Avioehto alkanut mietityttämään.

haluaisin tietää

Äidilläni ja hänen puolisollaan on avioehtosopimus. " me allekirjoittaneet, määräämme täten, että kumpaisellakaan meistä ei ole avio-oikeutta toisen nykyisin omistamaan tai myöhemmin saamaan omaisuuteen eikä myös mainitunlaisen omaisuuden tuottoon "
Tuomarin tekemä ja raastuvanoikeuden leima.
Tiedän että perilliset riitelevät omaisuuden jaosta mitä ilmeisemmin, kummallakin lapsia edellisestä liitosta.
Äitiäni ei ole merkitty omistajaksi esim. kesämökin ostossa, vaikka heidän avioliiton aikana hankittu.
Kysyisin onko kenelläkään kokemusta tuollaisen ehdon jälkeen , jaosta.

6

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19

      Aika vanha avioehto on kyseessä, jos on raastuvanoikeutta käytetty. Nykyään avioehdot rekisteröidään maistraatissa (näin on tehty jo kymmeniä vuosia).

      Eipä tuossa ole mitään ongelmaa. Avioehdossa ei nähtävästi erikseen sanota, että se ei ole voimassa myös silloin, kun avioliitto päättyy kuolemaan, joten se siis on voimassa myös silloin (avioliittohan voi päättyä kahdella tavalla; avioeroon tai toisen osapuolen kuolemaan).

      Eli kun perinnönjakoa lähdetään tekemään, tehdään ositus. Jäljelle jääneellä puolisolla ei ole avio-oikeutta toisen omaisuuteen, eli mitään tasinkoakaan ei tarvitse maksaa, vaikka jäljelle jäänyt puoliso olisikin kuollutta puolisoa köyhempi.

      Jos siis mies kuolee ensin, kaikki hänen omaisuutensa, siis myös tuo kesämökki joka on yksin hänen nimissään, menee hänen perillisilleen eli lapsilleen.

      • >>Aika vanha avioehto on kyseessä, jos on raastuvanoikeutta käytetty. Nykyään avioehdot rekisteröidään maistraatissa (näin on tehty jo kymmeniä vuosia).


      • haluaisin tietää

        NO aika simppeli homma sitten. Entä jos päätyisi eroon, onko sama juttu. Yhteisistä rahoista tuo mökki on käsittääkseni maksettu. Eläkkeellä olleet jo vuosikaudet.


      • dfläslg
        haluaisin tietää kirjoitti:

        NO aika simppeli homma sitten. Entä jos päätyisi eroon, onko sama juttu. Yhteisistä rahoista tuo mökki on käsittääkseni maksettu. Eläkkeellä olleet jo vuosikaudet.

        Avioehton mukaan mennään päättyi avioliitto sitten toisen puolison kuolemaan tai avioeroon.

        Jos avioehtoa sovelletaan vain kun avioliitto päättyy eroon, niin siitä on sitten siinä mainittu erikseen.

        Käsittäksesi. Jos äitisi ei oel maksanut mökkiä, niin se ei ole hänen eikä häntä mainita omistajana tietenkään.


      • >>Nykyään avioehdot rekisteröidään maistraatissa (näin on tehty jo kymmeniä vuosia).


    • rtetet

      Yksityiskohdasta. Sanot, ettei äitiäsi ole merkitty esim. kesämökin omistajaksi. Onko hän hän maksanut osan mökistä? Jos ei ole, niin ei kait ole merkitty omistajaksikaan. Jos on maksanut, voi kai omistussuhteen vielä muuttaa- Mutta sehän on täysin äitisi ja hänen miehensä asia.

      Minkä ikäisiä he ovat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe