Kertokaapa

Nyt huolestuin

PCLinuxOS Finland, kertovat aloittelijoiden palstalla että tuo suomi versio
PClinuxos sisältää vakoilukoodia ja takaportteja ja on yhtä turvaton kuin Windows.

Mitenkähän mahtaa olla asianlaita?



Jos niin on, sitten pidän ennemmin Windows 7

11

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valehtelua, ei siinä mitään vakoilukoodeja ja takaportteja ole. PCLinuxOS ei kyllä ole aloittelijalle sopiva käyttöjärjestelmä, eikä oikein Windows 7 myöskään.

    • PCLOS 2010.7 Gnome

      Ja jos edelleen epäilyttää, niin voihan asiaa tiedustella vaikka pclinuxos.fi:n foorumilta ja tutkia itse vaikka lähdekoodit. Ennen kuin vaivautuu, niin voi miettiä sitäkin, että distrowatch.comin mukaan PCLinuxOS on 7. suosituin linux-jakelu ja eihän tuo suomiversio ole kuin siitä suomennettu ja paketoitu paikallinen versionsa (mitenkään sitä vähättelemättä).

      http://distrowatch.com/

      https://pclinuxos.fi/forum/

    • m-kar väärässä

      Itse asiassa M-kar siinä PCLinuxOS Suomi-versiossa tosiaan on olemassa takaportit Suomen lain edellyttämällä tavalla poliisille, minkä lisäksi siinä on vakoilukoodia suhteellisen paljon verrattuna muihin Linux-distroihin. Eli puhut nyt vastoin parempaa tietoasi.

      PCLinuxOS Finland on ihan yhtä turvaton kuin Windows kaikissa versioissaan ja vielä pahempikin. Eikä tosiaan sovi aloittelijalle lainkaan.

      Kannattaa tutustua esimerkisi poliisin salaisten pakkokeinojen lakiin ja menetelmiin joita Windowsissa käytetään poliisin tai yleensä viranomaisten apuna. Ne samat menetelmät on kyllä mukana kaikissa Suomi-versioissa. Linuxin ulkomaisissa distroissa ei ole näitä reikiä poliiseille ja yleensä mukana on myös Suomessa laittomat DVD-kodekit jotka on pöllitty Microsoftilta. Niitäkään ei ole Suomi-versioissa mukana. Siksipä suosittelen ulkomaista distroa ja kannattaa varmistua ettei jakelussa ole tunnettuja tietoturva-aukkoja tai vakoilukoodia viranomaisten käyttöön.

      PCLinuxOS Finland on käyttis, jota en ikinä asentaisi koneeseeni.

      • Missä päin suomen lakia edellytetään tälläistä? Ja missä tälläistä on sanottu PCLinuxOS:n osalta? Linkkiä tähän ja jos ei ole muuta kuin trollien valehtelua eikä linkkiä vaikka Finlexissä mainittuun säädökseen niin kyseessä varmasti huuhaata. Sekin käy kun näytät sen koodin siihen takaporttiin.


      • PCLOS 2010.7 Gnome

        Eli kaikissa suomenkielisessä linux-jakeluissa on sinun mielestäsi "takaportteja" ja ne on lisätty paikallistamisen (suomentamisen) yhteydessä, niinkö? Vastaat kyllä tai ei, niin uskottavuutesi lähestyy rajatta nollaa, kunnes kerrot tarkat esimerkit yleishöpinän sijaan.


      • Vai DVD-kodekit on M$n?
        Millos M$ liittyi DVD-forumiin (consortiumiin)?

        ;-)

        PS. Mut eihän röllit tällaisiin vastaile! :-P


    • tässä sulle

      Pakkokeinolain sekaan on ujutettu poliisin oikeuksia salaa murtautua kansalaisten ja yritysten tietokoneisiin ja asentaa näihin vakoiluohjelmia kuten mm. keyloggereita jotka rekisteröivät kaikki näppäinpainallukset. Kyseenalaista tässä on sekin, että salainen murtautuminen kansalaisen tietokoneeseen tulkitaan koti-etsintään verrattavissa olevana “laite-etsintänä”, eikä erityisesti määrätä olosuhteita joissa poliisi saisi turvautua tällaisiin tietomurtoihin.

      Poliisi voi siis jatkossa salaisesti asettaa takaporttiohjelmia tietokoneeseesi ja ottaa siihen etäyhteyksiäkin, ILMAN, että minkään tuomioistuimen tarvitsee siihen antaa mitään lupaa tai arvioida sen todellista tarvetta.

      Laki on tullut voimaan tänä vuonna.

      Tässä lain sisältöä

      Tekninen seuranta - esineen, aineen tai omaisuuden liikkumisen seuranta siihen erikseen sijoitettavalla tai siinä jo olevalla radiolähettimellä tai muulla teknisellä laitteella, menetelmällä tai ohjelmistolla. Henkilön tekninen seuranta on kyseessä, jos tarkoituksena on seurata rikoksesta epäillyn liikkumista.

      Tekninen laitetarkkailu - tietokoneen tai muun vastaavan teknisen laitteen tai sen ohjelmiston muu kuin yksinomaan aistinvarainen tarkkailu, tallentaminen tai muu käsittely rikoksen selvittämiselle merkityksellisen seikan tutkimiseksi.

      Teleosoitteen tai telepäätelaitteen yksilöintitietojen hankkiminen - esitutkintaviranomainen saa hankkia yksilöintitiedot teknisen laitteen avulla.

      Laitteen, menetelmän tai ohjelmiston asentaminen ja poisottaminen - oikeus sijoittaa tekniseen tarkkailuun käytettävä laite, menetelmä tai ohjelmisto esimerkiksi tietojärjestelmään. Tietojärjestelmän suojaus voidaan tällöin purkaa tai ohittaa.

      Windowsissa takaportit poliisille on valmiina, joten ne ovat Suomen lakia noudattavissa Suomi linux versioissa myöskin. Mikä tässä on sinulle M-kar jotenkin epäselvää?

      Loput osoitteessa www.finlex.fi

      • pah hohhoi

        No ei liity linuxsiin sitten millään.


      • Laki ei edellytä, että käyttöjärjestelmässä pitäisi olla sellaista. Tässä puhutaan vain poliisin valtuuksista asentaa sellaisia. Eli huuhaata että PCLinuxOS:ssa olisi jotain hölynpölyä asennettuna.


      • pröööt

        Kuten yllä jo todettiin, uskottavuutesi on jo pahasti pakkasen puolella kunnes kerrot tarkat esimerkit.


    • omaansa tyytyväinen

      Katso itse. Sehän on avoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      107
      3060
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      97
      2483
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      43
      2306
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      80
      2268
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1956
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      15
      1525
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1297
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1260
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1117
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1074
    Aihe