Mitä, jos haluan kirjoittaa oman websovelluksen Delphillä? (PHP, Perl, ruby tai java nyt vaan eivät oikein innosta).
Useimmissa webhotelleissa tilanne on se, että ns. "shared hosting" -puolella webhotellin pitäjät estävät Delphi -sovellusten ajamisen, silti, vaikka joskus harhaanjohtavasti mainostavat windows -hosting puolella tukevansa Cgi:tä ja/ tai FastCgi:tä / WinCgi:tä.
Vaihtoehtoja jää siis kaksi:
1. Virtual private server -hosting. Tässä siis on yleensä linux -kone, johon joko vmware:lla tai VirtualBoxilla on asennettu windows, ja tässä virtuaalisessa windows -koneessa voi sitten ajaa vapaasti valitsemiaan sovelluksia, vaikkapa sitten Delphillä tehtyjä.
Kaupalliseen käyttöön erinomainen ratkaisu, mutta ei-kaupallisessa käytössä tässä hiertää yli 10 -kertainen hinta verrattuna edullisimpiin "shared hosting" -ratkaisuihin.
2. alidomainin luova käyttö, yhdistettynä järkevästi tehtyyn ja joustavaan webhosting -firman dns -palveluun ja oikein asetettuun "dns max caching time" -aikaan ( tulee asettaa esim. 1 min oletuksen 24h tai jopa 72h sijasta).
Siis siten, että webhosting -firman dna -palvelimeen on asetettu alidomain www2.minunsivusto.com osoittamaan vaikkapa kotikoneeni IP -osoitteeseen (joka taas vaihtuu silloin kun ISP.ni niin päättää, eli kerran 5 minuutissa tai kerran 100 vuodessa tai mitä tahansa siltä väliltä).
Tällöin hostausfirman tulee tarjota mahdollisuus itsepalveluna vahtaa tuon www2.minunsivusto.com -alidomainia vastaava IP aina kun haluan, ja mielellään niin, että voin sen automatisoida tekemällä pienen ohjelman joka valvoo kotikoneeni IP -osoitetta ja aina sen vaihtuessa postaa uuden osoitteen hostingfirman kannsa sovitulla tavalla. Tapa tulisi olla mielellään salasanalla suojattu ja salattu.
Paras olisi jos homma hoituisi vaikkapa näin:
pyyntö selaimelta:
https://customerautomation.hostingfirma.com/cgi-bin/dynamicdns.dll?customernumber=123456789&password=87654321abcdef&subdomain=www2.minunsivusto.com&newip=194.71.107.15
Tuo nimittäin mahdollistais sen, että tällöin voin käyttää Delphin TWebBrowser -komponenttia (joka vastaa MS Internet Explorerin ActiveX -versiota) ja komentaa Delphi -ohjelmasta käsin TWebBrowser -komponentin lähettämään ko. https -pyynnön.
https takaa sekä salauksen että palvelimen autentikoinnin, jolla vältetään se riski, että joku ulkopuolinen pääsisi tekemään asiattomia dns -päivityksiä ja/tai varastamaan tunnukseni ja salasanani.
Mikä hostausfirma tarjoaisi edullisimmin palvelun, jossa homma oikeasti toimisi tuon 2. mallin mukaisesti ?
Tai, jos joku tietää poikkeuksellisen edullisen 1- kohdan mukaisen ratkaisun niin sekin voisi kiinnostaa.
Suosin mieluiten ulkomaisia webhostausfirmoja, syynä se, että niissä maksu hoituu luottokortilla ja maksamatta jättäminen johtaa palvelun sulkemiseen mutta ei perintäkuluihin.
Suomalaiset palveluntuottajat kun eivät maksun myöhästyessä viitsi edes soittaa asiakkaalle, vakka puhelinnumerokin asiakastiedoista löytyy, vaan niiden kanssa maksat sopimuksen mukaisen maksun perintäkulut. Luottokortilla maksu on siksi paljon järkevämpi vaihtoehto niin pieni unohdus ei voi aiheuttaa vähintäänkin 20 euron ylimääräisiä kuluja / vuosi.
Miksi muuten kotimaiset hostausfirmat yleensä kysyvät puhelinnumeroa kun eivät soita?
Webhotelli + Delphi
Webpalvelukehittäjä
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676