Eli siis haluaisin kelpien omaavilta ihmisiltä kommentteja ja tärkeää tietoa rodusta. Tässä muutamia kysymyksiä, joihin haluaisin vastauksia (voitte kijoittaa myös muuta mielestänne olennaista):
1. Tämänkin rodun aktiivisuutta korostetaan paljon, mutta kuinka paljon se oikeasti tarvitsee liikuntaa? Paljonko liikutte koiranne kanssa päivässä ja miten?
2. Ovatko kelpiet itsepäisiä vai tottelevatko ne yleensä, jos ne on koulutettu? Miellyttämisenhalua kai pitäisi olla?
3. Vahtiiko kelpie? Onko haukkuherkkä?
4. Ovatko monet yksilöt dominoivia? Kokeilevatko rajojaan?
5. Sekoaako koirasi, jos se saa esim. kerran kuussa vähemmän liikuntaa kuin yleensä?
En keksi enää muuta, mutta kirjoitelkaa vapaasti asioita, joita minun tulisi tietää. Kiitos jo etukäteen!
Australiankelpie
1
1268
Vastaukset
- Kelpi
Kelpie on aktiivinen ja vilkas, mutta ei sen kpahempi kuin muukaan palveluskoira. Omani liikkuvat noin 2-3 tuntia päivässä, vähemmän jos on agi/pk/toko-treenit. yleensä liikunta on vapaana juoksua metsässä, pyöräilyä ja näin kesäisin uimista.
Ne voi olla todella jääräpäísä tietyissä asioissa mutta yleensä erittäin helppoja ja ne oppii todella nopeaa ja reagoi pienetkin vinkit. Yleensä erittäin mielyttämisenhaluisia mutta yksilöitä löytyy jotka kuvittelevat pärjäävänsä tässä maailmassa ilman isäntää ja olevansa maailman napoja.
Kelpiet yleensä vahtii autoa ja jotkut vielä omaisuutta (laukkua, leluja tms.) mutta ne ei ole suoranaisia vahtikoiria. Osa haukkuu ja osa ei ollenkaan. Omani haukkuu kun ne innostuu liikaa tai ei ymmärrä mitä niiltä halutaan.
Varsinkin nuoret urokset voi olla todella rasittavia ja kokeilee rajojaan todella, joten niinden kanssa pitää olla todella tiukkana.
Kelpie ei sekoa jos se on jonkin päivän ilman aktiviteetia tai liikuntaa, minun ei ainakaan. Varsinkin jos olen ollut sairaana niin silloin koirat on käyneet pikku lenkkejä viikon verran ja vielä ne on hengissä ja tervepäisiä :)
Kelpien pennulle on erittäin tärkeää opettaa rauhoittumaan ja tutustuttaa se paljon erilaisiin ympäristöihin, ääniin, eläimiin jne. Liika aktivointi pentuna tuottaa stressantuneita koiria.
Monella on hieman heikko esinekiinnostus joten se kannattaa nostattaa pentuna.
Minulla on ollut 5 kelpietä (nyt kaksi) ja kaikki on olleet erilaisia vaikka ovatkin läheistä sukua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351343Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941285- 1571188
- 681011
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59868Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46809