Lomalle Prahaan

Pauliina_2

Eli parin viikon päästä olisi tarkoitus mennä lomamatkalle Prahaan, kolme yötä perillä. Yksi päivä olisi tarkoitus pyhittää shoppailulle ja toinen nähtävyyksille ja yleiselle kiertelylle kaupungissa, ruoka- ja oluttarjonnasta nauttimista unohtamatta. Kysyisinkin nyt vinkkiä missä kannattaisi käydä syömässä (kohtuuhintaan), nimenomaan paikalliset ruoat kiinnostavat, pizzaa ja hampurilaisia saa Suomessakin ? Vinkkejä toki löytyy netistä ennestäänkin, mutta aika iso osa vanhoissa keskusteluissa mainituista ruokapaikoista on nähtävästi lopettanut/vaihtanut nimeä kun ei löydy tietoja kun olen yrittänyt paikallistaa mistäpäin kaupunkia kyseinen paikka löytyisi. Eli toivottavasti jollakulla täällä olisi tuoreempaa tietoa.

Lisäksi Prahan hintataso mietityttää, että osaisi hieman laskeskella paljonko rahaa kannattaisi varata reissuun mukaan. Tästä liikkuu netissä varsin ristiriitaista tietoa, joidenkin mukaan esim. vaatteet ja kengät ovat samoissa hinnoissa kuin Suomessakin ja toisten mukaan taas on hyvinkin edullista. Ja jos joku osaisi vielä vinkata hyviä ostospaikkoja, niin kovasti kiitollinen olisin minä.

Sitten kysyisin vielä lentokentältä hotelliin siirtymisestä. Olin ajatellut bussi-metro -yhdistelmää, mutta kuinka hankala siellä on matkalukkujen kanssa kulkea, ja meneekö matkatavaroista lisämaksua, kuten jossakin mainittu? Vai säästääkö aikaa ja hermoja jos menee ihan suosiolla taksilla? Onko muuten kukaan majoittunut Royal court boutique -hotellissa Prahan-matkallaan, sen tasostakin kun varsin ristiriitaista mielipidettä liikkeellä?

3

933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+2

      Ravintoloista joku Kolkovna-ketjuun kuuluva on aika varma valinta. Me ollaan syöty ja juotu Olympiassa ja tykätty siitä paljon. Kolkovnan nettisivuilta löytyy menut hintoineen (ja muutama ravintola jotka sijaitsevat Bratislavassa, joten ei pidä hämääntyä).

      Mitä tohon vaateiden/kenkien jne. hintatasoon tulee niin mä luulen että ne jotka ostaa halvalla Prahasta käy halpavaateliikkeissä joilla ei ole myymälöitä Suomessa. Merkkivaatteet on mun mielestä suunnilleen samoissa hinnoissa kun täälläkin ovat. Jos sattuu jossain bongaamaan alennusmyynnin niin sinne kannattaa suunnata, mikä tietenkin on sanomattakin selvää :D

      Keskustassa on Na Prikope -katu joka on "se" ostoskatu. Liikkeitä piisaa. Ostoskadun lähellä on Palladiumin kauppakeskus (jossa on esim. Deichmannin kenkäkauppa). Palladiumia vastapäätä on Kotvan tavaratalo. Jos haluaa ostaa kristallia niin kannattaa käydä siellä.

      Vähän sivummalla keskustasta on Andelin metroaseman vieressä Novy Smichovin kauppakeskus. Se on myös ihan kiva/hyvä paikka. Ylimmässä kerroksessa on ravintoloita joista valita. Muistaakseni tuolla tosin ei ole tsekkiruokaa tarjolla. Andelin metroaseman Nadrazni-kadun puolella on halpisvaateliike jonka nimeä mä en muista. Mä olen aikoinani sieltä ostanut farkut 20 € ja t-paidan 8 €. Viime kesänä ei siellä käyty, mutta paikoillaan se oli joten ehkä se on siellä edelleen :)

      _Mun mielestä_ Prahassa ei ole hankala kulkea matkalaukkujen kanssa. Mitä tohon julkisiin ja matkalaukkuihin tulee niin täällä se on selitetty (englanniksi) aika selkeästi http://www.livingprague.com/transport.htm

    • Pauliina_2

      Kiitos vinkeistä :)

    • Herra fortynine

      Tulin just parin päivän tosi äkkilähdöltä, ennen en ollut käynyt. Siirtyminen lentoasemalta kaupunkiin /majapaikkaan tosi helppoa. Ja aika halpaa. Esim. 100 korunan lipulla voi ajaa vapaasti kaikilla julkisilla vuorokauden ajan. Kannattaa miettiä miten paljon matkustaa ja mikä tulee edulliseksi. Niitä lippuja oli heti lentokentällä tarjolla automaateista ja luukulta. Kolmen päivän lippuakin löytyi. Bussilla vaan metrolinjan päähän ja sieltä metrolla eteenpäin. Olin pikkurepun kanssa liikkeellä mutta matkalaukun kanssa olisi pärjännyt oikein hyvin, ei olleet bussit eikä metrot järkyttävän täysiä. Keskustan asemien välillä metro joskus aika täysi mutta junia tuli jopa kahden minuutin välein parhaimmillaan.

      Ruuasta, tsekkiruoka on sitten aika lihapitoista ja rasvaista. Mutta kannattaa kokeilla. Hintataso vaihtelee kaikessa tosi paljon. Kannattaa tsekata ruokalistat ja kaupoissa käydä kurkkimassa hintoja ennen kuin ostaa mitään. Ihan vanhan kaupungin aukion seutuvillakin tuopin saattoi saada puolelletoista eurolla. Varmasti halvempaakin löytyy sivummalta, minä olin vaan tosi vähän aikaa.

      Nähtävää on tosi paljon, minä ainakin ihastuin paikkaan heti parin päivän aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3414
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3093
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1953
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1916
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      39
      1898
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      22
      1766
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1697
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1459
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe