Huhtikuun mittaus Wikimediassa: Windowsin osuus laskee pian jo alle 80%:n.
http://stats.wikimedia.org/wikimedia/squids/SquidReportOperatingSystems.htm
Windows - enää vain 80,46%
19
96
Vastaukset
- Windows laskussa
Windowsin osuus laskee koko ajan. Ubuntun, WebOS:n, Googlen käyttiksen sekä Apple OsX:n osuudet sitävastoin ovat kasvussa, hyvin nopeasti. Ei kestä luultavasti kauaa kun Windowsin osuus laskee jo alle 60%. Android valtaa omalla sarallaan alaa pois Windowsilta.
Microsoftin aurinko on laskemassa, lopullisella tavalla. Samoin Nokian. - Pentti Nelonen
Linuxjakelut (satoja) 2.68% hahahahaha!!!!!!!!! iPhonekin on yleisempi kuin linuxjakelut. Entä Unixit hahahah.... peelot kehittäjät jotka eivät ole pääseet oikeisiin töihin kai jaksavat askarella niiden kanssa, huijaavat itsetuntoaan hahahaha!!!!
Et ottanut huomioon sitä että tuostakin 2.68% valtaosa on android kännyköitä.
Linux non mobile (= ne distrot joita tällä palstalla hehkutellaan) osuus on vaivaiset 0,7% kaikki surkeat linuks räpellykset yhteenlaskettuna.- mitä vittu sitten?
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Et ottanut huomioon sitä että tuostakin 2.68% valtaosa on android kännyköitä.
Linux non mobile (= ne distrot joita tällä palstalla hehkutellaan) osuus on vaivaiset 0,7% kaikki surkeat linuks räpellykset yhteenlaskettuna.Hoh hoijaa. Te linuxin vastustajat olette yksinkertaisesti typeriä. Jokainen Linux distro on huimasti edellä laadussa ja turvallisuudessa joka ainoaan Windowsin versioon verrattuna. Pienellä prosenttimäärällä ei ole mitään väliä, koska kyseessä on omaa käyttöjärjestelmäänsä ylläpitävä ja kehittävä yhteisö joka ei kaipaa kasvua eikä suuria lukuja. Tämä porukka on tyytyväinen maailman turvallisimpaan käyttikseen jota edes poliisi ei kykene vakoilemaan. Emme tarvitse mitään muuta. Pointti on siinä, että ei ole pakko maksaa Microsoftille eikä ostaa softaa koska Linuxiin saa kaiken sosialistisella tavalla ilmaiseksi. Muutako tässä tarvitaan?
Olemme promillekerho ja sellaiseksi jäämme. Ei se mitään. EI TARVITSE MAKSAA MICROSOFTILLE PASKASTA!. Koko pointti on siinä.
Koettakaa nyt jo Windows-pellet tajuta tämä.
Minulle Linux on kieltäytyminen maksamisesta. f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
Et ottanut huomioon sitä että tuostakin 2.68% valtaosa on android kännyköitä.
Linux non mobile (= ne distrot joita tällä palstalla hehkutellaan) osuus on vaivaiset 0,7% kaikki surkeat linuks räpellykset yhteenlaskettuna.Joo ei. Tuo Linux non mobile taitaa näyttää vain ne tapaukset, missä distroa ei voitu tunnistaa. Androidin osuus on 1,12 prosenttia, jolloin:
2,68 - 1,12 = 1,56 (%)
Eli ei-Android-linuxien osuus on yli tuplasti väittämäsi verran.
- Linux hiipuu
Ubuntu 0.67% jep jep... suosituin linuxjakelu. Linuxin osuus on kyllä hälyyttävän surkea, Applen nousu jyräsi linuxin totaalisesti.
Android pärjää jotenkin mutta ei yksikään perinteinen PC-linuxkäyttöjärjestelmä.- mitä vittu sitten?
Koita sinäkin tajuta, että Linux ei ole hiipumassa. Sillä on vakaa käyttäjäkunta, Linux-yhteisö joka ei tule vaihtamaan Windowsiin enää ikinä. Meitä on pieni yhteisö, se riittää. Tälle porukalle nimittäin riittää se, että meillä on vakaa, turvallinen ja ilmainen käyttis.
Kävelen mieluummin teloituskompanjan eteen heti kuin vaihdan ikinä maksulliseen käyttikseen. KIITOS EI Microsoftin paskatuotteille.
