kysymykseni on voiko yhdestä nelosesta jäädä luokalle? olen 7.luokalla. ja "pelkään" että jään luokalle.. matikka ei ole sujunut oikein tänä vuonna. kokeista on tullut seuraavia numeroita: 5½, 6-, 6½, 4½, 6½ ja 4½. mutta eikös numerot todistukseen anneta kurssi arvosanojen perusteella? ja tietenkin tunti käytöksen ja aktiivisuuden perusteella. olen jostain kuullut, että jos jää luokalle niin siitä ilmoitettaisiin jo etukäteen ennen todistuksien jako päivää. onko tämä totta?
yhdestä nelosesta luokalle?
22
9646
Vastaukset
Yksi riittää.
Yleensä jos kokeesta saa 4, niin se pitää joko uusia tai sitten hoitaa se pois kesäkoululla.
En ole varma, mutta numero voi riippua myös pitkälti opettajasta itsestään. Jos hän antaa kurssista numeron kokeen perusteella, niin nelonen kokeessa on nelonen todistuksessa.
Jos kurssista on saamassa nelosen, niin yleensä tulee ns. nelosvaroitus, jossa ilmoitetaan, että olet saamassa kurssista nelosen ja sitten siinä on jotain ehtoja, jotka täyttämällä pääset kurssista läpi.- tyttöjokaonhölmö
Okei.. No mulle ei kyllä ole tullu mitään nelosvaroituksia.. Mutta kiitos kuitenkin :) Tämä vika juttu ainakin rauhotti mieltä :D
- dibdene
Joo Tomegle on ihan oikeessa, mutta yleensä ne kattoo, että onko aina sellanen todella "tärkeä", joita ovat esimerkiksi Äikkä ja matkikka....
- JYTKYMIES
Keskiarvosi on 5,4166666... joten se riippuu tuntiaktiivisuudesta, saatko arvosanan 5 vai .
- mäonkovajuonkalia
itse jäöin lukalle jo 4 kerta. olen 15. mikä koulussa olet? halutko olla kavereita? mä on kova. juodaanko kalia????? :)
- :):)
1 nelone ei haittaa mut jos on useampi nii sitte voi jäädä luokalle. mut se on tois harvinaista
- Escs
Joo jäät luokalle mut jos saat ainaki 5 ni et.. Yläkoulu jättää luokalle helpommin , seiskan arvosanoilla ei oo mitää välii mutta 8lk,9lk niillä on väliä ja paljon koska ne menee pääsö todistukseen seiskan arvosanat ei
- jonne1
voiko jäädä luokalle jos saa nelosen teknisestä todistukseen
- Anonyymi
Voinko jäädä luokalle (oon 5lk) kun sain uskonnon kokeesta 4puokin ja se on mun eka kerta 5vuoden aikana?? ”Pelkään että jaan luokalle”
- Anonyymi
Et jää, mutta älä ota tavaksi
- Anonyymi
Jäät luokalle ehkä
- Anonyymi
Eiköhän ole jo päässyt luokalta kun siitä on jo 10 vuotta aikaa. :D
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän ole jo päässyt luokalta kun siitä on jo 10 vuotta aikaa. :D
Käännös luokalle jos mulla on matikassa 5- 8puoli 5- 6 ja 4
- Anonyymi
Voiko käsitöistä jäädä luokalle jos on 6lk vai onko pelkät lukuaineet joista jää?
- Anonyymi
Oon 7.lk ja sain biologian kokeesta 4 puol. Jääkö tästä luokalle?
- Anonyymi
jäitkö
- Anonyymi
no ei, ite sain 7lk matikasta aina nelosia ja vitosii ja pääsin iha helposti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jäitkö
Voiko jäädä luokalle jos sain eka kaks viikkoo sit 4 äikän kokeesta ja nyt 5puol äikän kokeesta? Sain välitodistukseen 5 äidinkielestä, olen seiskalla pelottaa että jään luokalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko jäädä luokalle jos sain eka kaks viikkoo sit 4 äikän kokeesta ja nyt 5puol äikän kokeesta? Sain välitodistukseen 5 äidinkielestä, olen seiskalla pelottaa että jään luokalle.
Et varmaan
- Anonyymi
Jäänkö luokalle oon tehny puukässän työst vähä yli puolet käyn tunneil
- Anonyymi
voiko jäädä luokalla jos on saanut monta 5 kokeesta ja 1 nelosen
- Anonyymi
En tiedä kuinka paska täytyy koulussa si olla mut jäät varmaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668