Huhtikuu päättyi tosiaan lukemiin 0.75% ja toukokuu 0.92%. Lähde etuoven markkinapuntari, lukemat otettu kuun viimeinen päivä.
Q2 kahden ensimmäisen kuukauden (2/3) virallinen asuntojen hintojen nousu on siis 1,67699%, tämän tilastokeskus varmistaa kun Q2 julkaisu on ajankohtainen. Ei ollenkaan paha tili kahdelta kuukaudelta vaikka jo aikoja sitten ollaan siirrytty tasaiseen hieman inflaation nousuun, suurimmat voitothan on jo kääritty 2008/2009.
Kesäkuun luku lienee suurempi kuin aiemmat, yli 1%, ehkä jopa 1.5%. Perustan arvioni puhtaasti ASP ostajien tuloon markkinoille (Ensimmäinen "bonuskuukausi") ja nostettujen lainojen määrään (Suomen pankki) sekä vähentyvään uudisrakentamiseen ja palkkasumman kasvuun.
Mietteitä? Muulittelut, homottelut ja muut ulostehommat voitte puida muissa ketjuissa.
Q2 Kesäkuu arviointia
7
95
Vastaukset
- Vankka kokemus
Asiallista pohdiskelua ja hyvä että laitoit fakta tietoja myös tilastojen muodossa. Olen samaa mieltä. Tilastokeskus tulee vahvistamaan tämän parin prosentin kvarttaalinousun. Nyt noustaan inflaation tahtiin, paikoin hieman päälle. Lohdutonta tuhnuttajalle mutta elämä on. Puhumalla pehmoisia inter netissä ei hintoja romauteta.
- Idealistiko
Näyttää että alhaisten korkojen aikakausi jatkuukin pidempään mitä julkisuudessa annetaan ymmärtää, ei taida noiden heikoimpien maiden talous vielä kestää koronnousuja.
Siinä yksi syy lisää että ei taida paljoa romahdella lähivuosina. - Taitaa olla aika
synkkää siellä Solvikinkadun slummissa ?
- Tasoa kiitos
Huitaisusi taisi olla aikamoinen huti.
- Seppo Kääriäinen
Taisi aloituksessa tulla niin sanotusti helmiä sioille. ASP-ostajat, nostettujen lainojen määrä, vähentyvä uudisrakentaminen ja palkkasumman kasvu. Muuta ei tarvita siihen että hintojen romahdus on vain haave vuokraslummin sohvalla.
Tuohon vielä lisäksi työttömyyden väheneminen ja heikoimpien euromaiden takia historiallisen alhaiset korot niin enempää ei tarvitse sanoa.
Voitokasta loppuvuotta.. - Seurannut
On hyvinkin mahdollista että vuosinousu on jopa 5-6% luokkaa.
- Kävin katsomassa
Kesäkuu näyttäisi olevan nyt 0.86%. Plussalla tietenkin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1944952Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1124032Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573515
- 513420
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest372907Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232316
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo282056UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211949