaan. Joka tapauksessa, voi käydä myös niin, että pennut ovat typistetty.
Kysymys kuuluu, voinko osallistua esm. tokokisoihin koiralla, joka on typistetty? Mitä harrastuksia typistys rajoittaa?

8

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisaaaja

      rajoittaa ihan kaikkea kisaamista

      "1.1.2001 jälkeen syntyneet typistetyt koirat eivät saa osallistua näyttelyihin, kokeisiin ja kilpailuihin."

    • Uunokaksviisi

      Päteekö myös silloin, jos koira on luvallisesti typistetty maassa, missä se sallitaan? Enkä nyt meinaa sitä, että matkustetaan typistämään, vaan että koiranpentu on sieltä, ja typistetty?

    • +1+1

      Suomessa ei voi osallistua typistetyllä koiralla vaikka se olisi tuotu maasta jossa typistys on sallittua .

    • Hännät

      Mutta minä kysyisinkin, että miksi yleensä pitää hankkia typistetty koira, kun niitä on saatavana hännällisenä ja korvallisenakin? Sori, mutta tulee mieleen esim. korvien kohdalla omistajan ego-ongelma ennemminkin kuin joku rodun huono suku tms.

    • lits

      aloittajahan laittoi että pitää vinkata kasvattajalle ettei typistä pentua, ei siis halua typättyä.. kyseessä vain sattuu olemaan rotu jolta yleensä ilmeisesti typistetään jotain.. "hännät" voisi vähän panostaa tuohon luetun ymmärtämiseen...

    • Heffe

      Sama ongelma minulla. Hankin Venäjältä valkoisen toyvillakoira nartun, jalostustarkoitukseen. Suomessa kun tuntuvat melkein kaikki valkoiset toyt olevan sukua toisilleen. Venäjällä typistys on vielä sallittu ja narttuani en nyt voi viedä näyttelyihin, koska on typätty!

      Täytyy vain odotella, että saan noin vuoden kuluttua häneltä hienon pentueen ja voin siitä jättää nartun itselleni, jonka kanssa sitten voin käydä näyttelyissä. Hyvä puoli nartussa on kuitenkin nyt se, että kaikki suomessa olevat jalostusurokset käyvät!

    • tkyk

      heffe: mikset käytä koiraa rajan takana näyttelyissä?

      • Heffe

        tkyk: Olen kyllä sitä miettinyt, mutta en ole vielä uskaltautunut lähtemään. Ilmeisesti myös Viro, Latvia ja Liettua olisi mahdollisia näyttelymaita.
        Kerään rohkeutta ja jossain vaiheessa vien, mutta ehkä vasta myöhemmin, sitten kun sertit ovat voimassa siis narttu tarpeeksi vanha. Nyt vasta 5kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      152
      4771
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      207
      4003
    3. 214
      3213
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      110
      3054
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      87
      2896
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      125
      1730
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      15
      1639
    8. 61
      1339
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      116
      1237
    10. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1186
    Aihe