MItenkäs tämä nyt menee:
Jos haluan testamentata kiinteistön ja tilille hautauskulujen jälkeen jäävät rahat lapsilleni, miten tulee toimia ettei näistä mikään päädy heidän silloisille/tuleville puolisoilleen?
Erityisesti jäin miettimään tuota rahaa, koska miten voidaan varmistaa ettei puolisot hyödy näistä rahoista tai saa niitä erotilanteessa? Onko käytännössä mahdotonta?
Kiinteistön nyt ymmärrän joten kuten, mutta kun ne rahat sekoittuvat sitten lapsen tilillä hänen omiin varoihinsa, niin miten voidaan muka varmistaa ettei puoliso hyödy niistä?
Puolisoiden sulkeminen ulos testamentissa
6
409
Vastaukset
- Miksi??
Et voi mitenkään varmistaa/estää, etteikö lapsesi käyttäisi sinulta perimiään rahoja puolisonsa hyödyksi. Sehän on perijästä kiinni, mihin hän rahansa laittaa.
Miksi sinulle on niin tärkeää, ettei perhe voisi käyttää perintöäsi yhdessä? - härdellihelli
Todellakin, vaikka perintöosuuksia ei muuteta, niin pitää tehdä testamentti, että voit kumota perinnön saajien puolisoilta avio-oikeuden kyseiseen perintöön siinä tapauksessa, että avioehtoa heillä ei ole.
Perinnönsaajan tulisi pitää ko. rahat vaikkapa eri tilillä ja kirjanpito käytöstä, että pystyy avioliiton päättyessä osoittamaan ne avio-oikeuden ulkopuolisiksi varoiksi..
Se onkin sitten juttu sinänsä, miten avielämä luontuu kun tiettyä tiliä vahditaan jatkuvasti avioeron varalle. - _;_;;_;_;;_;_
Kiitos vastauksista. Käytännössä rahojen suhteen tuo avio-oikeuden rajoittaminen on siis mahdotonta, mikäli lapsi itse ei halua sitä aikoinaan tehdä nimenomaan pitämällä eri tilillä ja tekemällä kirjanpidon.
- härdellihelli
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet. - 7to87lo
härdellihelli kirjoitti:
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet.Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
- härdellihelli
7to87lo kirjoitti:
Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
Kas, yli 6kk sytytyslanka ja höh itsellesi, aloittaja oli huolissaan vain puolisoille tasinkona menevistä rahoista, ei perillisensä törsäämisestä tai auton arvonalenemisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561