Mitä mieltä ootte, kannattaako yhteiskuntaoppi kirjottaa? Mulla on tällä hetkellä (oon tokaluokalla lukiossa) 8 keskiarvo yhteiskuntaopissa.
Te jotka ootte kirjottaneet ko.aineen niin oliko koe teidän mielestänne miten vaikea??
Te jotka ootte kirjottaneet ko.aineen niin oliko koe teidän mielestänne miten vaikea??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoitin tänä vuonna E:n ja kyllä yhteiskuntaoppi oli itselleni ihan selkeä valinta toiseksi reaaliaineeksi (pakollisena kirjoitin psykologian, koska aihe kiinnostaa tosi paljon). Yleistiedolla pärjää yhiksessä pitkälle ja kurssit olivat melko mielenkiintoisia (varsinkin laki ja "yleiskurssi", eu-kurssi ei kyllä napannut niinkään).
Tässä on aiempia yhteiskuntaopin yo-kokeita: http://abitreenit.yle.fi/yo-kokeet/Yhteiskuntaoppi Kuten huomaat, moniin pystyy vastaamaan melko hyvin yleistiedollakin. Tietty jos haluat L:n, niin silloin pitää myös vastausten olla laajempia/pelkkä yleistieto ei riitä (kun oikeastaan kaikista tehtävistä pitää tulla täydet, ellei tee jokereita).
Ainakaan omalla yleistiedollani ei menisi kovinkaan montaa oikein.
Voinko kysyä tarvitseeko yh:n kanssa olla kurssien ulkopuolella kovin paljon tekemisissä (esim. lukea Hesarin taloussivuja), jotta pääsee noin hienoon tulokseen?
Kiitos vastauksesta. Meidän yhteiskuntaopin opettaja ainakin painottaa tota sanomalehtien/yhteiskunta-aiheisten aikakauslehtien kuten Suomen Kuvalehti lukemista... Katoin noita vanhoja kysymyksiä niin en mäkään olis noista kovin paljoa osannu sanoa pelkän yleistiedon varassa :/ :) Ainakin noi jokerit... apua!
En vastannut tänä vuonna jokereihin, mutta kuitenkin kuusi sopivaa tehtävää löytyi ja näistä jokaisesta tuli 5p eli E:hen riitti juuri ja juuri. Luin kirjat pari kertaa läpi ja kertasin eu-asioita netistä (kun omat kirjat oli sen verran vanhat), mutta en tosiaan hirveästi mitään lehtiä yms. lukenut. Kun saa faktat kasaan ja osaa jäsennellä niin pärjää suhteellisen pitkälle :)