toimistorekry

necoi1

Olen laittanut valtioille hakemuksen toimistovirkaan, kannattaako laittaa sähköpostia hakemuksen perään ja jos kannattaa, niin mitä?

Olen hakenut monta kertaa, mutta haastatteluun ei olla edes merkonomi tutkinnol päästy :S

3

209

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lissu54

      Soita firmoihin ennen ja jälkeen hakemuksen lähettämisen. Ja soita vielä kun hakemusaika on umpeutunut (pari päivää sen jälkeen) ja kysy milloin voit tulla haastatteluun.

      Sinut varmasti muistetaan ja osoitat aitoa kiinnostusta paikkaa kohtaan.

      • mieti tarkoin

        Hakijoita toimistopaikkoihin on yleensä muutama sata, kun nämä kaikki soittavat 3 kertaa, niin se tekee 900 soittoa, ei taideta muistaa...turhat soittelijat muistetaan negatiivisesti. Puhelinnumerot on sitä varten, että voi tarvittaessa kysyä lisätietoa paikasta tai työtehtävistä. Soittaminen tuodakseen itseään tykö antaa negatiivisen vaikutelman. Itse olin yhdessä valtion toimistossa aikoinaan töissä ja pomon kanssa epävirallisessa palaverissa, kun oli paikka auki. Sen palaverin aikana tuli useita soittoja, koska paikka oli ilmoitettu auki avoimeksi samana päivänä. Huomioni kiinnittyi siihen, että pomoni ei laittanut mitään ylös ja viidennen soittajan kohdalla näin naamassa jo ärtymystä.


    • Dunndunn

      Itse olen hakenut 4-5 kertaa eri tehtäviin valtiolle.
      Kaikissa hauissa lopputuloksena on ollut sama, hakijoita 100-200kpl ja paikka täytetty sisäisesti, eli ollut haussa noin mallin vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      590
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe