MItenkäs tämä nyt menee:
Jos haluan testamentata kiinteistön ja tilille hautauskulujen jälkeen jäävät rahat lapsilleni, miten tulee toimia ettei näistä mikään päädy heidän silloisille/tuleville puolisoilleen?
Erityisesti jäin miettimään tuota rahaa, koska miten voidaan varmistaa ettei puolisot hyödy näistä rahoista tai saa niitä erotilanteessa? Onko käytännössä mahdotonta?
Kiinteistön nyt ymmärrän joten kuten, mutta kun ne rahat sekoittuvat sitten lapsen tilillä hänen omiin varoihinsa, niin miten voidaan muka varmistaa ettei puoliso hyödy niistä?
Puolisoiden sulkeminen ulos testamentissa
6
384
Vastaukset
- Miksi??
Et voi mitenkään varmistaa/estää, etteikö lapsesi käyttäisi sinulta perimiään rahoja puolisonsa hyödyksi. Sehän on perijästä kiinni, mihin hän rahansa laittaa.
Miksi sinulle on niin tärkeää, ettei perhe voisi käyttää perintöäsi yhdessä? - härdellihelli
Todellakin, vaikka perintöosuuksia ei muuteta, niin pitää tehdä testamentti, että voit kumota perinnön saajien puolisoilta avio-oikeuden kyseiseen perintöön siinä tapauksessa, että avioehtoa heillä ei ole.
Perinnönsaajan tulisi pitää ko. rahat vaikkapa eri tilillä ja kirjanpito käytöstä, että pystyy avioliiton päättyessä osoittamaan ne avio-oikeuden ulkopuolisiksi varoiksi..
Se onkin sitten juttu sinänsä, miten avielämä luontuu kun tiettyä tiliä vahditaan jatkuvasti avioeron varalle. - _;_;;_;_;;_;_
Kiitos vastauksista. Käytännössä rahojen suhteen tuo avio-oikeuden rajoittaminen on siis mahdotonta, mikäli lapsi itse ei halua sitä aikoinaan tehdä nimenomaan pitämällä eri tilillä ja tekemällä kirjanpidon.
- härdellihelli
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet. - 7to87lo
härdellihelli kirjoitti:
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet.Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
- härdellihelli
7to87lo kirjoitti:
Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
Kas, yli 6kk sytytyslanka ja höh itsellesi, aloittaja oli huolissaan vain puolisoille tasinkona menevistä rahoista, ei perillisensä törsäämisestä tai auton arvonalenemisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1274205
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k233002Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1132534- 462111
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2551694Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt461626- 321557
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201426- 281420
- 951201