Tavoitteena saada vanha tuoli edes hiukan paremman näköiseksi. Olen nyt hionut vanhan maalin pinnan puhki. Riittääkö se vai pitääkö kaikki vanha maali hioa pois? Tarkoituksenani siis ei ole tehdä tuolista mitään vuosisadan taideteosta vaan saada siihen siisti uusi maalipinta.
Apua aloittelijalle!
3
298
Vastaukset
- .mn n n n m,n m
Puhki?
No mitä tarkoittanee, se ja sama, pääasia, että hiottu on. Kaikki maalaaminen vähän samanlaista, ensin hionta, sitten kittaus, hionta, pohjamaali, hionta, pintamaali.Lopputulos riippuu täysin siitä, kuinka hyvin pohjatyöt on tehty. - nuikka
hehe kuten sanoin olen aloittelija. Puhki tarkoittaa että maalipinta ei ole sellainen kiiltävä vaan mattapintainen. voiko siihen vuoraan laittaa uuden maalin päälle?
- toopeli
Laita liuotinohenteista maalia niin pitäisi pysyä riippumatta siitä,onko vanha maali vesi tai liuotinohenteista.Kunhan pinta rikkihiottu niin riittää,ei tarvitse kaikkea hioa pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1148127Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287289SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2085558Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374490Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en824441Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal994351Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104062Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03740Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132620Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p12546