Varmaan aika moni on lukenut tai edes katsonut piirrettyjä.
Asterix-sarjakuva-albumeja on julkaistu kaikkiaan 34, piirrettyjä 8, näytelmäelokuvia 3 sekä erilaisia kuvakirjoja, tekstijuttuja, elokuva-albumeja, pelikirjoja, askartelukirjoja ym.
Asterixin loivat piirtäjä Albert Uderzo (s. 1927) ja käsikirjoittaja René Goscinny (1926-1977). Asterix esiintyi ensimmäisen kerran Pilote-lehdessä lokakuussa 1959. Ensimmäinen tarina oli "Asterix gallialainen". Uderzo ja Goscinny työstivät yhdessä 24 Asterix seikkailee-albumia, 16 Idefix-kuvakirjaa, 10 lyhyttä Asterix-sarjakuvatarinaa sekä paljon muuta. Kuitenkin 18 menestyksekkään, paljon hienoja Asterix-seikkailuja sisältäneen vuoden jälkeen Goscinny kuoli yllättäen sydämmen pysähdykseen lääkärinsä tressitestissä, vain 51-vuotiaana. Piirtäjä Albert Uderzo ei kyennyt tekemään mitään kahteen vuoteen, kunnes päätti tehdä loppuun Goscinnyn ja Uderzon viimeisen yhteisen Asterix-sarjakuvan "Asterix Belgiassa", joka julkaistiin 1979.
Tarinan mukaan Georges Dargaud, Asterixeja kustantaneen Dargaud-yhtiön perustaja sanoi Goscinnyn hautajaisissa "Asterix on kuollut". Uderzo herkistyi/suivaantui tästä ja päätti jatkaa Asterixin tekoa yksin.
Uderzo on tehnyt yksin Asterix-albumit "Syvä kuilu" (1980), "Asterixin harharetket" (1981), "Asterixin poika" (1983), "Asterix Intiassa" (1987), "Ruusu ja miekka" (1991), "Obelixin kaleeri" (1996), "Asterix ja Latraviata" (2001), "Taivas putoaa niskaan" (2005) sekä "Asterixin ja Obelixin syntymäpäivä - Kultainen kirja" (2009). Uderzon aikana on ilmestynyt myös "Gallialainen kertomataulu", joka on kokoelma lyhyitä tarinoita, joista suurin osa on Goscinnyn käsikirjoittamia ja loput Uderzon. "Asterixin ja Obelixin syntymäpäivä - Kultainen kirja"-albumissa on myös muutamia Goscinnyn käsikirjoituksia.
Tuoreimpia uutisia Asterix-rintamalta on se, että uusi näytelty elokuva "Asterix Britanniassa" saapuu teattereihin vuonna 2012 ja animaatioelokuva "Jumaltenrannan nousu ja tuho" ilmestyy vuonna 2014.
Mitäs mieltä olette Asterixeista? Suosikki albuminne? Paras piirroselokuva? Parhainta Asterix-albumia on vaikea sanoa, ehkä omasta mielestäni "Asterix lyö vetoa". Muita suosikkejani on mm. "Asterixin poika", "Asterix Korsikassa", "Jumaltenrannan nousu ja tuho" ja niin edelleen.
Ensimmäinen lukemani Asterix taisi olla "Asterix Intiassa", mutta piirrettyjä olin katsellut jo aikaisemmin.
Asterix
14
1903
Vastaukset 14
- aaasteriix
Todella hienoja sarjakuvia. On tullut luettua useampaan kertaan. Nuo Uderzon uudemmat ovat vähän heikompia. Suosikkejani ovat Jumaltenrannan nousu ja tuho, Asterix ja kadonnut kilpi, Kultainen sirppi, Asterix ja rahapata.
- AsterixisKing
Joo on kyllä tosi hyviä. pari on vähäsen huonompoo mutta kyllä ne kaekki on ihan loestavia!
- Slashing
Uderzo siis ilmoitti jo viime vuoden lopulla että hän ei enää Asterixeja tee. 84-vuotias Uderzo perusteli ratkaisuaan sillä koska "on hieman väsynyt". Uudet tekijät ovat todennäköisesti Jean-Yves Ferri ja Thierry Mébarki. Seuraavan albumin on määrä ilmestyä tämän vuoden lopulla. (Uutinen: http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/2011/09/uusi_tekija_jatkaa_asterixin_tarinaa_2901015.html)
Vähän aikaisemmin Uderzo oli piirtänyt kannet "Asterix gallialainen" ja "Kultainen sirppi"-albumeiden uusiin laitoksiin. (täällä voit tutustua uusiin laitoksiin. Uudet kannet ja muuta esittelyssä: http://blogi.egmontkustannus.fi/2011/08/31/asterix-heraa-uuteen-eloon/).
Uderzo on yksi parhaista sarjakuvapiirtäjistä koskaan. Hän ja Goscinny saivat aikaan unohtumattomia hahmoja ja kertomuksia. Uderzo sai myös yksin aikaan erinomaisia, viihdyttäviä ja hauskoja tarinoita. Kaikki Asterixit ovat hyviä. Asterixista on tehty myös vähintäänkin erittäin maittavia piirrettyjä, elokuvia ja pelejä. Asterix ja Obelix ovat aikamme parhaimpia hahmoja, sitä ei voi kukaan kiistää. - J-P
Voisko joku sanoo mitä nää roomalaiset hokee mielellää asterixissa
Kiitos :-) - Kattoikkuna
Tietääx joku, missä Asterixissa on Asterix tai muu sankari sidottuna neljään hevoseen, jotka vetää sitä eri suuntiin. Muistelen tällaisen kuvan nähneeni, mutta ei hajuakaan, mistä albumista löytyy. Aattelin antaa pomolle joululahjaksi.
- Dupolix
Näin ulkomuistista, olisiko Asterix ja Gootit?
- Kattoikkuna
Dupolix kirjoitti:
Näin ulkomuistista, olisiko Asterix ja Gootit?
Sieltähän oikea kuva löytyi. Kiitos!
- uotktf
Mikähän Asterix oli kysessä, Uderzo oli piirtänyt siihen muistaakseni Ohukaisen ja Paksukaisen legioonalaisina.
- Intrigix
Se Asterix, missä oli Ohukainen ja Paksukainen legioonalaisina, oli Obelix ja kumppanit.
- nooooooooooooooooora
Mitkä asterixit ovat nro:t 32-34? Minulla on kaikki 31:n asti.
- Yx Asterix fani
32 = Gallialainen kertomataulu
33 = Taivas putoaa niskaan
34 = Asterixin & Obelixin syntymäpäivä
35 = Asterix ja piktit
Itselläni on kaikki 29 tai 30 asti ja nyt äskettäin ostin nro:n 35. Nyt on alettava metsästämään itselle noita puuttuvia. En ole seurannut, enkä siis tiennyt, että sarja on jatkunut, joten minun pitäisi löytää nro:t 30-34, että olisi koko sarja. Onkohan sitten miten hankala löytää nuo puuttuvat? Netistä löysin nuo nimet em. numeroille.
- Obe_Ideefix
Uderzo on paras sarjakuvataiteilija. Suosikit: Rahapata ja Alppikukka.
- sarjakuvien_lukija
"Jumaltenrannan nousu ja tuho", "Asterix olympialaisissa" ja "Asterix ja riidankylväjä" ovat mielestäni parhaat albumit.
Kunniamaininta menee albumille "Asterix ja Caesarin lahja" joka on ensimmäinen omilla rahoillani ostamani Asterix.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53927
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan67706Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli54689- 55660
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.37590Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33583- 61572
Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7566- 78486
- 33445