Pesittäminen

Minkä ikäsenä undulaatteja saa alkaa pesittämään, onko niin että vasta pari vuotiaina? Jos niin miksi? Meillä ukko on puolivuotias ja heiluu naaraan edessää sen näkösenä kun yrittäisi kosia, akka taas on jo päälle vuoden. Mutta ei se siitä oo kiinnostunut, yrittää vaan nokkia kun toinen tulee "kosimaan".
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suositus on tosiaan pesittää ensimmäistä kertaa aikaisintaan vasta vuoden-puolentoista iässä eikä se pari vuottakaan vielä liioittelua ole. Syitä kirjoitin jo aiemmin tuohon pari otsikkoa alempaa löytyvään "huom!"-ketjuun (jopa siinäkin taas oli selkeä otsikko...)

Äänestä
  • minun undulaattini ovat juuri täyttäneet vuoden..laitoin pesäkopin kolme viikkoa sitten ja eilenä tuli ensimmäinen muna...naaras pysyy kopissa ja uros käy oviaukolla ruokkimassa emoa..hyvältä näyttää..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Henna kirjoitti:

Minkä ikäsenä undulaatteja saa alkaa pesittämään, onko niin että vasta pari vuotiaina? Jos niin miksi? Meillä ukko on puolivuotias ja heiluu naaraan edessää sen näkösenä kun yrittäisi kosia, akka taas on jo päälle vuoden. Mutta ei se siitä oo kiinnostunut, yrittää vaan nokkia kun toinen tulee "kosimaan".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu