Mitä, jos haluan kirjoittaa oman websovelluksen Delphillä? (PHP, Perl, ruby tai java nyt vaan eivät oikein innosta).
Useimmissa webhotelleissa tilanne on se, että ns. "shared hosting" -puolella webhotellin pitäjät estävät Delphi -sovellusten ajamisen, silti, vaikka joskus harhaanjohtavasti mainostavat windows -hosting puolella tukevansa Cgi:tä ja/ tai FastCgi:tä / WinCgi:tä.
Vaihtoehtoja jää siis kaksi:
1. Virtual private server -hosting. Tässä siis on yleensä linux -kone, johon joko vmware:lla tai VirtualBoxilla on asennettu windows, ja tässä virtuaalisessa windows -koneessa voi sitten ajaa vapaasti valitsemiaan sovelluksia, vaikkapa sitten Delphillä tehtyjä.
Kaupalliseen käyttöön erinomainen ratkaisu, mutta ei-kaupallisessa käytössä tässä hiertää yli 10 -kertainen hinta verrattuna edullisimpiin "shared hosting" -ratkaisuihin.
2. alidomainin luova käyttö, yhdistettynä järkevästi tehtyyn ja joustavaan webhosting -firman dns -palveluun ja oikein asetettuun "dns max caching time" -aikaan ( tulee asettaa esim. 1 min oletuksen 24h tai jopa 72h sijasta).
Siis siten, että webhosting -firman dna -palvelimeen on asetettu alidomain www2.minunsivusto.com osoittamaan vaikkapa kotikoneeni IP -osoitteeseen (joka taas vaihtuu silloin kun ISP.ni niin päättää, eli kerran 5 minuutissa tai kerran 100 vuodessa tai mitä tahansa siltä väliltä).
Tällöin hostausfirman tulee tarjota mahdollisuus itsepalveluna vahtaa tuon www2.minunsivusto.com -alidomainia vastaava IP aina kun haluan, ja mielellään niin, että voin sen automatisoida tekemällä pienen ohjelman joka valvoo kotikoneeni IP -osoitetta ja aina sen vaihtuessa postaa uuden osoitteen hostingfirman kannsa sovitulla tavalla. Tapa tulisi olla mielellään salasanalla suojattu ja salattu.
Paras olisi jos homma hoituisi vaikkapa näin:
pyyntö selaimelta:
https://customerautomation.hostingfirma.com/cgi-bin/dynamicdns.dll?customernumber=123456789&password=87654321abcdef&subdomain=www2.minunsivusto.com&newip=194.71.107.15
Tuo nimittäin mahdollistais sen, että tällöin voin käyttää Delphin TWebBrowser -komponenttia (joka vastaa MS Internet Explorerin ActiveX -versiota) ja komentaa Delphi -ohjelmasta käsin TWebBrowser -komponentin lähettämään ko. https -pyynnön.
https takaa sekä salauksen että palvelimen autentikoinnin, jolla vältetään se riski, että joku ulkopuolinen pääsisi tekemään asiattomia dns -päivityksiä ja/tai varastamaan tunnukseni ja salasanani.
Mikä hostausfirma tarjoaisi edullisimmin palvelun, jossa homma oikeasti toimisi tuon 2. mallin mukaisesti ?
Tai, jos joku tietää poikkeuksellisen edullisen 1- kohdan mukaisen ratkaisun niin sekin voisi kiinnostaa.
Suosin mieluiten ulkomaisia webhostausfirmoja, syynä se, että niissä maksu hoituu luottokortilla ja maksamatta jättäminen johtaa palvelun sulkemiseen mutta ei perintäkuluihin.
Suomalaiset palveluntuottajat kun eivät maksun myöhästyessä viitsi edes soittaa asiakkaalle, vakka puhelinnumerokin asiakastiedoista löytyy, vaan niiden kanssa maksat sopimuksen mukaisen maksun perintäkulut. Luottokortilla maksu on siksi paljon järkevämpi vaihtoehto niin pieni unohdus ei voi aiheuttaa vähintäänkin 20 euron ylimääräisiä kuluja / vuosi.
Miksi muuten kotimaiset hostausfirmat yleensä kysyvät puhelinnumeroa kun eivät soita?
Webhotelli + Delphi
Webpalvelukehittäjä
0
124
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain39412717Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2735591Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2404135Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö3003272Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232135Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201930Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks951737En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis801341Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina1691033Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273965