Olen joskus aiemmin kirjoittanut siitä kun jossain prosessissa syntyy jätettä, niin joku neropatti ryhtyy miettimään, miten sitä voisi käyttää rakentamiseen.
Kokkolassa on mietitty ny sitä, miten "lähes kelvottomasta, toisarvoisessa käytössä olleesta maa-alueesta" saadaan asuntomessualue.
Tästähän olisi jo ollut kokemusta Helsingin kaupungin Myllypuron kaupunginosassa.
Joku sekopäinen arkkitehti (arkkitehti on aina sekopäinen, kun ryhtyy piirtelemään ympyröitä) on tehnyt ympyriäisen kaavan alueen rakentamista varten.
Ja sitäkös messujen projektipäällikkö kehuu:
"-Ei tällaista messualuetta ole koskaan ennen ollut. Viiden hehtaarin kokoinen ja poikkeuksellisen muotoinen kaava on herättänyt jopa kansainvälistä kiinnostusta."
... joo ... Sehän se on Suomessa tärkeää, että ollaan kuuluisia ulkomaillakin.
Neekerikylä rakentuu saman kaavan mukaan, ja kiinnostusta esim. Sudanissa varmasti riittää?
Julkisuudessa esitetyissä valokuvissa ympyrän keskipisteessä on korkeita kerrostaloja, joiden parvekkeilta sitten valvotaan ympäröivien pientalojen piha- ynnä muutakin elämää?
Olisikohan tuo alue pitänyt rakentaa jonnekin muualle kuin vanhalle lumenkaatoalueelle ja tehdä omakotitonteista senkaltaisia, että jokaisella olisi edullinen ilmansuunta?
Voisiko joku asiaan perehtynyt, lautakunnan jäsen, viranhaltija, tai muu luomusta värkännyt perustella tehdyn ratkaisun Oivallisuutta?
Kokolan asuntomessut
1
187
Vastaukset 1
- Se avarakatseinen
Perkule, toi kaupungin nimihän kirjoitetaan kahdella k:lla.(kolmella) niin kuin kajjjaani kolmella jii:llä. Eihän se olekaan niin kuin Kakola, kuten helposti tulee mieleen.
Minulla kun luontuu paljon helpommin nuo ei kaksoiskerakkeet. Toisin kuin uutistenlukijoilla:
Varttius po Vartius, Forttum po Forftum ja päälle päätteeksi hienostopiirien alkkoholi pitää tietysti olla alkoholi.
( on ilmeisti tehokkaampaa ainetta kahdella koo:lla tai tee:llä? spirittus fortte)
Mutta ilmeiseti aihepirirtään rakennustaiteen luominen asemakaavan avulla on kovin vieras palstan lukijoille. Niin se on muuten useimmille ammatikseen kaavoja laativillekin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66833
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21746Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57551