- M$$$$$ FLOPPI $$$$$$
Ha alasmäkim jatkuu ..
- Dälli
Prosentteja!
Mulla on nykyään aktiivikäytössä noin 5 konetta. 1 torni PC, 3 läppäriä ja 1 mini. Näistä kun laskette prosentit, tulee Linuxeille 100 %. Tällaista se on prosenttilasku. Että mihin verrataan. Jos jossakin toisessa ryhmässä tuloksena on joku muu prosenttiluku, evvk.
Yleisimmin esillä olleet Linuxien osuudet näyttää lasketun OSTETUISTA käyttiksistä. Mutku esim. minä en ole ostanut, vaan verkosta imenyt.
Alkossa kun käyn, ostan viinaa, jonka prosenttiluku on 40. Loppu onkin vettä, 60 %. Se alkaa jo olla lähellä jonkun windowsin jotakin osuutta jossakin olettamuksessa. Siinähän sitten ovat noin suunnilleen rinnakkain, win ja vesi.- tilasto=vale
Joo. siis Minunkin kone on ostettuna tietysti rekisteröitynyt aikanaan Windows-koneena tilastoon, mutta kun se ei vastaa totuutta. Koneessani on Ubuntu. Meillä olisi kaikkiaan kolme Windows-tietokonetta jos tilasto pitäisi paikkansa sellaisenaan. Kaikissa kolmessa koneessa on netistä ladattu Linux kuitenkin, eikä Windows.
Sikäli nuo luvut joita täällä esitetään promillekerhon mollaamiseen eivät lainkaan pidä paikkaansa. Kaveriporukassakin on niin, että joka jätkällä on ubuntu eikä Winukka koneessa. Onhan ne koneet tietysti ostettu Windowsin kanssa, paitsi yhden koneen tapauksessa joka koottiin erikseen ja siihen tuli heti Ubuntu tyhjälle kiintolevylle asennettuna.
Ensin on aina vale. Sitten on emävale ja vasta lopuksi tilasto. Tilasto on nimittäin aina juuri niin kuin sen haluaa näyttämään. Eli ei koskaan totuus. Siksi tilastoon ei saa ikinä luottaa. - Ti Las To
tilasto=vale kirjoitti:
Joo. siis Minunkin kone on ostettuna tietysti rekisteröitynyt aikanaan Windows-koneena tilastoon, mutta kun se ei vastaa totuutta. Koneessani on Ubuntu. Meillä olisi kaikkiaan kolme Windows-tietokonetta jos tilasto pitäisi paikkansa sellaisenaan. Kaikissa kolmessa koneessa on netistä ladattu Linux kuitenkin, eikä Windows.
Sikäli nuo luvut joita täällä esitetään promillekerhon mollaamiseen eivät lainkaan pidä paikkaansa. Kaveriporukassakin on niin, että joka jätkällä on ubuntu eikä Winukka koneessa. Onhan ne koneet tietysti ostettu Windowsin kanssa, paitsi yhden koneen tapauksessa joka koottiin erikseen ja siihen tuli heti Ubuntu tyhjälle kiintolevylle asennettuna.
Ensin on aina vale. Sitten on emävale ja vasta lopuksi tilasto. Tilasto on nimittäin aina juuri niin kuin sen haluaa näyttämään. Eli ei koskaan totuus. Siksi tilastoon ei saa ikinä luottaa.
- M$ konkurssi
ei taida olla toivoa enää?
- Pertti Vitonen
Windows noussut ylemmäs taas jälleen! 80.94% eli aika monta käyttäjää alkanut käyttää Windowsia!
- Pertti Vitonen
Linux vain 2.75 prosenttia!
- Pertti Vitonen
Toisessa on Windows 86.78 prosenttia! Linuxeja vain 0.63! Windows on ylivoimainen, ja paras.
- LINUX YLIVOIMAINEN
Toisessa oli win alle 80% ja linux yli 7 %!
Eli se teidän VALHEISTA TAAS! - WIN ALAS
ALAS MENEE WIN
9% kahdessa vuodessa.
- Wind-Tiedottaja.
Sanokaas linuxhipit, jos Ubuntu nousisi 80% niin olisiko se silloin "vain"?
Miksi Microsoftin kohdalla paljon on vähän mutta linuxin kohdalla vähänkin on paljon? Outoa matematiikkaa linuxhipeillä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925961
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv953017Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262800Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262065Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125960- 48764