Miksi undulaattini söivät pesäkopissa olleet munat?

Miksi?

Kertokaa miksi. Minulla on 2 undista. Koiras ja naaras (luultavasti).
Ne ovat tehneet jo 2 munaa mutta syöneet ne melkeen heti. Mistä se johtuu?

8

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ankku_

      Minulle tulee ensimmäisenä mieleen stressi ja se, etteivät linnut ole kuitenkaan vielä valmiita pesimään. Ovatko linnut rauhallisessa paikassa? Kulkeeko ihmisiä usein häkin ohi? Kurkitko pönttöön? Minkälaista ruokaa annat linnuille?

      Lintujen on saatava antaa pesiä ehdottomassa rauhassa, pönttöön ei tule kurkkia.

    • Miksi?

      Kurkistin ekan kerran kun eka muna tuli. Siskoni on joskus kurkkinut.
      Toisen rikkinäisen munan jälkeen otin pesäkopin pois, ettei undiksille tule turhaan liikaa rasitusta. Kuitenkin seuraavana päivänä häkin pohjalle oli ilmestynyt muna (rikki). Se oli ilmeisesti jo kehittymässä undiksen mahas, et sen oli pakko ponnistaa se ulos. Annan undiksille mm. siemenii missä on hedelmänpaloja, hirttä, vettä, erilaisia vitamiinejä, sekä tankoja joissa n siemeniä ja muita hedelmiä.

    • Ankku_

      Voi olla, etteivät linnut saa riittävästi kalsiumia eikä munan kuori ole tarpeeksi vahva. Kalsiuminpuute voi johtaa myös moniin muihin vakaviin ongelmiin, kuten munan kiinni jäämiseen. Suosittelen hakkimaan Calcivet nestemäistä kalkkivalmistetta jota lisätään ruokaan tai veteen. Valitettavasti hirsissä ja siementangoissa ei ole paljoakaan vitamiineja, sinuna kokeilisin esimerkiksi tarjota ituja, versoja, herneitä, papuja, salaatteja, luonnosta esim. voikukan ja piharatamon lehtiä, maissia.. Nämä ovat tuoreruokia, joista monet linnut pitävät. Undulaatin ravinnosta liki puolet pitäisi koostua tuoreruoasta, ja etenkin pesiessä tuoreruoka on erityisen tärkeää. Mitä vitamiinia annat? Jotkut halvemmat merkit ovat melko merkityksettömiä, esim. Bird Care Comppanyn tuotteet ovat laadukkaita vaikkakin hintavia (purkki taitaa maksaa n. 20 euroa, kuten se nestemäinen kalkkikin).

    • Ankku_

      Niin ja vielä lisäksi, lintusi ovat vielä melko nuoria, joten voi olla etteivät linnut koe olevansa vielä valmiita oikeaan pesimiseen ja tuhoavat siksi munat.

    • miksi?

      Annan linnuille myös aamulla, illalla ja päivällä tuoretta salaattia. Silloin tällöin myös tuoretta ruohoa.
      Olen lukenut myös palon undiksista kertovia tietokirjoja, ja niissä kerrottiin, että puoltoista vuotta on sopiva aika pesittää undikset, mutta kyllä kirjatkin jotkut voivat olla väärässä. Harkitsen pesittämistä vaikka n. puolen, tai vuoden päästä ;))

    • Ankku_

      Lisättävä vielä on, että salaatti ja ruohokaan eivät ole riittäviä. Niissä ei ole monipuolisesti vitamiineja. Sinuna kokeilisin ehdottomasti idättää siemeniä - sillä tavalla saat niiden vitamiinit paremmin hyödynnettyä ja ne useimmiten myös maistuvat linnuille!

    • Vihastuttaa leikit

      MIKSI TÄLLÄISET OSAAMATTOMAT KERSAT TEETTÄÄ POIKASIA!!! Opiskelkaa ensin, ennen kuin lähdette toimimaan, ettei tarvitsisi täältä kysellä perusasioita tilanteessa, jossa olette jo mokanneet!!!

    • miksi?

      Mie luin vaikka mitä kirjoja enne ku pesitin ne linnut !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe