Photoshop5 kaaret ja viivat yms.

Miksi noita kaaria ja viivoja photoshopissa ei pysty siirtämään siirtotyökaluilla ollenkaan ja eikä niitä tule layereihin ollenkaan?
Olen yrittänyt tehdä viivatyökaluilla ja kynillä, mutta ne eivät liiku vaikka niitä yritän liikuttaa ja sitten kun laitan kaikki silmät layereista pois niin ne ovat ikäänkuin siellä pohjassa, eikä edes backgroundissakaan.
Yritän vain tehdä yksinkertaista kaarevaa viivaa ja asettaa niitä paikoilleen, mutta ei liiku niin ei liiku. Pitäisikö nämä sitten tehdä mielummin Illustratorissa? paitsi se ei ole nyt mahdollista, koska Illustratoria minulla ei ole..Mietin vain että, jos niillä tekee viivoja niin ne pitää vain ilmiesesti asettaa juuri siihen kohtaan mihin halutaankin niiden jo tulevan..

8

137

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja miten saa sellaisen esim. paksumman tasaisesti kaarevan viivan?

      • 02o

        Mä teen niin, että…
        – teen uuden tason (New Layer)
        – piirrän Brush/Pencil työkalulla sopivan paksuisen suoran viivan
        (kun pitää shift-nappia alhaalla niin viivasta tulee pysty/vaakasuora)
        – seuraavaksi ”Editt/Puppet Warp” -työkalulla taivuttelen viivan mieleni mukaiseksi.

        Kun viiva on omalla tasollaan sitä voi helposti siirrellä sopivaan kohtaanMove Tool:illa


      • 02o kirjoitti:

        Mä teen niin, että…
        – teen uuden tason (New Layer)
        – piirrän Brush/Pencil työkalulla sopivan paksuisen suoran viivan
        (kun pitää shift-nappia alhaalla niin viivasta tulee pysty/vaakasuora)
        – seuraavaksi ”Editt/Puppet Warp” -työkalulla taivuttelen viivan mieleni mukaiseksi.

        Kun viiva on omalla tasollaan sitä voi helposti siirrellä sopivaan kohtaanMove Tool:illa

        Kiitos..tuo kuullostaa siltä mitä minä hain..täytyy kokeilla kuin käy :)


      • 02o
        Miklo kirjoitti:

        Kiitos..tuo kuullostaa siltä mitä minä hain..täytyy kokeilla kuin käy :)

        Tulipa vielä mieleeni, että tuota Puppet Warpia ”kauniimman” kaaren em. suorasta viivasta saanee Filter/Lens Correction/Disortion -säätimellä kunhan viiva ei tässä vaiheessa ole kuva-alan keskellä.


    • Tuo video oli eri juttu mitä hain ja tarkoitin..tuo oli tekstille..Tuon tekstin kaarevuuden muistan.

    • poroporoporvaristi

      Ne on polkuja, joita olet yrittänyt piirtää. Oikein olet edennyt, mutta olet jättänyt homman kesken. Paths-paletissa ne ovat näkyvissä ja niitä voit siirrellä kyllä mielen mukaan oikealla työkalulla, joka löytyy työkalupaletista. Viivan voit sitten piirtää noiden reittien määrityksen mukaan. Paksuuden määrittelet brush- tai pencil-työkalulla. Sitten voit esim. paths-paletissa vetää valitsemasi polun paletin alareunan ikonin päälle tai varmaan löytyy alasvetovalikostakin stroke path tms. Viiva piirtyy aktiiviselle tasolle. Tarkempaa tietoa löytyy siitä harvoin käytetystä ominaisuudesta eli helpistä. Hae vaikka path.

    • kiitos tästä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      271
      767
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe