Pupuntu.

Uusin Pupuntu 11.04 distro ei minun Microsoft Virtual PCeessä toiminut, joten testasin tältä Live-CDeeltä, jota vielä Pupuntuissa tarvitaan, kun me Windows käyttäjät saame käyttää nopeaa USB-tikkua! Ja toki saimme jotain squashfs erroria siinä bootissa, en nyt muista kokonaan mitä siinä luki, kun linuxista ei ymmärrä mitään! Mutta Pupuntu ei vaan toimi, eli huono on. Siirtykää tekin, hyvät tietokoneen käyttäjät Windowssiin!
10138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suosittelen, että kokeilet seuraavaksi Ubuntu 11.04:sta. Se toimii kaikissa kunnollisissa virtuaalikoneissa, toimii myös Live-USB:nä ja on muutenkin valovuosia Windowseja edellä käytettävyydessä.

Äänestä

Ei toimi siksi koska Virtual PC on Microsoftin heikkolaatuinen tuote. Windowsinkin voi jo nykyaikana asentaa muistitikulta, Ubuntun on onnistunut paljon aikaisemmin.

Äänestä

  • VMWare on parempi, mutta VirtualBox on kyllä paljon huonompi kuin VPC, kun ei ole Microsoft tuote. Ei ne Pupuntut jotka tunnetaan nimellä Ubuntu vaan toimi.

    Äänestä

  • UPDATE_9452388 kirjoitti:

    "Virtual PC on Microsoftin heikkolaatuinen tuote."

    Heh heh. Virtual PC:ssä ei pitäisi toimia mikään muu kuin XP.

    Hyper-V on se mitä haetaan:
    http://blogs.msdn.com/b/virtual_pc_guy/archive/2010/10/21/installing-ubuntu-server-10-10-on-hyper-v.aspx

    http://narendrapatel.com/2011/05/installing-ubuntu-serve-11-04-64bit-on-hyper-v/

    Sekin on aika kökkö. Tällä hetkellä tuntuu Vmware ja KVM olevan ne kaksi mistä valita ominaisuuksien/hinnan yms. perusteella jos haluaa virtualisoida vähän rajummin.

    Sellaista virtualisointia jota sitten harrastellaan kun asennetaan jonkun käyttiksen oheen joku lisäkilke niin Virtualbox ja Vmware on ne mistä valita.

    Microsoft ei oikein pärjää kunnolla virtualisointijutuissa.

    Äänestä

  • Pertti Vitonen kirjoitti:

    VMWare on parempi, mutta VirtualBox on kyllä paljon huonompi kuin VPC, kun ei ole Microsoft tuote. Ei ne Pupuntut jotka tunnetaan nimellä Ubuntu vaan toimi.

    Minulla on Virtualbox-OSE, toki rajoittunut versio kaupallisesta mutta kyllä siinä toimii muut käyttikset ihan sen verran kuin tarviikin. Mitä tulee itse Virtualboxiin tai VMWareen niin olen takavuosina käyttänyt kyllä useasti molempia, myös sen jälkeen kun VMWare poistettiin Ubuntun paketinhallinnasta. Nyt en käytä koska minulle riittää Vb-OSEkin ihan hyvin, nykyään. Myös Windows7 Ultimate pyöriskelee siinä ihan kohtuullisesti.

    Äänestä

  • Pertti Vitonen kirjoitti:

    VMWare on parempi, mutta VirtualBox on kyllä paljon huonompi kuin VPC, kun ei ole Microsoft tuote. Ei ne Pupuntut jotka tunnetaan nimellä Ubuntu vaan toimi.

    Microsoft tunnetaan heikkolaatuisten ohjelmien valmistajana.

    Äänestä

Noniin, pääsimme Pupuntun työpöytään, ja kamalahan se oli ja hidas käyttää. Ja kaikki Linux-distrot näyttääkin ihan samalta, paskaa nämä Pupuntut ja muut! Kyllä se Windows on paras. Haha, toiset ne vaan nauttii laadusta kun toiset pelleilee päätteessä sudo apt-get... Miten ne nyt menikään! Windowsissa taas homma hoituu aina graafisesti.

Äänestä
  • Eli Windowsista puuttuu tuollainen elämää helpottava ominaisuus. Ubuntun työpöytä on tunnetusti nopeampi käyttää kuin Windowsin, virtuaalityöpöydät auttaa tässä paljon.

    Windows on tainnut hajoittaa näppäimistösi P ja B kirjaimet. Ubuntu se vaan ei särje näppäimistöjä kuten Windows.

    Äänestä

3.0 toimii win$ö$$ö$$ä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pertti Vitonen kirjoitti:

Uusin Pupuntu 11.04 distro ei minun Microsoft Virtual PCeessä toiminut, joten testasin tältä Live-CDeeltä, jota vielä Pupuntuissa tarvitaan, kun me Windows käyttäjät saame käyttää nopeaa USB-tikkua! Ja toki saimme jotain squashfs erroria siinä bootissa, en nyt muista kokonaan mitä siinä luki, kun linuxista ei ymmärrä mitään! Mutta Pupuntu ei vaan toimi, eli huono on. Siirtykää tekin, hyvät tietokoneen käyttäjät Windowssiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu