WLANilla nettiin

Vaimon puhelin

Kertokaapa tyhmälle, miten voin surffata puhelimella (X3) netissä WLANin kautta. Saan muodostettua puhelimalla yhteyden kotona olevaan WLAN-verkkoon. Kuitenkin kun aukaisen selaimen, niin ruudun ylälaitaan tulee tuo H kirjain, eli hintahan pompsahti. Ja sehän nyt on vaan niin tyhmää maksaa liikaa...

Jossain luultavasti on joku täppä, mistä pystyy valitsemaan mitä yhteyttä puhelin milloinkin käyttää, mutta en ohjeidenkaan avulla sellaista ole löytänyt. Apua siis kaivattaisiin.

6

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teidän wlan verkkonne on siis täysin avoin kaikille, jos siinä ei ole suojausta. Mutta asetuksissa pitäisi olla sellainen kohta, josta valitaan käyttääkö puhelin 3G dataa kotimaassa vai ei. Valikko->Asetukset->yhteydet->asetukset-. Näin ainakin Nokia N8 puhelimessa.

      • Vaimon puhelin

        WLAN-verkkomme on salattu ja suojattu.

        Mutta itse asiaan. Tässä X3ssa yhteyksien asetus-valikossa on vain kohdat WLAN, Internet-puhelin, Bluetooth, Pakettidata ja USB-kaapeli.

        Itse jotenkin mielsin, että tuolta pakettidatasta voisi apu löytyä, mutta yteyksien määrityksessäkin on vain kohdat tarvittaessa ja jatkuva.

        WLANin asetuksissa on sitten kohta Internet-yhteys ja vaihtoehdot kysy ensin ja älä kysy. Mutta miksi ihmeessä ei tuon pakettidatan kohdalla???


    • Nokia X3 ohjeissa sanotaan näin:

      Yhdistä langattomaan lähiverkkoon kotona
      Voit pienentää tiedonsiirtokustannuksia muodostamalla yhteyden omaan
      langattomaan lähiverkkoosi, kun olet kotona. Näin säästät, kun selaat Internetiä.
      Valitse Valikko > Asetukset > Yhteydet > WLAN.
      Muodosta yhteys ensimmäistä kertaa.
      1 Jos haluat etsiä omaa langatonta lähiverkkoasi, valitse Käyt. ol. WLANit.

      2 Jos haluat muodostaa yhteyden, valitse oma langaton lähiverkkosi.

      3 Jos langaton lähiverkko on suojattu , anna salasana.

      4 Jos tallennat oman langattoman lähiverkkosi, sinun ei tarvitse aina etsiä sitä. Valitse
      langaton lähiverkko ja pidä sitä valittuna. Valitse sitten ponnahdusvalikosta
      Tallenna.
      tarkoittaa tallennettua WLAN-verkkoa.
      Yhdistä tallennettuun langattomaan lähiverkkoon

      1 Valitse Tallenn. WLANit.

      2 Valitse oma langaton lähiverkkosi ja pidä sitä valittuna. Valitse sitten
      ponnahdusvalikosta Yhdistä.
      Katkaise yhteys langattomaan lähiverkkoon
      Valitse yhdistetty langaton lähiverkko ja pidä sitä valittuna . Valitse sitten
      ponnahdusvalikosta Katkaise yhteys.

      Nettiselaimen asetuksissa pitäisi olla että mitä yhteyttä se käyttää.

      • Vaimon puhelin

        WLANiin yhdistäminen ei ole ongelma. Mutta mistä ihmeestä pystyy määrittämään, mitä yhteyttä nettiselain käyttää? Web-asetuksissa on esim. kohdat latausasetukset ja palveluasetukset, mutta niissä WLANista puhuta mitään.


      • Erikoinen kapula
        Vaimon puhelin kirjoitti:

        WLANiin yhdistäminen ei ole ongelma. Mutta mistä ihmeestä pystyy määrittämään, mitä yhteyttä nettiselain käyttää? Web-asetuksissa on esim. kohdat latausasetukset ja palveluasetukset, mutta niissä WLANista puhuta mitään.

        Jos sulla ei ole muita yhteyksiä kuin wlan ja yhdistyt wlan verkkoon niin kaikissa puhelimissa ja laitteissa mitä itse olen kokeillut se silloin myös käyttää wlan verkkoa.
        Erikoinen puhelin sulla.


    • vai niin, älä hel...

      Joo, selain käyttää tietysti sitä mitä puhelinkin sillä hetkellä käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4980
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1089
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      897
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      832
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe