PCLinuxOS Finland, kertovat aloittelijoiden palstalla että tuo suomi versio
PClinuxos sisältää vakoilukoodia ja takaportteja ja on yhtä turvaton kuin Windows.
Mitenkähän mahtaa olla asianlaita?
Jos niin on, sitten pidän ennemmin Windows 7
Kertokaapa
11
148
Vastaukset
Valehtelua, ei siinä mitään vakoilukoodeja ja takaportteja ole. PCLinuxOS ei kyllä ole aloittelijalle sopiva käyttöjärjestelmä, eikä oikein Windows 7 myöskään.
- PCLOS 2010.7 Gnome
Ja jos edelleen epäilyttää, niin voihan asiaa tiedustella vaikka pclinuxos.fi:n foorumilta ja tutkia itse vaikka lähdekoodit. Ennen kuin vaivautuu, niin voi miettiä sitäkin, että distrowatch.comin mukaan PCLinuxOS on 7. suosituin linux-jakelu ja eihän tuo suomiversio ole kuin siitä suomennettu ja paketoitu paikallinen versionsa (mitenkään sitä vähättelemättä).
http://distrowatch.com/
https://pclinuxos.fi/forum/ - m-kar väärässä
Itse asiassa M-kar siinä PCLinuxOS Suomi-versiossa tosiaan on olemassa takaportit Suomen lain edellyttämällä tavalla poliisille, minkä lisäksi siinä on vakoilukoodia suhteellisen paljon verrattuna muihin Linux-distroihin. Eli puhut nyt vastoin parempaa tietoasi.
PCLinuxOS Finland on ihan yhtä turvaton kuin Windows kaikissa versioissaan ja vielä pahempikin. Eikä tosiaan sovi aloittelijalle lainkaan.
Kannattaa tutustua esimerkisi poliisin salaisten pakkokeinojen lakiin ja menetelmiin joita Windowsissa käytetään poliisin tai yleensä viranomaisten apuna. Ne samat menetelmät on kyllä mukana kaikissa Suomi-versioissa. Linuxin ulkomaisissa distroissa ei ole näitä reikiä poliiseille ja yleensä mukana on myös Suomessa laittomat DVD-kodekit jotka on pöllitty Microsoftilta. Niitäkään ei ole Suomi-versioissa mukana. Siksipä suosittelen ulkomaista distroa ja kannattaa varmistua ettei jakelussa ole tunnettuja tietoturva-aukkoja tai vakoilukoodia viranomaisten käyttöön.
PCLinuxOS Finland on käyttis, jota en ikinä asentaisi koneeseeni.Missä päin suomen lakia edellytetään tälläistä? Ja missä tälläistä on sanottu PCLinuxOS:n osalta? Linkkiä tähän ja jos ei ole muuta kuin trollien valehtelua eikä linkkiä vaikka Finlexissä mainittuun säädökseen niin kyseessä varmasti huuhaata. Sekin käy kun näytät sen koodin siihen takaporttiin.
- PCLOS 2010.7 Gnome
Eli kaikissa suomenkielisessä linux-jakeluissa on sinun mielestäsi "takaportteja" ja ne on lisätty paikallistamisen (suomentamisen) yhteydessä, niinkö? Vastaat kyllä tai ei, niin uskottavuutesi lähestyy rajatta nollaa, kunnes kerrot tarkat esimerkit yleishöpinän sijaan.
Vai DVD-kodekit on M$n?
Millos M$ liittyi DVD-forumiin (consortiumiin)?
;-)
PS. Mut eihän röllit tällaisiin vastaile! :-P
- tässä sulle
Pakkokeinolain sekaan on ujutettu poliisin oikeuksia salaa murtautua kansalaisten ja yritysten tietokoneisiin ja asentaa näihin vakoiluohjelmia kuten mm. keyloggereita jotka rekisteröivät kaikki näppäinpainallukset. Kyseenalaista tässä on sekin, että salainen murtautuminen kansalaisen tietokoneeseen tulkitaan koti-etsintään verrattavissa olevana “laite-etsintänä”, eikä erityisesti määrätä olosuhteita joissa poliisi saisi turvautua tällaisiin tietomurtoihin.
Poliisi voi siis jatkossa salaisesti asettaa takaporttiohjelmia tietokoneeseesi ja ottaa siihen etäyhteyksiäkin, ILMAN, että minkään tuomioistuimen tarvitsee siihen antaa mitään lupaa tai arvioida sen todellista tarvetta.
Laki on tullut voimaan tänä vuonna.
Tässä lain sisältöä
Tekninen seuranta - esineen, aineen tai omaisuuden liikkumisen seuranta siihen erikseen sijoitettavalla tai siinä jo olevalla radiolähettimellä tai muulla teknisellä laitteella, menetelmällä tai ohjelmistolla. Henkilön tekninen seuranta on kyseessä, jos tarkoituksena on seurata rikoksesta epäillyn liikkumista.
Tekninen laitetarkkailu - tietokoneen tai muun vastaavan teknisen laitteen tai sen ohjelmiston muu kuin yksinomaan aistinvarainen tarkkailu, tallentaminen tai muu käsittely rikoksen selvittämiselle merkityksellisen seikan tutkimiseksi.
Teleosoitteen tai telepäätelaitteen yksilöintitietojen hankkiminen - esitutkintaviranomainen saa hankkia yksilöintitiedot teknisen laitteen avulla.
Laitteen, menetelmän tai ohjelmiston asentaminen ja poisottaminen - oikeus sijoittaa tekniseen tarkkailuun käytettävä laite, menetelmä tai ohjelmisto esimerkiksi tietojärjestelmään. Tietojärjestelmän suojaus voidaan tällöin purkaa tai ohittaa.
Windowsissa takaportit poliisille on valmiina, joten ne ovat Suomen lakia noudattavissa Suomi linux versioissa myöskin. Mikä tässä on sinulle M-kar jotenkin epäselvää?
Loput osoitteessa www.finlex.fi- pah hohhoi
No ei liity linuxsiin sitten millään.
Laki ei edellytä, että käyttöjärjestelmässä pitäisi olla sellaista. Tässä puhutaan vain poliisin valtuuksista asentaa sellaisia. Eli huuhaata että PCLinuxOS:ssa olisi jotain hölynpölyä asennettuna.
- pröööt
Kuten yllä jo todettiin, uskottavuutesi on jo pahasti pakkasen puolella kunnes kerrot tarkat esimerkit.
- omaansa tyytyväinen
Katso itse. Sehän on avoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2887440Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on523909PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23428Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a713158Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1142827"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin382634IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-492488Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.532253- 682033
- 991901