MItenkäs tämä nyt menee:
Jos haluan testamentata kiinteistön ja tilille hautauskulujen jälkeen jäävät rahat lapsilleni, miten tulee toimia ettei näistä mikään päädy heidän silloisille/tuleville puolisoilleen?
Erityisesti jäin miettimään tuota rahaa, koska miten voidaan varmistaa ettei puolisot hyödy näistä rahoista tai saa niitä erotilanteessa? Onko käytännössä mahdotonta?
Kiinteistön nyt ymmärrän joten kuten, mutta kun ne rahat sekoittuvat sitten lapsen tilillä hänen omiin varoihinsa, niin miten voidaan muka varmistaa ettei puoliso hyödy niistä?
Puolisoiden sulkeminen ulos testamentissa
6
434
Vastaukset 6
- Miksi??
Et voi mitenkään varmistaa/estää, etteikö lapsesi käyttäisi sinulta perimiään rahoja puolisonsa hyödyksi. Sehän on perijästä kiinni, mihin hän rahansa laittaa.
Miksi sinulle on niin tärkeää, ettei perhe voisi käyttää perintöäsi yhdessä? - härdellihelli
Todellakin, vaikka perintöosuuksia ei muuteta, niin pitää tehdä testamentti, että voit kumota perinnön saajien puolisoilta avio-oikeuden kyseiseen perintöön siinä tapauksessa, että avioehtoa heillä ei ole.
Perinnönsaajan tulisi pitää ko. rahat vaikkapa eri tilillä ja kirjanpito käytöstä, että pystyy avioliiton päättyessä osoittamaan ne avio-oikeuden ulkopuolisiksi varoiksi..
Se onkin sitten juttu sinänsä, miten avielämä luontuu kun tiettyä tiliä vahditaan jatkuvasti avioeron varalle. - _;_;;_;_;;_;_
Kiitos vastauksista. Käytännössä rahojen suhteen tuo avio-oikeuden rajoittaminen on siis mahdotonta, mikäli lapsi itse ei halua sitä aikoinaan tehdä nimenomaan pitämällä eri tilillä ja tekemällä kirjanpidon.
- härdellihelli
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet. - 7to87lo
härdellihelli kirjoitti:
Kyllä avio-oikeuden poiston päteminen on kiinteistöjenkin osalta sama juttu kuolemasi jälkeen, ellei perinnönsaaja pidä erossa oikeuksistaan kiinni.
Mahdollisesti testamentin toissijaismääräyksellä voisit asiaan vaikuttaa, jos toissijaismääräyksen saaja on tietoinen siitä ja puolestaan vahtii oikeuttaan.
Näitä erityisiä ehtoja määrätessä on hyvä muistaa rintaperillisen lakiosa, jonka perillinen saa vapaaksi näistäkin ehdoista.
Jos rahaa on jäämässä rutkasti, niin varmintahan se olisi itse panna kiinteään omaisuuteen tai ainakin tavaraan, jonka vahtiminen on selkeämpää. Esim. auto, vene, motskari jne tai pörssiosakkeet.Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
- härdellihelli
7to87lo kirjoitti:
Haha, joo kannattaa varmaan sitten valita sellainen auto jonka arvo ei laske,
Kas, yli 6kk sytytyslanka ja höh itsellesi, aloittaja oli huolissaan vain puolisoille tasinkona menevistä rahoista, ei perillisensä törsäämisestä tai auton arvonalenemisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 811261
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K191059En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o621013- 65888
- 60770
- 61764
- 65696
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24680- 69672
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39638Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49637- 133626
- 50579
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36565- 19527
- 29525
- 33520
- 42505
- 72486
- 40477