Varmaan aika moni on lukenut tai edes katsonut piirrettyjä.
Asterix-sarjakuva-albumeja on julkaistu kaikkiaan 34, piirrettyjä 8, näytelmäelokuvia 3 sekä erilaisia kuvakirjoja, tekstijuttuja, elokuva-albumeja, pelikirjoja, askartelukirjoja ym.
Asterixin loivat piirtäjä Albert Uderzo (s. 1927) ja käsikirjoittaja René Goscinny (1926-1977). Asterix esiintyi ensimmäisen kerran Pilote-lehdessä lokakuussa 1959. Ensimmäinen tarina oli "Asterix gallialainen". Uderzo ja Goscinny työstivät yhdessä 24 Asterix seikkailee-albumia, 16 Idefix-kuvakirjaa, 10 lyhyttä Asterix-sarjakuvatarinaa sekä paljon muuta. Kuitenkin 18 menestyksekkään, paljon hienoja Asterix-seikkailuja sisältäneen vuoden jälkeen Goscinny kuoli yllättäen sydämmen pysähdykseen lääkärinsä tressitestissä, vain 51-vuotiaana. Piirtäjä Albert Uderzo ei kyennyt tekemään mitään kahteen vuoteen, kunnes päätti tehdä loppuun Goscinnyn ja Uderzon viimeisen yhteisen Asterix-sarjakuvan "Asterix Belgiassa", joka julkaistiin 1979.
Tarinan mukaan Georges Dargaud, Asterixeja kustantaneen Dargaud-yhtiön perustaja sanoi Goscinnyn hautajaisissa "Asterix on kuollut". Uderzo herkistyi/suivaantui tästä ja päätti jatkaa Asterixin tekoa yksin.
Uderzo on tehnyt yksin Asterix-albumit "Syvä kuilu" (1980), "Asterixin harharetket" (1981), "Asterixin poika" (1983), "Asterix Intiassa" (1987), "Ruusu ja miekka" (1991), "Obelixin kaleeri" (1996), "Asterix ja Latraviata" (2001), "Taivas putoaa niskaan" (2005) sekä "Asterixin ja Obelixin syntymäpäivä - Kultainen kirja" (2009). Uderzon aikana on ilmestynyt myös "Gallialainen kertomataulu", joka on kokoelma lyhyitä tarinoita, joista suurin osa on Goscinnyn käsikirjoittamia ja loput Uderzon. "Asterixin ja Obelixin syntymäpäivä - Kultainen kirja"-albumissa on myös muutamia Goscinnyn käsikirjoituksia.
Tuoreimpia uutisia Asterix-rintamalta on se, että uusi näytelty elokuva "Asterix Britanniassa" saapuu teattereihin vuonna 2012 ja animaatioelokuva "Jumaltenrannan nousu ja tuho" ilmestyy vuonna 2014.
Mitäs mieltä olette Asterixeista? Suosikki albuminne? Paras piirroselokuva? Parhainta Asterix-albumia on vaikea sanoa, ehkä omasta mielestäni "Asterix lyö vetoa". Muita suosikkejani on mm. "Asterixin poika", "Asterix Korsikassa", "Jumaltenrannan nousu ja tuho" ja niin edelleen.
Ensimmäinen lukemani Asterix taisi olla "Asterix Intiassa", mutta piirrettyjä olin katsellut jo aikaisemmin.
Asterix
14
1761
Vastaukset
- aaasteriix
Todella hienoja sarjakuvia. On tullut luettua useampaan kertaan. Nuo Uderzon uudemmat ovat vähän heikompia. Suosikkejani ovat Jumaltenrannan nousu ja tuho, Asterix ja kadonnut kilpi, Kultainen sirppi, Asterix ja rahapata.
- AsterixisKing
Joo on kyllä tosi hyviä. pari on vähäsen huonompoo mutta kyllä ne kaekki on ihan loestavia!
- Slashing
Uderzo siis ilmoitti jo viime vuoden lopulla että hän ei enää Asterixeja tee. 84-vuotias Uderzo perusteli ratkaisuaan sillä koska "on hieman väsynyt". Uudet tekijät ovat todennäköisesti Jean-Yves Ferri ja Thierry Mébarki. Seuraavan albumin on määrä ilmestyä tämän vuoden lopulla. (Uutinen: http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2011/09/uusi_tekija_jatkaa_asterixin_tarinaa_2901015.html)
Vähän aikaisemmin Uderzo oli piirtänyt kannet "Asterix gallialainen" ja "Kultainen sirppi"-albumeiden uusiin laitoksiin. (täällä voit tutustua uusiin laitoksiin. Uudet kannet ja muuta esittelyssä: http://blogi.egmontkustannus.fi/2011/08/31/asterix-heraa-uuteen-eloon/).
Uderzo on yksi parhaista sarjakuvapiirtäjistä koskaan. Hän ja Goscinny saivat aikaan unohtumattomia hahmoja ja kertomuksia. Uderzo sai myös yksin aikaan erinomaisia, viihdyttäviä ja hauskoja tarinoita. Kaikki Asterixit ovat hyviä. Asterixista on tehty myös vähintäänkin erittäin maittavia piirrettyjä, elokuvia ja pelejä. Asterix ja Obelix ovat aikamme parhaimpia hahmoja, sitä ei voi kukaan kiistää. - J-P
Voisko joku sanoo mitä nää roomalaiset hokee mielellää asterixissa
Kiitos :-) - Kattoikkuna
Tietääx joku, missä Asterixissa on Asterix tai muu sankari sidottuna neljään hevoseen, jotka vetää sitä eri suuntiin. Muistelen tällaisen kuvan nähneeni, mutta ei hajuakaan, mistä albumista löytyy. Aattelin antaa pomolle joululahjaksi.
- Dupolix
Näin ulkomuistista, olisiko Asterix ja Gootit?
- Kattoikkuna
Dupolix kirjoitti:
Näin ulkomuistista, olisiko Asterix ja Gootit?
Sieltähän oikea kuva löytyi. Kiitos!
- uotktf
Mikähän Asterix oli kysessä, Uderzo oli piirtänyt siihen muistaakseni Ohukaisen ja Paksukaisen legioonalaisina.
- Intrigix
Se Asterix, missä oli Ohukainen ja Paksukainen legioonalaisina, oli Obelix ja kumppanit.
- nooooooooooooooooora
Mitkä asterixit ovat nro:t 32-34? Minulla on kaikki 31:n asti.
- Yx Asterix fani
32 = Gallialainen kertomataulu
33 = Taivas putoaa niskaan
34 = Asterixin & Obelixin syntymäpäivä
35 = Asterix ja piktit
Itselläni on kaikki 29 tai 30 asti ja nyt äskettäin ostin nro:n 35. Nyt on alettava metsästämään itselle noita puuttuvia. En ole seurannut, enkä siis tiennyt, että sarja on jatkunut, joten minun pitäisi löytää nro:t 30-34, että olisi koko sarja. Onkohan sitten miten hankala löytää nuo puuttuvat? Netistä löysin nuo nimet em. numeroille.
- Obe_Ideefix
Uderzo on paras sarjakuvataiteilija. Suosikit: Rahapata ja Alppikukka.
- sarjakuvien_lukija
"Jumaltenrannan nousu ja tuho", "Asterix olympialaisissa" ja "Asterix ja riidankylväjä" ovat mielestäni parhaat albumit.
Kunniamaininta menee albumille "Asterix ja Caesarin lahja" joka on ensimmäinen omilla rahoillani ostamani Asterix.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853408
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442837Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742356- 612308
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512251Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162226Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212103Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202057- 621954
- 1121914